Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Na slovíčko s ďalším primátorským kandidátom E. Kočišom

kočiš

E. Kočiš: „Potenciál mesta je naozaj obrovský, len ho musíme prebudiť z letargie a zimného spánku.“

O post primátora Stropkova sa budú v jesenných komunálnych voľbách uchádzať traja kandidáti. Okrem súčasného primátora O. Brendzu je to Z. Doboš za Kresťanskú úniu. Koalícia Smer – sociálna demokracia a hnutie Republika podporujú poslanca Národnej rady (NR SR) E. Kočiša, ktorý je členom výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a je tiež náhradníkom vo Výbore NR SR pre európske záležitosti.

Kto je Eduard Kočiš? Krátko sa nám prosím predstavte…

Eduard Kočiš je v podstate veľmi jednoduchý človek z malého, historického, výnimočného a úžasného mesta, v ktorom žije od svojho narodenia. Mám štyridsať rokov a som hrdý Stropkovčan, otec troch šikovných a zdravých detí. Jasle, škôlku, základnú školu, aj strednú školu, to všetko som absolvoval v Stropkove. Vysokú školu som síce študoval za hranicami nášho regiónu, ale i počas tohto štúdia, som pracoval v mieste svojho bydliska, prevažne v sociálnych a komunitných službách.

Počas práce som sa neustále vzdelával a úspešne dokončil vysokú školu, ktorú som si rozšíril o doplňujúce pedagogické štúdium. Napriek mojej pracovnej vyťaženosti som pred nedávnom zvládol obhajobu rigoróznej práce a štátnice na malý doktorát zo sociológie. Môžem o sebe povedať, že som veľký lokál patriot, ktorý má rád šport a ako dlhoročný dobrovoľník som sa podieľal na organizácii mnohých podujatí, či dlhodobých súťaží. V Stropkove žijem celý svoj doterajší život a môžem sa tak pýšiť titulom, ozaj hrdého a celoživotného Stropkovčana.

Ste poslancom NR SR – súvisí s tým nejako rozhodnutie ísť kandidovať na post primátora?

Poslancom NR SR som sa stal v posledných parlamentných voľbách, ktoré sa konali 29. februára 2020. Prevzatie mandátu a sľub poslanca som zložil v marci toho istého roku a už prakticky tridsať mesiacov zastávam tento post, ako jeden zo 150-tich členov zákonodarného zboru SR. Či úspešne, alebo nie, to musia posúdiť občania a zároveň voliči. Ak sa smiem troška pochváliť, za celé doterajšie volebné obdobie patrím medzi najaktívnejších poslancov v pléne. Čo sa týka počtu vystúpení v rozpravách a reakciách na ne, som najaktívnejším poslancom.

Je veľmi ťažké povedať, či výkon môjho mandátu nejakým spôsobom ovplyvnil moje rozhodnutie zabojovať o post primátora nášho mesta. Prvým, základným a štartovacím impulzom bolo to, že naše mesto sa za osem rokov neposunulo nikam ďalej. Stojíme na mieste a veľký potenciál mestečka zostal totálne nevyužitý. Ako poslanec NR SR som nadobudol obrovské množstvo skúseností, najmä pri štúdiu legislatívy, pri rozhovoroch a diskusiách s kolegami v parlamente, ktorí sú dlhoročnými a veľmi úspešnými primátormi/kami, vo väčších či menších mestách (Rimavská Sobota, Skalica, Kežmarok, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš, Michalovce). Postupne som nadobudol pocit, že to čo robia oni, chcem v Stropkove budovať aj ja.

Jednoducho si veľmi želám, aby bol Stropkov mestom, v ktorom sa žije dobre všetkým. Všetkým občanom, ktorí majú právo na fungovanie verejných služieb na profesionálnej úrovni určeným práve im. To je môj cieľ a zámer, to je moja vízia, ako začať novú a úplne inú etapu jeho rozvoja. Kritikou nedosiahneme nikdy veľa, preto sa musíme pokúsiť o skutočnú a reálnu zmenu, ponúknuť nové a dobré myšlienky, ako aj spôsoby a formy realizácie našich predstáv do konkrétnej a reálnej podoby, ktorá uspokojí všetkých občanov mesta Stropkov.

Čo Vám toto pôsobenie v NR SR dalo?

Dalo mi hlavne iný pohľad na fungovanie tak významných inštitúcií v štáte, ako je samotná NR SR a jednotlivé ministerstvá. Predtým, ako som nebol súčasťou zákonodarného zboru SR som pozeral na poslancov, ministrov či štátnych tajomníkov, ako na ľudí, ktorí tvoria akúsi elitu národa. Možno to tak v minulosti ozaj bolo. No za svoje prvé volebné obdobie (určite nie posledné), sa za 70% kolegov a kolegýň v pléne môžem tak akurát hanbiť. Je to ozajstný výkvet hlúposti, arogancie a primitivizmu v jednom. O ministroch tejto vlády, ktorí sa prezentujú ako polo božské bytosti, radšej úplne pomlčím, nakoľko zaoberať sa touto „elitou“ nemá žiaden zmysel a význam.

Plénum NR SR je hlavne o získavaní kontaktov a skúseností, ale iba v tom prípade ak poslanec pristupuje k svojím povinnostiam zodpovedne a veľmi pragmaticky. Vždy sa máte od koho učiť, ale na druhej strane vidíte, ako sa nesmiete nikdy správať. Pozícia poslanca NR SR je ozaj veľmi náročná, ak k nej pristupujete s patričnou dávkou zodpovednosti, rešpektu a pokory. Ak si tam však idete užiť iba svojich päť minút slávy, stáva sa iba cirkusovou manéžou, kde sa uplatní každý klaun a bohužiaľ, máme ich tam ozaj požehnane. Ja som si vybral tú prvú možnosť, pretože chcem, aby boli na mňa moje deti raz hrdé, rodičia sa za mňa nikdy nemuseli hanbiť a Stropkovčania si mohli vždy nahlas povedať „tento je náš.“

Ako rozhodnutie kandidovať vzniklo?

S myšlienkou kandidovať na post prvého muža v meste, som sa začal pohrávať niekedy v decembri 2021. Boli to skôr úvahy, či by malo toto moje rozhodnutie pre samotné mesto zmysel a význam. Postupne sa však k tejto mojej vízii hlásilo mnoho veľmi zaujímavých a mienkotvorných ľudí, ktorí začali moju, teda už našu myšlienku, spoločne zhmotňovať do istého uceleného a trvácneho celku. Čoraz silnejšia podpora od občanov, počas uplynulých týždňov, ma utvrdila v názore, že vo svojich štyridsiatich rokoch, mám dostatok skúseností a zručností, aby som sa pokúsil získať si dôveru ľudí, v najbližších spojených komunálnych a župných voľbách.

Momentálne ako „profesionálny“ politik viem mestu ponúknuť aj svoje schopnosti a už aj skúsenosti z vrcholovej politickej scény, ktorú vieme aplikovať na komunálnej úrovni. Profesionalita, čestnosť a transparentnosť sa musí vrátiť na pôdu mesta, pretože iba takto sa vieme posúvať vpred.

Prečo idete kandidovať a s akými cieľmi a prioritami? Kľúčové body programu?

Prečo idem kandidovať? Pravdu povediac, často sa ma na to ľudia pýtajú. Mojou najčastejšou odpoveďou je to, že chcem priniesť pre mesto Stropkov novú víziu, novú myšlienku a nový potenciál, pretože v našom meste došlo k veľkej „únave materiálu“, možno až k jeho úplnému opotrebovaniu. Spojenie poslanca NR SR, poslanca VÚC a primátora mesta, považujem za veľmi výhodné pre mesto samotné, ako aj pre jeho obyvateľov. Keďže som neustále tam v “centre diania“, budem schopný pružne, rýchlo a promptne reagovať na všetky možné, aj nemožné situácie, ktoré život ponúka a prináša.

Moje ciele a priority sú dlhodobo známe a na ich realizácii budem trvať. Ich súčasťou bude nekompromisný postup proti rodinkárstvu a korupcii, ktorý je kľúčový pre každú jednu zdravú samosprávu. Taktiež transparentnosť a čestnosť pri všetkých výberových konaniach aj nad rámec zákona, (aby sa nemohlo už vopred tvrdiť, že tento post či funkcia je vopred vybratá), budú jednou z priorít mojich aktivít v potenciálnej funkcii. Mienim sa venovať aj kvalitnej parkovacej politike bez plošného spoplatnenia, teda budovanie záchytného parkoviska, ktoré už dávno mohlo byť zrealizované (areál pod Kamenicou), no vedenie mesta sa rozhodlo inak. Zefektívnenie činnosti mestského úradu a všetkých organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta bude samozrejmosťou môjho pôsobenia. Mám v úmysle zamerať sa na zlepšenie terajšej úbohej, zlej a nefunkčnej komunikácie s podnikateľským prostredím v našom meste. Systémová podpora mládežníckych organizácií a športových klubov, nebude výnimkou, ale samozrejmosťou. K nej patrí aj sprístupnenie športovísk pre širokú verejnosť, pre ktorú sú momentálne uzamknuté. Vytvorenie pozície manažéra športových zariadení bude nutnosťou.

Medzi moje kľúčové body programu, by som zahrnul najmä tieto, aj keď ich je oveľa viac. Napríklad výstavba mestských nájomných bytov pre mladé rodiny a mestských nájomných bytov nižšieho štandardu, nakoľko ich počet sa za posledné dve volebné obdobia rovná nule. Príprava pozemkov na individuálnu bytovú výstavbu po vzore priľahlých úspešných obcí. Učiť sa musíme vždy od šikovnejších a úspešnejších. Nesmieme byť ješitní a nechať sa uchlácholiť nezmyselnou piesňou, že obec nesmie byť viac ako mesto. No ak mesto spí tak veru, že môže. Vytváraním kvalitných podmienok pre mladé rodiny, zabránime odlivu a úbytku obyvateľov mesta, ktorých sme od 31.12. 2013 stratili skoro 1000 !!!

Do môjho plánu tiež patrí vytvorenie a zriadenie viacerých sociálnych a rodinných podnikov, ktoré dokážu zamestnať desiatky miestnych obyvateľov. Nesmieme zabúdať na miestnu podnikateľskú obec, ktorá s podporou mesta dokáže systematicky vytvárať množstvo pracovných miest, toto však v Stropkove nefunguje. Musíme znížiť energetickú náročnosť mesta, začať riešiť vodozádržné opatrenia v katastri mesta, ale nesmieme zabudnúť ani na podporu miestnych producentov, pestovateľov a chovateľov, čiže pravidelné sobotné farmárske trhy, kde vieme prezentovať lokálnu a zdravú produkciu. Nesmieme zabúdať na kvalitnú starostlivosť o našich seniorov a ŤZP občanov, pretože aj oni sú súčasťou nášho mesta.

Nápadov a možností realizácie je v meste viac ako dosť, už ich len pevne uchopiť, a naše predstavy zhmotniť do jedného celku. Všetko sa dá, ak sa ozaj chce. Budeme hľadať spôsoby ako veci riešiť, nie dôvody ako ich nerealizovať.

Kto Vás podporuje? Strany SMER SD a REPUBLIKA… a apoliticky? Ako vníma Vašu kandidatúru rodina a okolie?

Mojím pôvodným zámerom bolo vytvoriť širokú koalíciu z viacerých politických strán či hnutí. Po niekoľko mesačných rokovaniach sa však vykryštalizovala silná koalícia SMER – sociálna demokracia a REPUBLIKA. Aj napriek tomu, že som nedostal oficiálnu podporu od okresných či krajských štruktúr, iných politických strán a hnutí, cítim obrovskú podporu členov a sympatizantov Hlasu, KDH, Sme Rodina, SNS a dokonca OĽANO, čo ma prekvapilo úplne najviac. Som vďačný za každú podporu či povzbudivé slová. Nerád používam slovo apolitický, keďže takýto človek podľa mňa ani neexistuje. Ale mimo politických kruhov, cítim obrovskú podporu medzi miestnymi fanúšikmi športu, medzi miestnou turistickou organizáciou, medzi miestnymi záhradkármi, pestovateľmi a chovateľmi. Obrovskú podporu cítim aj od predstaviteľov cirkví pôsobiacich v našom meste, čo je viac ako veľmi silný signál. Najväčšou oporou je pre mňa však miestna podnikateľská obec, od predstaviteľov ktorej, dostávame množstvo podnetov a nápadov, ktoré spoločne budeme realizovať.

Moja rodina, moji blízki, známi a moje okolie, veľmi dobre vie, že som workoholik a vytrvalý pracant. Ako tvrdohlavý „býk“ si idem za svojím cieľom a v mojich zámeroch a snoch nie je priestor na polovičatú robotu, keďže som úplný detailista a perfekcionista. Nevnímajú to však, ako ďalšiu starosť navyše. Práve naopak, ako možnosť novej realizácie sa a prezentovanie vízie nás všetkých, pretože Stropkov je náš spoločný domov.

Ako vnímate mesto Stropkov? Aký má podľa Vás potenciál? Pozitíva/negatíva nášho mesta?

Stropkov ako maličké mestečko, môže a musí ťažiť najmä zo svojej skvelej polohy. Keďže leží na hranici dvoch historických žúp, a to Zemplína a Šariša. Blízkosť hranice s Poľskom nás predurčuje k pohraničnému styku a cezhraničnému obchodu. Najväčším potenciálom Stropkova sú však jeho šikovní a pracovití ľudia. Mnoho našich rodákov pôsobí veľmi úspešne v rôznych kútoch Slovenska, ako aj v zahraničí a prejavili ohromný záujem sa do svojho rodiska vrátiť a investovať tu svoje skúsenosti, finančné prostriedky, ako aj vedomosti. To je pre mňa najväčší bonus a takýchto „mladých a šikovných ľudí“ môžeme rátať na desiatky.

Potenciál mesta je naozaj obrovský, len ho musíme prebudiť z letargie a zimného spánku. Pracovitosť a šikovnosť našich obyvateľov je už celé roky známa, nielen na Slovensku, ale v celom svete. Najväčším negatívom, je určite zlá infraštruktúra, a nedostatok pracovných príležitostí, ale toto vieme postupne zmeniť a určite aj zlepšiť. Šikovné ruky Stropkovčanov a ich um zaručujú, že sa nebojíme ani tvrdej práce, ani realizovania našich snov a myšlienok.

Ktoré oblasti a témy sú podľa Vás kľúčové?

Školstvo: Záchrana gymnázia je jedným z top bodov, na stupnici v tejto oblasti. Rozšírenie kapacity MŠ a kvalitnejšie priestory pre všetky základné školy v meste, musia byť prioritou na ktorú budeme určite prihliadať.

Bývanie: V spolupráci so ŠFRB, a miestnymi podnikateľmi v stavebníctve, začať masovú bytovú výstavbu, ktorá zabráni odlivu mladých ľudí do iných miest a obcí. Máme kde stavať, má kto stavať a máme pre koho stavať. Prečo sa tu doteraz za dve volebné obdobia nedialo nič, je pre mňa ozaj záhadou.

Miestna infraštruktúra: Nie nekvalitný, dva až tri krát použitý asfalt na mestských chodníkoch, ale kvalitná a lacná zámková dlažba , vyrobená v miestnom sociálnom podniku, ktorá bude vyzerať nie len dobre, ale bude najmä funkčná. Pracovať systematicky a premyslene, počas celého volebného obdobia, nie len v posledných mesiacoch pred voľbami do výšky očí.

Šport a jeho podpora: Šport má v Stropkove dlhodobú tradíciu, a budeme ho podporovať ešte viac ako doteraz, ale systematickým a spravodlivejším spôsobom. Nie len počet je dôležitý, ale najmä výsledky. Všetky športové kluby v meste bude zastrešovať šikovný manažér, ktorý bude vedieť kde a kam, potrebujeme dať aký balík peňazí. Transparentne a férovo.

Kultúra a umenie: Podporovať miestnych umelcov a umelecké súbory. Určite je jednoduchšie a aj efektívnejšie investovať do miestnych, ako do predražených umelcov mimo mesto, okres, región.

Seniori, sociálne zariadenia a sociálne služby: Podpora zariadení sociálnych na území mesta, nie len finančná, ale aj materiálna. Nakoľko je to dôležitý článok starostlivosti o našich seniorov, ZŤP a všetkých hendikepovaných občanov nášho mesta. Táto služba je ozaj neoceniteľná, a hodná širokej podpory.  

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter