Koronaopatrenia zvyšujú ceny čerstvých potravín v Únii

Ilustračný obrázok. Pixabay.com

Blokády v Európe, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu, si už vyžiadali svoju daň v mnohých odvetviach ekonomiky. A najnovšie pribúdajú správy, že spotrebiteľom predražujú nákupy, keďže ceny čerstvých potravín stúpajú.

Aj 54-ročná Nathalie, ktorá pracuje v jednej z kancelárskych budov vo Frankfurte nad Mohanom, potvrdzuje, že ju nákup čerstvých potravín stojí viac ako pred vypuknutím pandémie. „Zvlášť papriky sú drahé,“ povedala pred miestnym supermarketom Rewe.

Podobné sťažnosti počuť v celej Európe, pretože pestovatelia zápasia s dôsledkami blokád, ktoré zasiahli aj zásobovacie reťazce. A hoci je vplyv tzv. koronakrízy na celom kontinente nerovnomerný, veľa kupujúcich uviedlo, že musia siahnuť hlbšie do peňaženiek.

Podľa poradenskej spoločnosti AMI vzrástli ceny čerstvých potravín v Nemecku v apríli medziročne takmer o 10 percent. Náklady na zeleninu sa pritom zvýšili zhruba o 30 percent, čo bolo spôsobené najmä nárastom cien brokolice a karfiolu, ktoré sa často dovážajú z Francúzska a Španielska. Obe krajiny majú problém zohnať dostatok ľudí na zber úrody, predovšetkým sezónnych pracovníkov zo zahraničia.

Viac výdavkov na ovocie a zeleninu

Aj vo Francúzsku od zavedenia blokád v polovici marca stúpli ceny niektorých druhov ovocia a zeleniny. Spotrebiteľské združenie UFC-Que Choisir zaznamenalo zvýšenie cien v priemere o 9 percent.

Nasledujúci obsah je sprístupnený len prihláseným návštevníkom.

Prihlásiť saRegistrovať