Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Kultúra po korone

Pohľad do prázdneho javiska kultúrnej sály v stropkove

Od 20. mája sa uvoľnili ďalšie opatrenia prijaté na boj proti COVID-19

V kultúre to znamená opätovný štart pre kiná, divadlá a hromadné podujatia pri návštevnosti max.do 100 ľudí

Mesto Stropkov nedávno informovalo o zrušení tradičného stropkovského jarmoku. Zrušené boli všetky tradičné jarné akcie aj nadchádzajúce podujatia do odvolania, pretože prioritou vedenia mesta je bezpečnosť a ochrana zdravia obyvateľov i návštevníkov mesta. Slovensko od 20. mája vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu síce vstúpilo do poslednej štvrtej fázy uvoľnenia opatrení, ktoré umožňujú otvoriť obchodné centrá, kiná, divadlá, či hromadné podujatia do 100 ľudí, no spojené sú s tým presné usmernenia a nariadenia. A tie sú dosť nejasné a komplikované.

Viacero kín sa ozvalo, že ich otvorenie je bezvýznamné, pretože v dôsledku dodržania presných opatrení padá kapacita kinosály a je to pre nich nerentabilné. Je potrebné dodržiavať dvojmetrové rozstupy a každú hodinu je potrebné kinosálu dezinfikovať. Nie je jasné, či kina môžu byť otvorené aj v nedeľu. Podľa všeobecného nariadenia je zakázané poskytovanie služieb v nedeľu. Kino službou je. Z dôvodu dodržania opatrení padá kapacita kina z 261 miest na 40,“ uviedol vedúci odboru školstva a kultúry pri MsÚ Tibor Kubička a dodal, že na avízo združenia prevádzkovateľov kín, ktorého je mesto členom, odpovedali, že ak sa nezmenia podmienky prevádzkovania kín, zatiaľ mesto neuvažuje o jeho otvorení.

Ak by sa podmienky zmiernili, kino by bolo otvorené od začiatku júna,“ doplnil T. Kubička.

Ďalším obľúbeným podujatím, na ktorom mesto Stropkov participuje, sú aj Pivné slávnosti, ktoré nateraz boli presunuté na jesenný termín.

Niektoré podujatia sa preložili na jeseň, iné sa zrušili, uvidíme čo bude v auguste,“ povedal.

Ako ďalej T. Kubička informoval, sprístupnená je knižnica aj Park zvierat. Dodržiavajú sa bezpečnostné nariadenia, ktoré sa dajú zvládnuť.

V knižnici je povinné nosenia rúška, alebo inej ochrany nosa a úst. Pri vstupe je k dispozícii dezinfekcia rúk, naraz budú môcť byť v knižnici najviac tri osoby a maximálne 15 minút. Bude potrebné dodržiavať aj vzájomný minimálny odstup.

Knižnica je otvorená v obmedzenom režime od pondelka do piatku. Otváracie hodiny sú v pondelok od 12.00 do 16.00 hod., v utorok až piatok v čase od 8.00 do 16.00 hod. s obedňajšou prestávkou medzi 11.30 a 12.00 hod.

Čitateľom budú odpustené aj poplatky za omeškanie vzniknuté v čase koronakrízy.

Ako ďalej uviedol, v susednom Česku sa otvorili kiná už 11. mája. Známa je veľmi malá návštevnosť a nízky záujem o kino. „Nie sú nachystané nové premiéry filmov. Distribútori sa pýtajú koľko kín a kedy sa plánuje otvoriť. Na základe toho sú objednávané filmy zo zahraničia od filmových koncernov. Nie sú teda naplánované premiéry, premietať sa teda zatiaľ môžu len reprízy. Vo veľkých kinách v Česku bola zo začiatku pritom návštevnosť od 3 do 9 ľudí. Návštevnosť je strašne slabá. Vieme to porovnať aj prostredníctvom projektu Kino z gauča, ktoré bude pokračovať aj ďalší týždeň,“ priblížil T. Kubička, ktorý potvrdil, že ani o tento projekt nie je veľký záujem.

Nevieme ako zareagujú ľudia. Niektorí sú stále opatrní. Ukazovateľom záujmu bude tiež nástup detí do škôl od 1. júna, ktorý je pre žiakov dobrovoľný. O otvorení rozhoduje zriaďovateľ školy na základe počtu nahlásených detí aj na základe personálnych, priestorových a iných možností,“ povedal.

Dobrou správou je, že mesto v tomto roku plánuje zrealizovať zrušené oceňovanie osobností mesta Stropkov. „Predbežný termín je november. Situácia bude možno iná, keď sa otvoria hranice, kedy sa hovorí aj o druhej vlne koronavírusu. Do konca júla sa zatiaľ neplánujú žiadne podujatia. Mesto záujem má, noprvoradá je bezpečnosť a ochrana zdravia obyvateľov“ uzavrel T. Kubička.

-af-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter