Kandidát J. Bync vníma PSK ako ťažkopádny zastaraný stroj, ktorý potrebuje mnoho energie a impulzov
V blížiacich sa spojených voľbách sa o post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) uchádzajú desiati kandidáti. Jedným z uchádzačov je aj 59-ročný Ján Bync, ktorý síce pochádza z Mlynároviec v okrese Svidník, no už 40 rokov žije v Prešove. Miluje prírodu, venuje sa turistike, včelárstvu, poľovníctvu a investigatívnej žurnalistike. Považuje sa skôr za pragmatického konzervatívca, ako liberála. Má vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a je absolventom filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v odbore politológia, kde získal titul PhDr. Počas doktorandského štúdia sa venoval aj pedagogickej a vedeckej práci v odbore sociológia.
Čo nám o sebe ešte prezradíte?
Založil som niekoľko firiem, ktoré sa zaoberajú stavebnou výrobou, obchodnou činnosťou a vývojom inteligentných systémov na meranie energií. Počas svojej tridsať ročnej podnikateľskej činnosti som vo svojich firmách poskytol pracovnú príležitosť pre viac ako šesťtisíc ľudí. Považujem sa za skúseného, úspešného a ostrieľaného manažéra, za ktorým sú výsledky, konkrétne skutky a nie iba prázdne reči, či nenaplnené sľuby.
Ako vzniklo rozhodnutie uchádzať sa o post predsedu PSK?
Moje rozhodnutie kandidovať za predsedu PSK vzniklo spontánne, na poslednú chvíľu a bola to reakcia na viaceré prípady, podozrení z klientelizmu, nehospodárneho a neefektívneho vynakladania finančných prostriedkov, na netransparentné verejné súťaže a predražené investičné zákazky na VÚC v Prešove. Ako som už uviedol, baví ma investigatívna žurnalistika a ako riadne registrovaný novinár som sa okrem iného venoval viacerým prípadom podozrení z porušovania zákona zo strany vedenia Prešovského samosprávneho kraja.
Aké sú vaše skúsenosti so samosprávou?
Vyštudoval som politológiu, preto sa považujem za človeka, ktorý sa rozumie samospráve a vie, ako má samospráva správne fungovať a ako má zabezpečovať a chrániť práva a záujmy svojich obyvateľov. Pri výkone funkcie predsedu samosprávneho kraja chcem byť politický nezávislý, nespútaný ideológiami politických strán, či koaličných zmlúv, preto som odmietol ponúkanú podporu viacerých politických strán. Chcem byť naozaj slobodný, nezávislý, mať čisté a nespútané ruky a používať zdravý rozum pre náš kraj.
Ako vnímate Prešovský samosprávny kraj?
Podľa môjho názoru nie je PSK otvorený svojím občanom. Vnímam ho, ako ťažkopádny zastaraný stroj, ktorý potrebuje mnoho energie a mnoho impulzov na to, aby sa rozhýbal a konečne začal slúžiť svojmu účelu. Terajší župan vyčítal svojmu predchodcovi prezamestnanosť na úrade VÚC, ktorý v roku 2018 zamestnával 224 pracovníkov. Výsledkom „efektívnej organizačnej zmeny“ má byť 302 zamestnancov úradu a množstvo firiem, ktoré si plnia vrecka s peniazmi nás všetkých a fakturujú si v nemerateľných veličinách za poradenskú činnosť a pomoc pri príprave projektov. Vedúci úradník samosprávy je nedotknuteľný človek so straníckou knižkou, ktorý má na všetko čas a ak ho náhodou urazíte tým, že sa domáhate svojich práv, tak máte smolu. Vedúce funkcie na úrade samosprávneho kraja sú obsadené straníckymi nominantmi podľa koaličných dohôd a nie odborníkmi na jednotlivé oblasti a to je na chode úradu jasne vidieť. Občan už stratil vieru, že sa na tomto úrade dá len tak na počkanie alebo v primeranej dobe niečo vybaviť. Sám mám s tým nepríjemné skúsenosti a aj v tom vidím vážny problém celého úradu.
Samosprávny kraj sa má starať o všestranný rozvoj svojho územia a o potreby svojich obyvateľov.
Ja mám inú predstavu o fungovaní Úradu Prešovského samosprávneho kraja. Župan musí byť človek, ktorý braní záujmy obyvateľov svojho kraja, či to je v jeho kompetencií, alebo nie. Ak to nie je v jeho kompetencií, tak musí dvihnúť zadok z teplej stoličky a búchať na dvere štátnych úradov, ministerstiev, na úrad vlády. Ak to nepomôže, tak musí buchnúť po stole aj ministrovi a ak bude treba, tak aj premiérovi, veď zastupuje 15% obyvateľstva a 18% rozlohy nášho štátu. Župan sa nesmie obklopiť neschopnými straníckymi nominantmi a do riadiacich funkcií musí po transparentných výberových konaniach dosadiť naslovovzatých odborníkov. Väčšina úradníkov bude musieť zapnúť turbo, ak tam bude chcieť pracovať aj naďalej. Úrad sa musí otvoriť občanovi a občan bude na prvom mieste. Znova sa zavedú lehoty na vybavovanie žiadosti a každý úradník bude osobne zodpovedný za ich dodržiavanie.
Najviac ma mrzí skutočnosť, že Prešovský samosprávny kraj funguje nekoncepčne, bez ďalšej vízie, bez priorít rozvoja nášho regiónu, iba tak opatrne, tak náhodou, ako to vyjde, ako sa štátni úradníci rozhodnú a aká výzva na čerpanie eurofondov práve vyjde z dielne. Doposiaľ som sa nestretol s dlhodobou víziou koncepcie rozvoja Prešovského samosprávneho kraja v ktorej by boli jasne smerované ciele rozvoja nášho kraja, tak aby si jednotlivé zámery navzájom neodporovali, aby jeden cieľ nevylučoval ten druhý.
Práve vyvrcholila vládna kríza, rozpadla sa vláda, z ktorej ušiel koaličný partner a ktorú by sme mohli nazvať vláda neporozumenia a konfliktov. Vláda zvolená v demokratických voľbách v demokratickej spoločnosti, by mala byť práve v takýchto búrlivých a temných časoch pre svoj národ svetielkom nádeje a istoty, mala by byť majákom, ktorý nám ukáže smer a vyvedie našu krajinu z nebezpečných vôd. Opak je však pravdou, naša doterajšia vláda je najlepším príkladom, aké problémy prinášajú široké koalície politických strán. Práve teraz najlepšie vidíme, aké nešťastné sú politické nominácie a aké „morálne autority a odborne zdatné kapacity“ produkujú politické strany na tie najdôležitejšie pôsty a ako na to dopláca slovenský národ, ako sa posúvame dopredu, od deviatich k piatim.
V tejto dobe chaosu, demagógie a obáv z ďalšej budúcnosti je ťažké hovoriť o víziách o rozvoji, o napredovaní. No ja verím v múdrosť nášho národa a verím, že sa konečne spamätáme a Slovensko bude čoskoro reprezentovať vláda naslovovzatých odborníkov, ktorá bude pracovať pre národ a príjme racionálne opatrenia na zníženie dopadov inflácie a zastaví drastický nárast cien energií. Verím, že my Slováci nedovolíme, aby náš národ naďalej okrádali politici i nadnárodné, energetické spoločnosti, ktoré si za babku kúpili elektrárne, plynárne, vodárne, rafinérie a ostatné strategické podniky. Oni tu na Slovensku neplatia dane, oni len zdierajú Slovenský národ. Vymysleli si rafinovaný systém firiem, cez ktoré okrádajú slovenského občana. Poplatky za nezmyselné prenájmy ističov, poplatky za prenos a dopravu energie, rezervované či prekročené limity, len preto, aby obyčajný človek mal v tom zmätok a nevedel za čo skutočne platí. Predstavte si, že aj za tým je politika a politici im v tom zištne pomáhajú, veď napokon ten zložitý systém fakturácie je podložený legislatívou. Ako sa len naši politici pred voľbami bijú do pŕs, čo všetko pre náš národ vykonali, ako nás zachraňovali pri hrozbe nárastu cien energií, ale keď sa nad tým poriadne zamyslíme, zistíme, že v skutočnosti za ten chaos môžu oni, že je to ich práca. Mám proeurópske názory a verím, že sa politici v Bruseli veľmi rýchlo spamätajú a nebudú naďalej presadzovať nezmyselné nariadenia Európskeho parlamentu, či Európskej komisie, ktoré nám prikazujú, že lacnú energiu musíme predávať cez medzinárodné burzy a naspäť ju nakupovať neuveriteľne draho. Ak sa nepostavíme takýmto bezočivým hrozbám a nezabránime ďalšiemu vykrádaniu štátnej i verejnej pokladnice, tak potom je tu zbytočné rozprávať o ďalšom rozvoji regiónu, zdravotníctva, školstva, kultúry a športu…
Aké sú vaše priority a ciele?
Chcem pre Východniarov vytvoriť nové príležitosti, prilákať nových investorov, pretože len nové a stabilné pracovné miesta môžu dvihnúť životnú úroveň v našom kraji. Takáto vízia nemôže byť aktuálna iba krátko pred konaním volieb, len aby nás zasa opili suchým rožkom. Ak by boli pravdivé všetky doterajšie sľuby politikov o zahraničných investíciách na Východe, ktoré nám tlačia do hláv práve vtedy, keď im treba naše hlasy, tak by sme už mohli tu v našom kraji doteraz zamestnávať polovicu Európy…
Mám vlastnú predstavu o rozvoji nášho kraja, no predstavím, len tie základné, ktoré najviac trápia obyvateľov nášho kraja. Aj keď to nie je v kompetencií samosprávy, budem všemocne podporovať výstavbu novej, modernej komplexnej nemocnice v Prešove, podobne ako sa to plánuje v Martine alebo v Bratislave na Rázsochách. Prešovský kraj potrebuje takúto komplexnú a modernú nemocnicu pre svojich obyvateľov. Máme na to priestor, voľné pozemky, projekt, ktorý už potrebuje iba doladiť a pri dobrej vôli nájde Vláda SR aj peniaze z fondu obnovy na realizáciu takéhoto projektu, len potrebujeme predsedu, ktorý sa bude vedieť východniarov v Bratislave zastať. Veď načo nám budú nové stíhačky, nové helikoptéry, obrnené transportéry, keď budeme zomierať v plesnivých nemocniciach so zastaranou technikou, plných vírusov a baktérií. Nevidím zmysel vrážať peniaze do nemocničných budov z čias Márie Terézie. Mrzí ma, keď vidím, že Stropkovčana, alebo Svidníčana pošlú na odborné lekárske vyšetrenie do súkromnej nemocnice v inom kraji, lebo sa nejaký úradník rozhodol, že tam podľa spádovosti patrí a je mi na nič z toho, že sa tam ten obyčajný človek ani nemá ako dostať. Županovi nesmie byť jedno, keď občanovi zatvárajú ambulanciu, nemocničné oddelenie, či dokonca nemocnicu, mne to určite jedno nie je.
Župan nesmie tolerovať, ak občanom jeho kraja berú nové vlakové súpravy a nahrádzajú ich starými, len preto, že tie nové musia jazdiť v okolí Bratislavy. Východniari nie sú občania nižšej kategórie, aby ich mohol štátny úradník svojím nezmyselným rozhodnutím tak dehonestujúco ponížiť.
Ako vnímate náš stropkovský okres a tento región?
Stropkovský a Svidnícky okres sú zvláštne tým, že sú bez železnice, o to väčší význam má v týchto okresoch sieť ciest I., II., a III., triedy. Podľa stavu týchto ciest je vidieť, že súčasné vedenie PSK sa už viac približuje k Bratislave a sťahuje sa viac na západ, ako na východ. Svedčí o tom zamrznutá realizácia projektu výstavby R4 a súčasný stav cesty I. triedy s medzinárodnou premávkou, takzvaná cesta smrti medzi Prešovom a Vyšným Komárnikom. Hádam najviac do neba volá stav vozovky popri vodnej nádrži Domaša na ceste I/15 medzi Vranovom nad Topľou a Stropkovom. To je hanba, to je nepochopiteľné, že sa s tým už roky nič nerobí a župa je ticho, čo ticho, ona sa chváli aké úspechy na úseku rozvoja dopravy v našom kraji v tomto volebnom období dosiahla.
V sociálnej oblasti nastáva v tomto ťažkom období veľmi vážna situácia, nevídaný nárast cien základných potravín, obrovské zdražovanie cien energií, bude mať za následok zníženie kvality poskytovania sociálnych služieb, ak nie zatvorenie a zrušenie niektorých nemoderných a z hľadiska spotreby energetický náročných a nehospodárnych zariadení. Aj toto je dôkaz, že sa neoplatí investovať do stáročných kamenných budov bez historickej hodnoty. Dôležité bude stavať sa k tejto situácií racionálne, nájsť rezervy a voľné prostriedky v rozpočte VÚC na dofinancovanie prevádzky sociálnych zariadení a maximálne využívať novopostavené, zrekonštruované, zateplené zariadenia ktorých prevádzka je z hľadiska spotreby energií menej náročná.
Vláda SR, označila PSK za menej rozvinutý región. Doteraz bolo vyhlásených viacero vládnych projektov, ktoré mali pomôcť nášmu regiónu. Žiaľ ani jeden nepriniesol žiadny výraznejší úžitok, okrem toho, že nás stali veľké milióny. Zvlášť okresy Stropkov, Svidník, Snina, Medzilaborce, Bardejov, Vranov nad Topľou, Humenné, Kežmarok, Stará Ľubovňa si zaslúžia zvláštnu pozornosť, preto je nevyhnutné začať rokovania so štátnymi organmi o možnosti uplatnenia daňových bonusov pre podnikateľov, živnostníkov a investorov, ktorí vykonávajú, alebo chcú vytvárať pracovné príležitosti a vykonávať podnikateľskú činnosť v týchto okresoch, tak ako je to bežné vo svete. Chcem spojiť náš nádherný región a ukázať, že bez politickej kazajky a s triezvym a zdravým rozumom sa dá za štvorročné volebné obdobie urobiť kus poctivej práce, slušné, bez korupcie, klientelizmu, nie s politickými nominantmi, ale s odborne zdatnými a morálne čistými ľuďmi vo vedení kraja.
-fec-