Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Športovo-charitatívne podujatie „PODEĽME SA“ podporili aj Polončákovci zo Stropkova

„Rodín s deťmi v ťažkej situácii pribúda. V tomto čase pandémie mnohí rodičia stratili prácu, mnohým rodinám hrozí akútne bezdomovectvo už v tomto mesiaci, ak neuhradia neúprosné nájomné. Pomôžme rodinám zostať spolu,“ týmto textom sa prihovárajú verejnosti organizátori charitatívneho bežeckého podujatia v Košiciach s názvom Podeľme sa. 

Iniciatíva Podeľme sa, organizátori košického Medzinárodného maratónu mieru, nezisková organizácia duchovného Petra Gombitu Oáza – Nádej pre nový život a spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar vymysleli unikátny projekt so silným posolstvom pomôcť tým, ktorí to potrebujú najviac a zároveň pre bežcov pripravili výzvu prekonať štafetovým spôsobom dnes už legendárny slovenský maratónsky rekord. Jeho držiteľom je Róbert Štefko, keď v príprave na olympiádu v Sydney zabehol v roku 1999 v Londýne čas 2:09:53. Skvelá myšlienka spojila viacerých našich elitných športovcov. Mená ako Róbert Štefko, Tibor Sahajda, Miroslav Vanko, Marcel Matanin, či Iveta Putalová a Anastázia Kuzminová určite nikomu predstavovať netreba.

„Zúčastnil som sa na športovo-charitatívnom podujatí PODEĽME SA ako divák a zároveň aj ako usporiadateľ, ktorý dohľadal na bezpečnosť bežcov na trati. Touto akciou chceli organizátori poukázať na pomoc chudobe, samotní bežci sa dokázali namotivovať k takému super výkonu sami. Bola to jedna z najlepších akcii, na ktorých som bol,“ povedal Janko Polončák, ktorý podotýka, že netreba zabudnúť ani na komentátora, ktorým bol najslávnejší slovenský atletický manažér Alfons Juck.

„K tomu všetkému napomohlo aj pekné bežecké počasie. Tri týždne pred pretekmi prišila synovi Damiánovi pozvánka na tento beh a hneď aj potvrdil účasť,“ hovorí s nadšením J. Polončák a dodáva:

„V sobotu boli ešte aj majstrovstvá Slovenska na 10 000 m v Košiciach, ktoré preložili z Kysuckého Nového mesta pre ohnisko koronavírusu. Na majstrovstvách Slovenska ich po treťom kilometri stiahli z trate pre silný lejak. Damián mal tú česť, že bol medzi 7 bežcami, ktorí mohli bežať 2 úseky a obidva pod 3 minúty. Po dobehnutí 42. kilometra, spolu s Anastáziou Kuzminovou, bolo na všetkých vidieť obrovskú radosť,“ hrdo prehlásil J. Polončák.  

Ako ďalej uviedol, aj bežci z Bratislavy boli veľmi nadšení touto akciou a boli radi, že sa toto podujatie konalo v Košiciach. „Opäť bolo vidieť a cítiť, že Košice sú maratónske mesto a ľudia tu beh milujú.  Na trať vybehli členovia štafety spod krídiel anjela stvárneného v bronzovej podobe erbu mesta na Dolnej bráne, minuli mnohé pamätihodnosti, do cieľa sa bežci otočili pri Immaculate, morovom stĺpe, spomienke na obete pandémie, ktorá mesto sužovala v rokoch 1709 a 1710,“ priblížil.

Zdôraznil tiež, že finančné príspevky vyzbierané počas akcie „Podeľme sa!“ sa rozdelia organizáciám, ktoré sa dlhodobo angažujú v otázkach starostlivosti o najohrozenejšie skupiny našej populácie:  „Úsmev ako dar” a “Oáza – nádej pre nový život” v Bernátovcach. 

„Náš cieľ nie je za každú cenu prekonať Štefkov rekord, ale pripomenúť sa, pomôcť najzraniteľnejším a upriamiť osobitným spôsobom pozornosť na ľudí, ktorým chýba skutočný domov,“ vraví riaditeľ MMM.

Najjednoduchší spôsob adresnej pomoci týmto ohrozeným skupinám spočíva v prihlásení sa na darcovský portál www.podelmesa.org, kde môže každý prispieť na podporu oboch projektov ľubovoľnou čiastkou na transparentný darovací účet: SK93 3100 0000 0040 4002 9105. Tato zbierka sa konči 4.10.2020

-re, im-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter