Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Turistický pochod Kalinov – Driečna

Členovia Klubu slovenských turistov Slávia Stropkov prijali pozvanie na turistický pochod Kalinov – Driečna, ktorý organizoval v rámci plnenia 100 jarných kilometrov KST Doliny a hory Svidník. V sobotu 21.5.2022 sme sa autom presunuli do obce Kalinov, kde sme sa stretli s ostatnými turistami.

Obec Kalinov leží v Nízkych Beskydách v okrese Medzilaborce. Pre skôr narodených je známa, ako prvá oslobodená obec na území bývalého Československa v II. svetovej vojne. Stalo sa tak 21.9.1944. Ako pripomienka na tieto udalosti bol v obci postavený pamätník Osloboditeľov. Položením kytice kvetov sme si uctili pamiatku obetí a pripomenuli hrôzy, ktoré vojna priniesla. Žiaľ dnešná doba nám iba potvrdzuje, že na tieto udalosti sa nesmie zabúdať.

Po pietnom akte sme sa vybrali do nádhernej prírody, ktorá je ako stvorená pre turistiku. Lesná cesta nás doviedla až na hranicu s Poľskom, kde vedie medzinárodná trasa E3 (červená turistická značka). Pohľad na krásne lesy, ticho a pekné počasie je pre turistu odmena. V dobrej nálade sme po hranici pokračovali cez Haburské rašelinisko, Koprivničnu do obce Čertižné. Pohľad z kopca do údolia bol čarovný. Malá prestávka na občerstvenie všetkým spríjemnila aj tak dobrú pohodu. Čakala nás posledná časť trasy.

Cez Mihucov kút po kľukatých cestičkách lesným porastom sa dostávame na spevnenú cestu, ktorá nás dovedie do cieľa našej túry obce Driečna. Malá obec, kde končí aj cesta. Tu už netrpezlivo čaká Monika s prekvapením. Zabúdame na únavu a pochutnávame si na výbornej hubovej mačanke. Nechýbajú vtipné momentky z trasy a čas rýchlo uteká. Lúčime sa. Každý si odnáša iba tie najkrajšie spomienky a zážitky z dobré pripravenej akcie. Neostáva nič iné, iba poďakovať organizátorom za pohostinnosť a turistom za účasť.

Teším sa na ďalšie spoločné prechádzky v lone nádhernej prírody. Najbližšie navštívime Bukovské vrchy s výstupom na Kremenec. Neváhajte. Čas ani roky sa nedajú zastaviť.

Ján Vereščák

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter