Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

V karanténnom zariadení vo Svidníku jeden pozitívny prípad, pomáha aj Červený kríž

Ilustračné foto - Internát SOŠ Polytechnickej a Služieb vo Svidníku

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí ešte začiatkom apríla informoval, že je na Slovensku nedostatok voľných miest v karanténnych ubytovniach. Prešovský samosprávny kraj preto poskytol štyri nové priestory, do ktorých mohli ľudia zo zahraničia prísť. Ide o karanténne zariadenia vo Vranove n. T., Bardejove, Poprade a vo Svidníku.

Pomocnú ruku s koordináciou v karanténnom zariadení vo Svidníku opäť podal Slavomír Sakalik, riaditeľ Slovenského Červeného kríža Územný spolok Svidník, ktorý nám oznámil radostnú správu, že všetci testovaní repatrianti z karanténneho zariadenia vo Svidníku majú negatívne výsledky na koronavírus. Správa sa onedlho zmenila na jedného pozitívneho, ktorý našťastie dodržal karanténu a z tejto chyby obviňuje stredisko v Košiciach, ktoré testy vykonávalo aj zaznamenávalo.

Slavomír Sakalík, FOTO: K. Siváková

Do karanténneho zariadenia vo Svidníku prišlo naraz 14 áut s policajným sprievodom. Zaregistrovali sme ich, ubytovali a následne na šiesty deň boli otestovaní. Samozrejme všetko za prísnych bezpečnostných opatrení,“ priblížil S. Sakalik, ktorý dodal, že všetci repatrianti museli pred vstupom do karanténneho strediska zahodiť ochranné prostriedky, kde dostali nové rúška a rukavice.

Zo vzdialenosti zhruba 4 metre sme ich všetkých registrovali do online systému. Po registrácii boli repatriantom odovzdané hygienické balíčky a suchá strana. Dbalo sa aj na dodržiavanie pitného režimu. Bola im poskytovaná balená voda,“ popísal riaditeľ SČK ÚzS Svidník.

V začiatkoch boli repatrianti testovaní po 5 dňoch s tým, že deň príchodu sa rátal ako deň nultý. Aj repatriantom vo Svidníku boli robené testy na koronavírus profesionálnymi hasičmi, ktorí sú na to školení. Výsledky nám boli známe do 48 hodín,“ uviedol S. Sakalík, ktorý si vydýchol pri oznámení, že všetky testy boli negatívne.

Ak by bol niekto pozitívni, musel by ostať na izbe sám. Negatívne testovaní by museli odísť na inú izbu. Pozitívny musí ostať v karanténe od testovania 14 dní. Po siedmych dňoch sú opäť testovaní aj negatívny aj pozitívny. Tí, ktorých výsledok je negatívny, môžu následne odísť domov, ostatní, ktorých test bol pozitívni, ostávajú naďalej v karanténe, kde absolvujú ďalší kontrolný test. Po dvoch negatívnych idú repatrianti domov,“ spresnil.

Snažím sa ľuďom vysvetliť, že áno je tu vždy riziko nakazenia sa, no repatrianti z izieb nevychádzajú. Výhodou ubytovania všetkých repatriantov naraz je aj to, že ako náhle sa ubytuje aj posledný repatriant, príde profesionálna firma, ktorá za nimi následne všetky spoločné priestory – koridor, chodbu, schody aj recepciu profesionálne vydezinfikuje. Máme teda istotu, že personál, ktorý k dverám izieb roznáša stravu, prechádza po čistých, vydezinfikovaných priestoroch,“ dodal.

Atmosféra v karanténnom zariadení je pokojná. Ľudia dodržiavajú presné pokyny, o ktorých sú informovaní ihneď po príchode. Platí zákaz opustiť priestory karanténneho zariadenia. Musia sa zdržiavať naozaj iba vo svojich izbách. „Všetko je to o ľuďoch. Ľudia, ktorí vedia, že tam musia ísť, tak idú… Úroveň ubytovania je všade rôzna. Na niektorých izbách sú televízory, niekde je internetové pripojenie, inde nie,“ povedal s tým, že sa stretli aj s jazykovou bariérou. Išlo o Slovákov po maďarsky hovoriacich.

Všetci repatrianti sú podľa slov S. Sakalika viacmenej disciplinovaní, no nájdu sa aj výnimky. „Ľuďom treba jednoducho vysvetliť, že za nedodržanie karantény hrozia pokuty, pri všeobecnom ohrozovaní aj trest odňatia slobody. Musíme chrániť seba, pracovníkov a dobrovoľníkov,“ vysvetlil.

Ľudia sa v týchto ťažkých časoch na mňa obracajú, pýtajú sa rôzne otázky. Som rád, že im môžem a viem pomôcť,“ uzavrel riaditeľ SČK ÚS Svidník, ktorý zdôraznil, že k dispozícii je nepretržitá telefonická psychologická poradňa.

V týchto ťažkých časoch je každá pomoc extrémne nevyhnutná. Pomôcť vie skutočne každý či už priložiť ruku k dielu dobrovoľníctvom alebo materiálne. SČK ÚS vo Svidníku teraz nevyhnutne potrebuje aj finančnú pomoc na prístrešok, ktorý je možné využiť aj po skončení tejto pandémie. Aj touto cestou prosíme sponzorov, či fyzické osoby, ktoré by vedeli finančne, ale aj materiálne pomôcť, neváhajte kontaktovať SČK ÚzS vo Svidníku na tel. č. +421 903 558 941 alebo e-mail: svidnik@redcross.sk

Ďakujeme! Kto môže nech pomôže, nech sa správa rozšíri do sveta.

-af-

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter