Naša rodáčka bojuje za zrušenie štátnej karantény pre opatrovateľky v Rakúsku

B. Kudziová: Od 15. marca som nonstop na telefóne a hasím tam, kde horí!

Nespokojnosť opatrovateliek pracujúcich v Rakúsku narastá, situácia je kritická. Ak sa chcú vrátiť domov na Slovensko, musia ísť do štátnej karantény a tak nečudo, že im dochádza trpezlivosť. Mnohé z nich pracovali dva mesiace bez prestávky, doma majú rodiny, malé deti, no musia ísť do štátnej karantény, ktorú odmietajú a žiadajú, aby sa prístup k nim zásadne zmenil. Opatrenia a nariadenia vlády sú rozporuplné a mnohým nedávajú žiadnu logiku. Donedávna dokonca neboli uznávané ani rakúske testy. Preto sa opatrovateľky na rakúskej i slovenskej strane rozhodli stretnúť na hraničnom prechode Berg a bojovať za zrušenie štátnej karantény a za uznávanie rakúskych testov.

Bibiana Kudziová pracuje ako opatrovateľka aj ako sprostredkovateľka v Rakúsku. Aktívne zastupuje záujmy opatrovateľov pri Hospodárskej komore vo Viedni. Je tiež zakladateľkou skupiny na facebooku, ktorá ponúka užitočné informácie, rady i podporu. Ani tentokrát nenechala opatrovateľky v štichu a rozhodla sa bojovať s nimi.

V Rakúsku som zástupkyňou opatrovateľov na hospodárskej komore vo Viedni, zároveň som členkou krízového štábu tejto hospodárskej komory, kde od vypuknutia krízy riešim problémy opatrovateľov. Mnohí sa mi stažovali, naozaj už išlo o život. Mali depresie a myšlienky o tom, že si niečo urobia, preto som reagovala statusom na facebooku, že sa sama osobne pôjdem pozrieť ako to na rakúsko-slovenských hraniciach vyzerá,“ uviedla zástupkyňa opatrovateliek B. Kudziová a dodala, že jej bolo hlásené, že na hraničnom prechode Berg čakajú opatrovateľky 12 až 16 hodín v neľudských podmienkach.

Nasledujúci obsah je sprístupnený len prihláseným návštevníkom.

Prihlásiť saRegistrovať