Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Svetový deň bez tabaku 2022

Tabak spôsobuje každoročne 8 miliónov úmrtí. Keď boli tento rok zverejnené dôkazy o tom, že u fajčiarov je pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinie závažné ochorenie COVID-19 v porovnaní s nefajčiarmi, podnietilo to milióny fajčiarov k tomu, že chceli prestať fajčiť. Odvykanie môže byť náročné, najmä s pridaným sociálnym a ekonomickým stresom, ktorý prišiel v dôsledku pandémie, ale existuje veľa dôvodov, prečo prestať.

Výhody odvykania od tabaku sú takmer okamžité. Už po 20 minútach odvykania od fajčenia sa váš tep zníži. Do 12 hodín hladina oxidu uhoľnatého vo vašej krvi klesne na normálnu úroveň. V priebehu 2-12 týždňov sa váš krvný obeh zlepší a funkcia pľúc sa zvýši. V priebehu 1-9 mesiacov kašeľ a dýchavičnosť ustupujú. V priebehu 5-15 rokov sa riziko mozgovej príhody zníži na riziko nefajčiara. Do 10 rokov je vaša úmrtnosť na rakovinu pľúc asi polovičná v porovnaní s fajčiarom. Do 15 rokov máte riziko ochorenia srdca ako nefajčiar.
Heslom kampane Svetového dňa bez tabaku 2022 je „Tabak: hrozba pre naše životné prostredie.“
Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa bez tabaku Vás pozývajú pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Svidníku na „Deň otvorených dverí“ – akciu zameranú na odvykanie od fajčenia.
Akcia bude prebiehať dňa 30. 5. 2022 od 8.00 do 11.00 hod. v priestoroch Poradne zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva, Sovietskych hrdinov 79, 089 01 Svidník.

V rámci Dňa otvorených dverí budeme vykonávať nasledovné aktivity:
• meranie oxidu uhoľnatého prístrojom Smokerlyzer,
• meranie vitálnej kapacity pľúc spirometrom,
• prostredníctvom dotazníkových metód zistiť stupeň závislosti
• informácie a poradenstvo na tému škodlivosti fajčenia tabaku, odvykania od fajčenia a pasívnej inhalácie tabakového dymu, zdravotno-výchovný materiál,
• poskytnúť informáciu o možnostiach návštevy poradne na odvykanie od fajčenia.
Využite príležitosť, príďte sa vyšetriť a poradiť. Vyšetrenie a poradenstvo je bezplatné.

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter