Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Spomienky k 75. výročiu konca veľkej vojny

Koniec II. sv. vojny a jej následky v Stropkove

8. Mája sme si pripomenuli 75. rokov od ukončenia II. sv. vojny, najväčšieho a najstrašnejšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva. Táto vojna sa začala 1. 9. 1939 vpádom nemeckej armády do Poľska. Boje v Európe sa ukončili 8. mája 1945, v Ázii a Tichomorí boje pokračovali.


Konflikt si vyžiadal okolo 60 miliónov ľudských životov. Mŕtvych bolo viac na strane civilného obyvateľstva ako vojakov na fronte, nakoľko vojna mala rasovo-vyhladzovací charakter. Výsledkom vojny boli zničené krajiny, mestá a dediny. V koncentračných táboroch zahynuli celé rodiny. Ani Stropkovu a jeho okoliu sa nevyhli boje ii. Sv. Vojny. Naše mesto bolo oslobodené 28. 11. 1944.

Tomu predchádzali ťažké boje na Dukle, bombardovanie mesta 14. 10. 1944, vypálenie obce Tokajík 19. 11. 1944 a pod. Vojnové následky boli pre stropkov strašné, čo sa týka zbedačenia obyvateľstva a zničenia mesta a okolia. O tom svedčí aj výpoveď redaktora Hlasu ľudu z 11. 12. 1945:
„Hej, bol som v stropkove a chcelo sa mi plakať, keď som videl toto kedysi pekné a živé mestečko také zničené. Chcelo sa mi plakať, keď som videl holé a bosé deti, starých a šedivých starcov, ktorí ešte aj dnes, v decembri /rok po oslobodení/ spávajú v stohoch slamy, keď som videl otrhané ženy, čo žobrú o kúsok chleba. Toto je Stropkov, toto a taký je celý kraj na okolí Ondavy. Je isté, že vari ani jeden kraj v republike nebol tak sústavne a systematicky ničený, ako práve okres a kraj stropkovský… V Stropkove stoja desiatky poborených a vyhorených domov. Všetky väčšie objekty sú zničené a nespôsobilé na bývanie. Ľudia nemajú kde bývať.“
Stropkovský okres sa rozsahom vojnových škôd zaradil medzi najväčšmi zničené okresy Slovenska.
Preto nezabudnime… Stará múdrosť varuje: zabúdať na hrôzy poslednej vojny má za následok približovanie ďalšej, možno ešte strašnejšej…
Česť pamiatke všetkým, ktorí zahynuli vo vojne…

J. Slivková, Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov


Vzdali úctu hrdinom osloboditeľom za všetkých členov SZPB

Pri príležitosti 75. výročia ukončenia 2. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom si uctili svojich osloboditeľov členovia predsedníctva Oblastného výboru SZPB Svidník.

Pri pamätníku Sovietskej armády položili bez prítomnosti verejnosti pietny veniec. Ako súčasť pietneho aktu zapálil predseda ZO SZPB Svidník Milan Maguľák 75 sviečok vďaky. Na tomto vojenskom cintoríne, kde je pochovaných vyše 9000 padlých sovietskych vojakov, vzdali úctu všetkým, ktorí padli za našu slobodu.

Pripomínajme našim deťom a ich deťom, prečo je vojna zlá a prečo sa už história spred 75 rokov nesmie opakovať. „Nezabudneme a vždy budeme spomínať“ že krvou vykúpená sloboda a mier zostanú v našich mysliach, srdciach a činoch, rovnako v generácii našich pokračovateľov.

Vďaka za 75 rokov slobody mieru a lepší život.

Česť a sláva hrdinom červenej armády, česť a sláva všetkým padlým za našu slobodu, česť ich pamiatke!

Milan Maguľák


Objektívom V. Ivanka

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter