Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Šafranko Cup 2023 ovládli hráči MŠK Žilina

img 9094

Tretí ročník čoraz populárnejšieho mládežníckeho turnaja v Stropkove, ktorého garantom je náš odchovanec Pavol Šafranko, predčil všetky očakávania a posunul latku po organizačnej a športovej stránke do náročných výšok. Počas dvoch dní mali chlapci z kategórie U11 možnosť prežiť obrovské množstvo emócií, nie len na hracej ploche. Spolu 153 hráčov z 12 tímov odohralo v sobotu a v nedeľu dokopy 60 zápasov. Prítomní diváci mohli počas 1500 minút hry vidieť až 531 gólov. Jedným z výrazných úspechov bola návštevnosť turnaja a najmä atmosféra, ktorú dokázali vytvoriť jednotlivé fankluby tvorené rodičmi detí, ktorí boli v mnohých prípadoch vybavení nie len bubnami a vlajkami, ale dokázali z dymovníc a svetlíc vytvoriť to pravé futbalové choreo.

saf1

Prvý hrací deň odštartoval o 9:00 úvodnými zápasmi skupiny A a B, areál futbalového štadióna ponúkal okrem športového zážitku aj možnosť pre deti zabaviť sa na skákacích hradoch, prípadne si pochutnať na popcorne a cukrovej vate. Pre rodičov bola pripravená súťaž v presnosti streľby na bránu, súťažiť mohli aj deti v prekonaní prekážkovej dráhy za čo najkratší čas. Juraj Piskorík a Miriam Budjošová boli nakoniec víťazmi a odniesli si darčekové koše. V ideálnom počasí a na výborne pripravenej hracej ploche sa počas celého dňa odohrávali výborné súboje. Zloženie tímov zaručovalo skutočný zážitok a každý tím je v Strednej Európe známou futbalovou značkou.

img 9027

Zážitkom pre prítomných divákov mohli byť aj krásne vyzdobené autobusy Eto Gyor alebo Resovie Rzeszów. Zlatým klincom celého turnaja bol záver prvého dňa, ktorý vyplnila bubnová show Batida, ktorá po poslednom zápase odštartovala slávnostný sprievod všetkých tímov mestom až na námestie SNP. Sprievod tvorili všetky družstvá, ich rodičia a postupne sa k nám pridávali aj okolití ľudia. Bolo neskutočným zážitkom to ako dokáže šport ľudí spájať a zároveň sledovať deti, akú radosť im dokáže futbal priniesť. Na námestí prebehlo slávnostné privítanie tímov primátorom, ktoré spríjemnili dvomi vystúpeniami žiačky našej ZUŠ pod vedením pani Sušinovej.

saf2

Výsledky jednotlivých zápasov určili nedeľný program a rozdelili tímy do zlatej, respektíve striebornej skupiny. Zlatá skupina nakoniec určila celkového víťaza turnaja a už od prvého zápasu bola mimoriadne dramatická. Akadémia FC Barcelony, MŠK Žilina alebo DAC Dunajská Streda ponúkli prítomným divákom často okulahodiace futbalové momenty. V striebornej skupine tiež nebola núdza o dramatické momenty a mnohé zápasy boli plné zvratov. Naši chlapci sa nestratili v kvalitnej konfrontácii s tímami, ktoré porážajú také značky ako Manchester United alebo Liverpool. V troch zápasoch sa tešili z víťazstiev, v zápase s celkovým víťazom turnaja boli veľmi nepríjemným súperom, vychutnali si životný zápas s FC Barcelona Hungary a siahali na dno svojich síl v ďalších medzinárodných súbojoch. 

saf3

Kvalitu celej akcie podčiarkol slávnostný ceremoniál pri odovzdávaní ocenení pre jednotlivé tímy a individuálnych hráčov. Najlepším brankárom turnaja sa stal strážca svätyne FC Barcelona – Oliver Kutak. Medzi strelcami kraľoval Oliver Bober z Dunajskej Stredy a najlepším hráčom celého turnaja bol Štefan Macho z MŠK Žilina. Pohár a medaily za tretie miesto si odniesli naši vzácni hostia z Akadémie FC Barcelona. Po urputných bojoch skončili nakoniec na druhom mieste favoriti turnaja z Dunajskej Stredy a celkovým víťazom tretieho ročníka sa stali zaslúžene chlapci z MŠK Žilina. Medaily a poháre odovzdali primátor mesta Stropkov JUDr. Ondrej Brendza, otec Pavla Šafranka a brat Ján, poslanci MsZ Milan Pavúk, Marek Nicz a Ľuboš Reiter.

saf4

Chceli by sme sa aj touto cestou poďakovať všetkým partnerom, ktorí dokázali zabezpečiť nezabudnuteľný zážitok pre naše deti. Tým najväčším bolo pre nás Mesto Stropkov v spojitosti s mestským podnikom Služba. Výraznú pomoc poskytli Repro Elektronik Stropkov, VVS a.s., Škoda Autoservis Stropkov, Refmarkt s.r.o., FeGa – Tex, Tesco Stropkov, KOVO – SIPOX, Juraj Kasarda, Lukáš Medvec, Jozef Gajdoš, predajňa farieb Rokolor a samozrejme aj garant turnaja  Pavol Šafranko a ďalší, ktorí nechceli byť menovaní.

img 8993
Mladé talenty MŠK Žilina.

Osobitné poďakovanie patrí rodičom z kategórie U11, ktorí boli tými najlepšími fanúšikmi a pomohli s organizáciou pohostenia pre všetky deti. Zvlášť chceme poďakovať všetkým, ktorí podali pomocnú ruku pri organizácii celého turnaja, pomohli s prekladom hovoreného slova do angličtiny – najmä pani Feckovej, Gymnáziu Stropkov, ktoré študenti sprevádzali jednotlivé tímy a s ktorým sa spolupráca čoraz viac a viac prehlbuje, všetkým zamestnancom klubu za vytvorenie ideálneho prostredia pre deti, pomocnej sile vo VIP priestoroch – pán Kožlej a pani Burcáková, Červenému krížu za zabezpečenie zdravotnej služby a stanu, moderátorovi turnaja Slavovi Rapáčovi, osmičke rozhodcov, ktorí dohliadali na pravidlá, miestnym reštauráciám a Penziónu Poľovníček a najmä hotelu Ondava za akciovú cenu ubytovania pre všetky tímy a špeciálne nášmu trávnikárovi Pavlovi Staškovi za prípravu luxusnej hracej plochy.

Veríme, že posolstvo, ktoré nesie tento turnaj – pripraviť deťom nezabudnuteľný športový zážitok, konfrontovať ich s medzinárodnou a kvalitnou futbalovou školou a prilákať k športu a pohybu nové mladé talenty, splnilo svoje poslanie a cieľ. Už dnes sa tešíme na štvrtý ročník turnaja a sľubujeme, že latku nepodlezieme.

Ešte raz jedno veľké ĎAKUJEME pre všetkých. 

-msk-

Foto: A. Belovežčík, A. Hričan a Ľ. Reiterová

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter