Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Hosť z Londýna na Gymnáziu v Stropkove

gym1

Februárový pondelok bol pre niekoho deň ako každý iný. Pre nás, maturantov, bol však o čosi výnimočnejší . Ráno sme písali generálku písomnej časti maturitného testu zo slovenského jazyka. Veru, nie jedného z nás rozbolelo brucho, ale aj hlava nad niektorými komplikovanými otázkami.

O odbúranie stresu sa po ťažkých testoch pokúsila naša triedna učiteľka Mgr. Renáta Madzinová, ktorá k nám pozvala netradičného zahraničného hosťa. Bol ním mladý muž s netradičným menom Juan z Anglicka. Hneď na prvý pohľad vyzeral „cudzokrajne“ – tmavšia pokožka, dlhšie vlnité čierne vlasy. Dozvedeli sme sa, že korene jeho rodiny sú v Španielsku, ale vyrastal v New Yorku. Pracovne pôsobil na Miami, kde sa spoznal so svojou terajšou manželkou, Slovenkou. Po svadbe sa dohodli na spoločnom bývaní v Londýne, kde mala jeho manželka prácu. Momentálne tam spolu vychovávajú dcérku. Áno, tento príbeh znie ako z telenovely, ale opisuje skutočnú realitu.

gym2
gym2

Juan nám porozprával o svojej práci v IT sektore, ako začínal tvoriť prvé webové stránky a akú obrovskú výhodu má, pretože prácu môže vykonávať prakticky zovšadiaľ. Zaujímavé bolo aj rozprávanie o tom, čo si predstavil, keď prvýkrát počul o Slovensku a ako sa zoznámil so svokrovcami. Myslel si, že sme Československo a že ešte patríme k nerozvinutým socialistickým krajinám. Po príchode na Slovensko však úplne zmenil názor. Okrem iného je skutočné očarený slovenskou kuchyňou a najviac ho prekvapuje, že väčšina našich potravín je „bio“. Pokúsil sa nám bližšie priblížiť, ako to funguje v ich domácnosti s temperamentnou Slovenkou a pokojným Španielom. Dal nám dokonca jednu obrovskú radu do života. Najlepšie je vybrať si takú vysokú školu, ktorá nás bude baviť, keďže následne zamestnanie vo vyštudovanom odbore nás bude živiť do konca života. Povedal to z vlastnej skúsenosti, keďže vyštudoval ekonómiu, ktorej sa vôbec nevenuje.

Je potrebné pripomenúť, že celá beseda, privítanie, otázky i odpovede prebiehala v angličtine, čo pre nás, štvrtákov, bola tiež dobrá príprava na maturitu. Zaujímalo nás napríklad aj to, ako vyzerá školská dochádza v USA. Dokonca sme sa dozvedeli, že za naše pomôcky vo forme ťaháku pri písomkách či vážnych potýčkach medzi študentami hrozí na amerických školách vylúčenie. Mnohé zaujímavosti sme sa dozvedeli aj pri porovnaní zdravotného systému v USA a Anglicku.

Taktiež sme boli zvedaví, aké slová vie povedať. Samozrejme, že ovláda „ďakujem“ a „prosím“. Ani nás veľmi neprekvapilo, že ovláda aj výraz „pivo“, veď to patrí k východu. Porozprával nám o jeho láske k športu, o záľube v šoférovaní a ešte mnohých iných zaujímavostiach.

Zahraničného hosťa nám p. učiteľka Madzinová pozvala najmä kvôli maturitnej téme Multikultúrna spoločnosť. Keďže Juan pochádza z New Yorku, vyrastal v takej spoločnosti, a preto nám ponúkol originálny a autentický pohľad. Navyše má manželku z inej krajiny a býva v metropolitnom meste. Jeho skúsenosti, zážitky a pohľad na svet bol pre nás netradičný, obohacujúci a veľmi prínosný.

Dúfame, že Juan nás príde navštíviť aj o rok a povie nám opäť nejaké nové slovenské slovíčka 🙂

Klaudia Hanaková

Gymnázium v Stropkove

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter