Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Výnimočná lokalita a nadštandardný projekt

atrium uprava

V priebehu posledného roka otvorili svoje brány až tri „prevádzky“, nachádzajúce sa v komerčných priestoroch na prízemí projektu Átrium pod Kamenicou. Okrem zubnej a logopedickej ambulancie bola posledným otvoreným priestorom „tanečná sála“ Súkromnej základnej umeleckej školy. Aká je dnes situácia na realitnom trhu a v polyfunkčnom objekte sme sa porozprávali so zástupcami Realitného hypotekárneho centra RHC pani Regrútovou, pánom Farkašom a taktiež s developerom projektu pánom Mačugom.

Začnime najprv „zo široka“ a teda situáciou na trhu nehnuteľností ako vnímate súčasný stav?

Michal Farkaš: Aktuálny stav vnímame ako nový „normál“ a nutné povedať, že zdravý „normál“. Situácia s hypotekárnymi sadzbami sa konečne stabilizovala a spolu s ňou sa nám znížila aj inflácia. Na trhu ubudlo „investorov“, ktorí nakupovali 2-3 byty, často na hranici možností, ktorú hypotéky dovoľovali, takýto kupujúci z trhu vypadli. Bývanie je však stále základnou ľudskou potrebou, ktorú neviete nahradiť ničím iným. Preto klienti, ktorí hľadajú niečo pre seba a svoju rodinu sú na trhu stále prítomní a nakupovali minulý rok aj dnes. Po novom roku však vnímame značné oživenie trhu.

atrium 2

Takže žiaden zastavený predaj a prudké pády cien nehnuteľnosti nás nečakajú?

Ing. Ľubomíra Regrutová: Nie, určite žiaden stop stav nenastal, aj keď sa trh v minulom roku trochu spomalil, očistením od „investorov“ od začiatku roka vnímame veľké zlepšenie, ako spomínal kolega. Ceny nehnuteľnosti sa taktiež dramaticky nemenili, ako to prezentovala resp. „žiadala“ veľká časť médií. Samozrejme ak človek potreboval rýchlo peniaze tak svoju cenu musel položiť nižšie, no šlo skôr o ojedinelé prípady a staršie nehnuteľnosti. Ceny sa skôr stabilizovali v zmysle, že nerastú každý kvartál o 5% percent ako sme boli zvyknutí. Už samotná inflácia vám však poskytuje zľavu 10-15%. Keďže dnes postaviť rovnaký dom či byt je násobne drahšie ako tomu bolo pred 2-3 rokmi, toto platí dvojnásobne u novostavieb. Preto odporúčame investíciu do novostavby, ktorá má  potenciálne vyššiu hodnotu na trhu, ale v budúcnosti sa zvyšuje aj možnosť vyššieho zisku pri  jej predaji alebo prenájme.

Ing. Marek Mačuga: Ak by som mohol doplniť aj s ohľadom na predošlú otázku. Aktuálne realizujeme jeden developerský projekt v Humennom, ktorý sme začali predávať, začiatkom leta, minulého roku. Musím povedať, že sme sa stretávali s rovnakými názormi a povedzme „očakávaniami“ verejnosti. Dnes po polroku vieme, že situácia je úplne iná ako „predpovedali odborníci“. Predaj sa rozbehol nadštandardne a to sme boli v čase rastu hypotekárnych sadzieb, pričom ceny sme už dvakrát upravovali smerom nahor. Projekt má dávno splnenú podmienku predaja požadovanú bankou a to nás najlepšia predajná fáza, kedy sa objekt „začne ukazovať“ ešte len čaká. Takže realita je inde ako by si priali niektoré mediálne senzácie.

Ako interne vnímate projekt Átrium pod Kamenicou?

Michal Farkaš: Veľmi dobre, či už skrze architektúru alebo štandard, ktorý v objekte je. Novostavba ponúka efektívne riešenia aj  v oblasti energetiky, čo v budúcnosti bude viesť k nižším nákladom na  jej prevádzku.

Lepším meradlom sú, ale spokojní klienti, ktorých nie je málo. Okrem majiteľov sú to totiž aj klienti komerčných prevádzok, ktorý sa môžu tešiť z objektu a jeho priestorov. Majitelia s rodinami si pochvaľujú najmä lokalitu, vďaka ktorej nemusia rodičia robiť deťom „taxikárov“. Za nás celý objekt v čase realizácie predbehol dobu o 5 možno aj 10 rokov.  

Ing. Marek Mačuga: Ako developer projektu nebudem asi znieť úplne objektívne, ale plne sa stotožňujem s tvrdením p. Farkaša. Keď sme tvorili štandard Átria pod Kamenicou naozaj sme si povedali, že urobíme maximum preto, aby klienti nemuseli riešiť zásadne veci najbližších 10 rokov. Častokrát sa totiž stáva, že si klient vo svojom novom bývaní niečo dorába. V dnešnej dobe napr. klímu. Hľadáte vhodné miesto, vŕtate, robíte neporiadok dnu aj von, rušíte susedov atď. presne tomuto sme chceli predísť. Čo platí aj pre zateplenie či exteriérové žalúzie, dokonca máme informáciu od klientov, že zatiaľ ani nepociťujú potrebu klimatizačných jednotiek, ak využívajú žalúzie, čo je úplne skvele. Podlahové kúrenie bolo tiež dilemou, ale rozhodli sme sa pre tento nadštandard kvôli klientom a bolo to správne rozhodnutie. Poskytuje viac možností pre ukladanie nábytku v priestore, väčší komfort a nikde vám nezavadzajú žiadne zariadenia. Ani dnes nie sú tieto náležitosti bežnou súčasťou štandardu v developerských projektoch krajských miest.

atrium uprava

Aký bude teda rok 2024 pre Átrium?

Ing. Ľubomíra Regrutová: Predpovedáme mu veľmi dobrý rok. V minulom roku si ľudia museli zvykať na zvýšené úrokové sadzby či infláciu, proste sa potrebovali sa s novou situáciu zoznámiť. Hlavne podnikatelia, ktorých situácia zasiahla nie len pri hypotéke či osobnom fungovaní, ale aj pri pracovných úveroch a podnikaní. Tento projekt je určený práve pre nich, keďže ide o nadštandard. Mesto spravilo v minulom roku veľký krok vpred v príprave okolia, kde sa „doplnila“ zeleň a vybavenosť pre deti, či prechádzky sa tu zlepšila niekoľko násobne. Sme za to veľmi radi, okolie takéhoto projektu si to určite zaslúži.

Ing. Marek Mačuga: Ja môžem znova len súhlasiť. S príchodom jari vnímame oteplenie aj na trhu nehnuteľností, či už je to našom projekte alebo z informácií, ktoré máme od našich biznis partnerov. Taktiež nás veľmi teší podnikateľská aktivita súčasných vlastníkov, dovolím si povedať, že svoje priestory na prízemí pripravili naozaj krásne, takýchto priestorov je v Stropkove a okolí minimum. Aj týmito krokmi posúvajú projekt a celkovo lokalitu ešte viac vpred. Čo sa mestu podarilo v okolí ohľadom zelene a vybavenosti hlavne pre deti a prechádzky je úplne skvelé, už by to chcelo len nejakú peknú kaviareň v Átriu kde by ste sa mohli zastaviť na kávu a koláčik.

atrium letak upr

https://www.rhc.sk/

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter