Bratislava – 26. novembra 2020 – Združenie miest a obcí Slovenska ako najreprezentatívnejší zástupca 95 % miest a obcí na Slovensku mimoriadne citlivo vníma vývoj situácie a polemiky, ktoré sprevádzajú úvahy o ďalších kolách celoplošného testovania. Na základe praktických skúseností a informácií z prostredia samospráv považujeme za mimoriadne dôležité uviesť viacero faktov.
Združenie miest a obcí Slovenska zároveň konštatuje, že citlivo sleduje pandemický vývoj aj zavádzané opatrenia v okolitých krajinách vrátane ostatných štátov Európskej únie, sme si vedomí potreby zásahov, neraz aj nepopulárnych. Avšak nezabúdajme na ekonomický život, hospodárske úlohy a vzdelávanie.
Mestá a obce počas každého z doterajších testovacích kôl prejavili maximálnu súčinnosť a otvorene musíme konštatovať, že žiadne testovanie by bez mimoriadneho nasadenia miest a obcí nebolo možné.
Je evidentné, že mestá a obce, ktoré mali byť pôvodne súčinné boli kľúčovým aktérom, v mnohých prípadoch distribútorom, logistom, náborovým strediskom aj nakupujúcim, pretože veľmi citlivo vnímali vývoj situácie vo vzťahu k zabezpečeniu všetkých úloh, ktoré sprevádzali tak náročné úlohy.
Mestá a obce cítia napätie aj nervozitu medzi vlastnými obyvateľmi. Preto sme za to, aby testovanie bolo realizované adresne, výlučne vo vzťahu k ohrozeným skupinám a v rozsahu, ktorý je nevyhnutný.
Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že v dnešnej atmosfére samosprávy potrebujú dostatok času na to, aby sa prioritne venovali svojim zákonným povinnostiam a riadnemu výkonu svojej prirodzenej agendy. V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že problémy súvisiace s novým koronavírusom COVID-19 nie je možné interpretovať, ani komunikovať politickým videním, ale spoločenskou zodpovednosťou v prospech ľudí, komunít, ekonomického života aj hospodárstva.
Združenie miest a obcí Slovenska v tejto súvislosti zdôrazňuje, že mestá a obce, ak o tom na základe príslušného ústavného zákona rozhodne vláda Slovenskej republiky, budú musieť byť súčinné, avšak tomu musí predchádzať deklarácia jasnej pripravenosti štátnych orgánov, ktoré sú v prvom rade nositeľmi konkrétnych úloh.
Združenie miest a obcí Slovenska zároveň odmieta, aby samosprávy preberali zodpovednosť za pomerne širokú časť úloh súvisiacu s realizovaním testovaní, nakoľko logistika aj medicínske úkony musia byť výlučne priamou, neprenosnou zodpovednosťou štátnych orgánov.
PhDr. Michal KALIŇÁK, PhD.
ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS