Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Sezóna kliešťov a dotieravého hmyzu je tu!

kl3

Ako sa tohto dotieravého hmyzu zbaviť? Čo zaberá na kliešťov?

Blíži sa čas cestovania, outdoor športov, leňošenie pri vode a výlety do prírody. Pekné počasie viac ako inokedy láka k potulkám pod holým nebom. Útočiaci hmyz ale dokáže vonkajšie radovánky pekne znepríjemniť. Komáre, muchničky a kliešte sa objavujú už s prvými jarnými lúčmi a vytrvalo otravujú až do neskorej jesene. Nad svrbivými štípancami ľahko mávneme rukou, ale s následkami prípadnej nákazy sa môžeme stretávať aj celé roky. Nedovoľte hryzavému a bodavému hmyzu, aby vám pokazil radosť z pobytu v prírode. Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa savé háveď účinne brániť.

Nenechajte si parazitmi priblížiť až k telu. Po ruke majte vždy repelent

Repelent by mal patriť k povinnej výbave, kedykoľvek sa chystáte na výlet do prírody aj do mestského parku. Hmyz vábi teplo ľudského tela, pot a vydychovaný oxid uhličitý. Repelent okolo tela vytvára ochrannú bariéru a efektívne tak bráni parazitom, aby si vás našli.

Pomoc hľadajte v prírode

Repelenty bežne aplikujeme priamo na pokožku tela. Nevyhneme sa tak ich čiastočnému vstrebávaniu do hĺbky kože. Pri výbere preto berte do úvahy aj zloženie prípravku. Pri použití niektorých chemických repelentov je potrebné vyhýbať sa outdoorovému oblečeniu a topánkam. Často obsahujú agresívne rozpúšťadlá, ktoré môžu vaše drahé vybavenie poškodiť. To sa vám pri prírodnom repelente nestane.

Rastliny a korenie ako účinné odpudzovače

V rastlinách sa prirodzene vyskytujú vonné silice, takzvané terpény, ktoré ich chránia pred parazitmi. A rovnako efektívne ochráni aj vás. Medzi najčastejšie odpudzovače patrí linalool, eukalyptol a thujon. Tieto látky sú súčasťou mnohých rastlín a korenia.

 • Klinček
 • Škorica
 • Šalvia
 • Mäta
 • Levanduľa
 • Eukalyptus
 • Citrónová tráva
 • Gáfor
 • Tea tree
 • Tymian
 • Rozmarín
 • Myrha

Zahaľte sa do vône šalvie a hmyzím útočníkom uniknete bez povšimnutia

Rozhodli ste sa staviť na prírodnú ochranu? Siahnite po spreji s alunitom a šalviou. Je dokonalou kombináciou účinného dezodorantu a repelentu v jednej fľaštičke. Ľuďom príjemne a sviežo vonia, ale hmyz odpudzuje. Vďaka rozprašovaču sa ľahko aplikuje. Má čisto 100% prírodné zloženie, ktoré nedráždi pokožku a navyše nezanecháva stopy na oblečení.

Telový dezodorant v spreji – Prírodný alunit a šalvia

Ochrana citlivej pokožky

Deodoruje pokožku, pričom nenarúša funkciu potných žliaz – na rozdiel od bežných dezodorantov, ktoré obsahujú alumíniové soli.

Základom dezodorantu v spreji je alunit, čo je minerál vulkanického pôvodu, ktorý spoľahlivo ničí baktérie. Častice alunitu neupchávajú mazové žľazy, ale zastavujú potenie.

Chráňte sa pred útokom bodavého aj hryzavého hmyzu po domácky vyrobeným repelentom

Vyrobte si prírodný odpudzovač hmyzu sami doma. Prinášame vám návod na domáci repelent podľa Šárky Knesplovej. Budete potrebovať:

 • Kryštál alunit
 • Vodu
 • Talizman

Nechajte kúsok alunitu rozpustiť v čistej prevarenej vode a pridajte Talizman. Roztok nalejte do fľaštičky s rozstrekovačom a pravidelne aplikujte na kožu.

kl1

Na cesty si so sebou berte Talizman

Balzam Talizman účinne odpudzuje komáre a ďalšiu bodavú háveď. Dokonalá kombinácia prírodných výťažkov prinesie rýchlu úľavu od podráždenia, zmierni nepríjemné svrbenie a opuchy po hmyzom uhryznutí. Gél môžete použiť priamo na pokožku.

Doprajte si spokojný spánok bez bzučiacich bodavcov. Bráňte svoje obydlia pred náletmi komárov

Posledných pár rokov bežne zažívame aj v našich stredoeurópskych podmienkach horúcej tropickej noci. Bez nočného vetrania môže byť v spálni ako v pekárni. Otvorené okno je ale pre komára pozvánkou na poriadne hodovanie. A že samičí piskot okrídleného predátora dokáže pekne potrápiť. Pokiaľ nechcete po nociach naháňať otravného útočníka, máte niekoľko možností:

 • Do okien a dverí namontujte ochranné siete proti hmyzu
 • Do difuzéra nakvapkajte éterický olejček Tajomstvo energie Čchi. Obsahuje vonné silice, ktoré dotieravý hmyz odpudzujú.
 • Nezvaných nočných návštevníkov vás zbaví náplasť Zhui Feng. Stačí kúsok nalepiť na rám okna alebo pelesť postele a môžete v pokoji spať.

Veľký strašiak kliešť

kl2

Kliešť patrí v našich podmienkach medzi najobávanejšie parazity. Tento zdanlivo drobný chrobáčik je totiž prenášačom mnohých infekcií. Ide mu na vrub hneď niekoľko vážnych ochorení. Najčastejšie lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Nebezpečenstvo nečíha len v lesoch, na lúkach a pri rybníku. S kliešťom sa bežne stretnete aj na pokosenej mestskej lúke. Preto nie je od veci, používať preventívnu ochranu.

 • Pokiaľ to len ide, majte zahalené telo.
 • Na nezakryté časti tela aplikujte repelent.
 • Po každej vychádzke sa osprchujte a starostlivo prezrite.

Čo robiť, keď už je kliešť prisatý?

Opatrne kliešťa uchopte špeciálnymi kliešťami alebo pinzetou a kývavým pohybom ho odstráňte.

Zapitý kliešť môžete tiež namazať Slavitonom. Samo sa do niekoľkých sekúnd pustí.

Na poranené miesto ihneď naneste dezinfekciu. Môžete použiť prípravok s tea tree olejom alebo antiseptický alunit.

Repelent nie je jediná ochrana pred hmyzom. Užívajte preventívne vitamíny skupiny B

Hmyzím parazitom Béčka príliš nevonia. Navyše sú v kombinácii s vitamínom C, vápnikom a horčíkom osvedčeným pomocníkom proti zvýšenému poteniu. Užívajte pravidelne Funkčný komplex Citrokalcevit, v ktorom je zastúpená celá škála vitamínov skupiny B spoločne s Céčkom a vápnikom. Budete pre hmyzích útočníkov menej príťažliví.

Na bolesť, svrbenie, začervenanie a opuchy

Keď už sa hmyzu neubránite, zoberte si k ruke pomocníkov, ktorí vám prinesú rýchlu úľavu.

 • Postihnuté miesto potrite alunitom, ranu účinne vydezinfikuje. Kryštál aktivujte pod tečúcou vodou. Úľavu prinesie aj alunit v spreji so šalviou.
 • Bolestivé opuchy a podráždenie rýchlo upokojí fytogél Slaviton. Postihnuté miesto potierajte gélom podľa potreby.
 • Na silné opuchy priložte náplasť Master Herb. Vytiahne horúčosť z pokožky a prinesie tak rýchlu úľavu od bolesti a podráždenia.

PRAJEME KRÁSNE SLNEČNÉ DNI – NECH UŽ SA VYBERIETE ZA ODDYCHOM ČI ŠPORTOM KAMKOĽVEK!

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter