Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

ZMOS navrhuje mobilizovanie eurofondov

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) navrhuje urýchlene mobilizovať eurofondové zdroje na zmiernenie dopadov COVID 19. Podľa názoru združenia je to jediná možnosť ako spomaliť tempo poklesu ekonomiky, rastu nezamestnanosti a podpory verejných investícií. ZMOS preto navrhuje dopady aktuálnej krízy na ekonomiku štátu ale aj samotných miest a obcí riešiť konkrétnymi opatreniami na podporu miestneho a regionálneho rozvoja a miestnej ekonomiky.

Podľa výkonného podpredseda ZMOS Milana Mušku je viacero možností ako mobilizovať eurofondy na pomoc ekonomike aj komunálu. Súvisia s presunom financií medzi operačnými programami, ale aj s odstránením byrokracie, či vyriešením problémov s DPH.

Ide napríklad o realokáciu finančných prostriedkov v rámci programov aj medzi nimi a zameranie nových rýchlych výziev na investičné projekty v tých opatreniach, ktoré sú už aktuálne dobre čerpané, ale potreba prevyšuje ich možnosti – materské školy, sociálne zariadenia, zatepľovanie verejných budov, opatrenia na zvyšovanie energetickej efektívnosti, vodovody, kanalizácie a čistiarne odpadových vôd, zásobovanie pitnou vodou v rómskych osadách, výstavba ciest a ďalšie.

Je potrebné nastaviť nové výzvy bez nadbytočných a často limitujúcich a diskvalifikačných kritérií. Bude vhodné presadiť DPH ako oprávnený výdavok u všetkých investičných projektov, vrátane vodovodov a kanalizácií a dopravných projektov.

ZMOS vidí cestu aj v aktivovaní a zazmluvnení projektov zo zásobníkov projektov, ktoré neboli zazmluvnené pre nedostatok finančných prostriedkov.

Vyriešenie problému absolútne nedostatočných kapacít na hodnotenie projektov v rámci výziev Miestnych akčných skupín z Integrovaného regionálneho operačného programu urýchli realizáciu malých investičných projektov v celom území Slovenska.

Ďalšie z riešení vidíme v zaradení samospráv medzi oprávnené subjekty v rámci projektu ESF na riešenie rizík nezamestnanosti a to najmä v okruhu pracovníkov zabezpečujúcich sociálne, školské, kultúrne a ďalšie verejné služby.

Cestu vidíme aj v podpore zamestnávania množstva opatrovateliek v oblasti sociálnych služieb ktoré sa vrátili zo zahraničia a môžu pomôcť pri riešení potrieb občanov nad 65 rokov, zabezpečením ich podpory v čase nútenej izolácie.

ZMOS zároveň zdôrazňuje, že prínos využitia eurofondov je aj v prijatí mechanizmu v rámci ESF na úhradu výdavkov na rúška, dezinfekciu a ďalšie prostriedky pre mestá a obce – najmä v sociálnej a školskej oblasti a na dodávky vody pre rómske osady. S touto oblasťou súvisí aj príprava finančných nástrojov na úhradu výdavkov samospráv na rozsiahlejšiu dezinfekciu v lokalitách, kde je to potrebné a ukazuje sa, že aj nevyhnutné.

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska očakávané výpadky v príjmoch samospráv možno zmierniť aj v eurofondovej oblasti, napr. dočasným zrušením spolufinancovania projektov samospráv v aktuálnom programovom období, čím by samosprávy šetrili 5% výdavkov na každom z nich.

ZMOS preto navrhuje veľmi operatívne zjednodušiť procesy v systéme riadenia, zjednotiť uplatňovanie Zákona o verejnom obstarávaní. Zabezpečiť, aby v zmysle usmernenia Úradu pre verejné obstarávanie SR ale aj Usmernenia Európskej komisie k využívaniu rámca pre verejné obstarávanie počas núdzovej situácie súvisiacej s krízou spôsobenou ochorením COVID-19 z 1. apríla 2020 jednotne postupovali všetky riadiace orgány a aby v čase krízy plne akceptovali zjednodušené a zrýchlené ale pritom transparentné postupy verejného obstarávania. Domnievame sa, že zrýchliť možno aj kontrolné a hodnotiace procesy projektov, lebo práve byrokracia neraz asistuje pri spomalení využívania tohto finančného nástroja.

Tlačová správa ZMOS

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter