Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Oktáva z gymnázia – 1. trieda na Mount Evereste!

Kto by nechcel zdolať Mount Everest? Okrem popredného slovenského horolezca pána Petra Hámora, ktorý sa hrdí výstupom na najvyššiu horu sveta, sme to dokázali aj my, žiaci oktávy. Hoci jeho pamätný deň je 19. máj 1998, naša trieda so 14 „horolezcami“ prekonala potrebnú hranicu 8848 metrov 5. mája 2022. Na rozdiel od neho sme sa na vrchol postavili len virtuálne, ale boli sme rovnako šťastní ako on, že sa to podarilo. O našu radosť sme sa podelili aj s ním. Odkaz mu odovzdala pani manželka priamo pod Himaláje!

A ako začal náš výstup na Everest? V novembri 2021 nás oslovila naša angličtinárka RNDr. Ľ. Reiterová s nápadom precvičovať si učivo na online cvičeniach, ktoré nám pripravovala. Za každú správnu odpoveď sme získali 1 bod, ktorý predstavoval 1 m vo výstupe na Everest.
Hlavným cieľom bolo súťaživou formou nás motivovať, aby sme viac na sebe pracovali aj vo voľnom čase. Myšlienka sa ujala a postupne sme začali stúpať nahor. Hoci maturita bola ďaleko, vedeli sme, že sa to oplatí. Počas nášho stúpania na najvyššiu horu sveta nám boli priblížené fotkami aj textom významné vrchy. Ich nadmorská výška zodpovedala našim získaným bodom. Samozrejme, ako to býva zvykom, všetko prebiehalo v angličtine.
Prvý vyšší vrchol bola Malá Svišťovke v Tatrách (1750 m). Potom padol aj najvyšší vrch Rumunska – Moldoveanu (2 544 m), pokračovali sme na Sierra Nevada (3349 m) v Španielsku, k najvyššiemu vrcholu Wildspitze (3774 m) v tyrolských Alpách, Ritacuba Blanco (5410 m) – najvyšší vrchol vo východných Andách, americký Mount McKinley (6 190 m), Kula Kangri v Butáne (7538 m) či na Annapurnu (8 091 m). Možno ani neviete, že tento vrchol zdolal aj náš horolezecký hrdina, a to až dvakrát! V dejinách je jediný človek, ktorý to dokázal. Raz východným hrebeňom, potom severnou stenou.
Vráťme sa k našej výzve. Išlo o časovo náročnú úlohu, ako na prípravu 65 cvičení prostredníctvom Edupage, tak aj na ich vypracovanie. Zadania sme vyplňovali poctivo a aj niekoľkokrát, keď sme s výsledkom neboli spokojní. Kľúčovým faktorom pomáhajúcim pri zdolávaní nášho Everestu bola vytrvalosť. Pre nás sa tento projekt premenil na preteky, a preto sme neustále sledovali tabuľku s celkovým skóre. Na druhej strane sme si počas našej cesty zlepšili gramatiku, slovnú zásobu aj čítanie s porozumením.
A ako sme sa spojili s pánom Hámorom? S veľkým obdivom sme si prečítali o jeho predchádzajúcich horolezeckých úspechoch a sledujeme aj práve prebiehajúcu expedíciu Kangchenjunga 2022 v Himalájach. Na našu prosbu o spoluprácu ihneď reagovala jeho manželka Mária Hámor, tiež horolezkyňa. Náš pozdrav a obdiv mu odovzdala zatiaľ iba telefonicky a mailom sme dostali poďakovanie a pozdrav priamo spod himalájskych vrchov.
Vyberáme z mailu: „Mám Vám odovzdať, aspoň telefonicky, odkaz pre maturantov z oktávy Gymnázia v Stropkove. Peter Vám ďakuje za držanie palcov, srdečne pozdravuje a praje maturantom veľa príjemných zážitkov v horách a nikdy neutíchajúci záujem o prírodu. Nech im maturity úspešné dopadnú a nech sa im splnia sny a túžby, ktoré majú.“
Všetci sme z toho zostali milo prekvapení a v deň rozlúčky so školou nám dorazila aj obálka s podpísanými kartami. Počas vyhodnotenia v škole sme sa dozvedeli mená najaktívnejších „horolezcov“ z triedy. Na 3. mieste skončila Sofia Jakubová s 833 bodmi. Na 2. miesto sa prebojovala Martina Kopčaková získaním 862 bodov. Víťazstvo si odniesol Šimon Kolcun s vysokým náskokom – získal 1213 bodov. Srdečne blahoželáme.

Všetci sme zažili pocit radosti a po našej skúsenosti si ešte viac uvedomujeme, že za každým úspechom je kopec námahy a vytrvalosti. Tak si želáme, aby sme vždy našli ten správny pomer.
V závere by sme aj touto cestou chceli poďakovať manželom Hámorovcom za nezabudnuteľné virtuálne spojenie.


Šimon Kolcun, oktáva

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter