Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Akční študenti stropkovského gymnázia oslávili Deň Zeme zberom papiera, pripomenuli si aj Deň narcisov

image0 (2)

Deň Zeme: Recykláciou zabraňujeme plytvaniu zdrojov a zachraňujeme stromy a lesy

img 9050

Pri príležitosti Dňa Zeme sa na Gymnáziu v Stropkove uskutočnil, ako už je to našou tradíciou, zber papiera. Papier patrí medzi najdôležitejšie materiály, ktoré každý človek využíva každodenne v bežnom živote. Vyhadzovaním papiera ničíme obrovské plochy lesa, no recykláciou papiera mu dávame nový život v podobe rozličných úžitkových vecí.     Recykláciou tak zabraňujeme plytvaniu zdrojov a zachraňujeme stromy a lesy. A my si to uvedomujeme.

Začali sme už v skorých ranných hodinách. Napriek pochmúrnemu počasiu nám počas celého dňa nechýbal úsmev na tvári. Žiaci prinášali kilá papiera počas utorkového dopoludnia v rôznych podobách, najmä vo forme letákov, starších vydaní časopisov, papierových obalov a novín, ktoré by doma už nijako nespotrebovali. Do zberu sa, samozrejme, zapojili aj naši učitelia a pomocnú ruku nám podali aj naši rodičia. Atmosféra bola príjemná a postupom času sme sledovali, ako sa v nosení papiera darí jednotlivým žiakom a jednotlivým triedach. Sme súťaživí žiaci.

img 9112

Najúspešnejšou triedou bola II.A, ktorá nazbierala neuveriteľných 545,3 kg. Na druhom mieste sa umiestnila I.A s výsledkom 504 kg a na 3. mieste to bola I.B s 480 kg. Najúspešnejším žiakom celej školy sa stal Maroš Bilanin (I.B) s 210 kg, na 2. mieste Radko Kmiť (II.B) s 202,5 kg a na 3. mieste Timea Znojová (II.B) s 186 kg. Dokopy škola nazbierala 3316,80 kg. Spoločnými silami sa nám takto podarilo zachrániť 55 stromov. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do nášho zberu zapojili. Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa a pomôcť aspoň malým kúskom k ochrane prírody. Veď Zem máme iba jednu.

Klára Varhačová, Karolína Bujdošová

Gymnázium v Stropkove

Žltý deň

Deň 28. apríl bol v tomto kalendárnom roku typický žltými narcismi, ktoré zafarbili celý deň na rôznych miestach Slovenska. Narcisy už dlhé roky symbolizujú verejnoprospešnú zbierku Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine a je určená pre onkologických pacientov.

278906485 7874774065869808 190735817620771481 n

Tento rok som aj ja spolu s mojimi spolužiačkami mala tú možnosť zapojiť sa a pomôcť vyzbierať peniaze pre bojovníkov, ktorí aj napriek silnému protivníkovi v podobe nebezpečného ochorenia to nevzdávajú a udatne bojujú. Určite budem hovoriť za všetky dobrovoľníčky z Gymnázia v Stropkove, ak poviem, že to bola neopísateľná skúsenosť. Na začiatku som mala obavy, ako tento deň zvládnem, keďže som sa podobnej akcie ešte nezúčastnila. Boli okamihy, keď som mala chuť z toho vycúvať, k čomu určite prispelo aj nepríjemné počasie. No neľutujem. Aj keď som na zbierku nešla s veľmi vysokými očakávaniami, po pár minútach som zmenila svoj názor. Štedrosť v očiach a úsmev, s ktorým mnoho ľudí prispelo nemalou sumou, zmenilo môj pohľad. Slzy do očí mi vháňali príbehy mnohých ľudí, ktorí pri tejto príležitosti nemali problém zdôveriť sa nám s osobnými skúsenosťami, ktoré prežili oni alebo ich blízki. Dojímavé slová jedného pána, ktorý prispel veľmi štedrou sumou mi dodnes rezonujú v ušiach: „Viem, čo to je, sám som to zažil“. Veľkú radosť nám urobilo aj rozdávanie živých narcisov, za štedré sponzorstvo ktorých vďačíme kvetinárstvu Aurélia. Zároveň sme vďační za každého jedného osloveného človeka, ktorý prispel a tým dokázal uprednostniť potreby iných pred tými svojimi. Spolu sme vyzbierali sumu 602,38 eur.

image4 1

Veľmi si vážim, že som mala možnosť aj takouto formou dobrovoľníctva pomôcť, a taktiež povzbudzujem mojich rovesníkov, aby ak majú možnosť, sa nebáli zapojiť do niečo podobného. Ďakujeme, že sme mohli byť súčasťou.

Angelika Marcinčáková

Gymnázium v Stropkove

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter