Svidnícka nemocnica spúšťa podávanie monoklonálnych protilátok

8. 11 – Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (691), nasledujú Banskobystrický (460), Prešovský (421), Trenčiansky (405), Bratislavský (363), Žilinský (304), Nitriansky (209) a Trnavský (162). Je medzi nimi 1 411 mužov a 1 604 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 248 301 a žien 273 349.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 108 pacientov, u všetkých je potvrdené ochorenie. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 80,42 %. Na JIS je 174 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 188 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 2 505 pacientov, u všetkých je potvrdené ochorenie. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 80,35 %. Na JIS je 183 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 185 osôb.

„Vo svidníckej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 38 pacientov s ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú štyria pacienti. Nemocnica registruje aj viaceré úmrtia, za ostatných necelých 48 hodín (5. 11.) zomrelo na COVID-19 internom oddelení 10 pacientov s ťažkým priebehom COVID-19. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu je nemocnica už v tretej, poslednej fáze reprofilizácie lôžok, čo je spojené s redukciou niektorých neakútnych služieb a výkonov,“ uviedla hovorkyňa Svet zdravia Bianka Krejčiová a dodala, že svidnícka nemocnica COVID situáciu zatiaľ zvláda tak procesne ako aj materiálne.

„V najbližších dňoch, po uvoľnení od MZ SR, svidnícka nemocnica spúšťa podávanie monoklonálnych protilátok, ktoré sú určené pozitívne testovaným pacientom s vysokým rizikom prechodu do ťažkého ochorenia COVID-19. Podávanie bude indikovať praktický lekár pacienta, ktorý ho po dohovore pošle na podanie infúzie monoklonálnych protilátok do nemocnice na presne stanovený čas,“ informovala s tým, že AG aj PCR testy sú realizované v MOM pri nemocnici, podľa vyhlášky MZ SR. Okrem toho, pri potrebe prijatia pacienta do ústavnej starostlivosti realizuje nemocnica každému pacientovi vstupný AG test.

„Testy na protilátky nemajú pri zisťovaní akútnej infekcie prakticky žiadny klinický význam, preto sa nerealizujú,“ povedala Krejčiová.
Dodala, že nemocnica vo Svidníku prevádzkuje mobilný očkovací tím, rovnako aj klasické očkovacie centrum, ktorého kapacity sa prispôsobujú aktuálnemu dopytu. „Všetkým, ktorí tak ešte neurobili, nemocnica odporúča čo najskôr sa zaočkovať.“

Návštevy vo svidníckej nemocnici sa riadia vyhláškou hlavného hygienika v jednotlivých fázach COVID automatu. Centrálnu triáž vzhľadom na snahu zachovania „bielej“ medicíny nemocnica neprevádzkuje. Každé oddelenie a ambulancia vykonáva pri príchode pacienta tzv. „self-triage“.

Dodala tiež, že v celej Slovenskej republike je relatívny nedostatok krvi, preto nemocnica privíta každého darcu. „Darovanie krvi prebieha ako doposiaľ, samozrejme, pri výrazne sprísnenom hygienickom režime (nosenie respirátorov). Nezaočkovaným darcom ponúkajú možnosť bezplatného AG testovania v deň odberu,“ uzavrela Krejčiová.

-fec-
Foto: procare.sk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľať

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on print
Print
Share on email
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter