Stavebné úpravy cintorínov Služba začala už v lete, na Dušičky je teda všetko pripravené

Kedy sa uskutoční modlitba korunky Božieho milosrdenstva?

Katolícka cirkev 1. novembra slávi prikázaný sviatok Všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Spomienky na všetkých verných zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky. Jesenné prázdniny pre všetky školopovinné deti začínajú 28. októbra a žiaci opäť nastúpia do školy 2. novembra. Tieto sviatky spojené s jesennými prázdninami využívajú mnohé rodiny na návštevu cintorínov po celom Slovensku, aby si spomenuli na všetkých svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Ako sú pripravené mestské cintoríny v Stropkove sme sa spýtali riaditeľa mestského podniku Služba Dušana Lukáča.

„Tohtoročné stavebné úpravy cintorínov sme začali v letných mesiacoch. Na starom cintoríne sme postupne zreštaurovali tamojší drevený kríž, jeho okolie upravili zámkovou dlažbou a urobili prípravu na nové LED osvetlenie. Z dôvodu celkového nedostatku tovarov na trhu ich však nestihneme inštalovať do Dušičiek. Verím ale, že v priebehu budúceho týždňa bude nové osvetlenie osadené a funkčné,“ uviedol riaditeľ D. Lukáč a dodal:
„Čo sa týka ďalších cintorínov, pri Dome nádeje boli dokončené chodníky s lavičkami a novinkou na tunajších cintorínoch je kolumbárium. Ide o miesto na uloženie urien s telesnými pozostatkami po ich spopolnení.“
V procese reštaurovania je aj ďalší starý, viac ako storočný drevený kríž, ktorý bol v havarijnom stave. Po obnove by mal byť inštalovaný na pôvodné miesto do konca tohto roka.

„Tak ako každý rok, aj tentoraz sme na cintorínoch dosádzali novú zeleň. Na budúci rok plánujeme prepojiť jednotlivé chodníky na americkom cintoríne, doplniť tam osvetlenie a zabezpečiť ďalší zdroj vody,“ prezradil o ďalších plánoch D. Lukáč s tým, že na americkom cintoríne je voľných zhruba 130 miest, čo je pri súčasnom vývoji zhruba na sedem rokov. Čo sa týka ostatných cintorínov, tam je kapacita na asi 15 rokov.

„V súčasnosti už plánujeme rozšírenie amerického cintorína smerom na východ,“ spresnil.
„Čo sa týka režimu na cintorínoch počas nadchádzajúcich sviatkov – od soboty 30. októbra do pondelka 8. novembra budú otvorené nepretržite. V pondelok 1. novembra o 15.00 sa pred kaplnkou na novom cintoríne uskutoční modlitba korunky Božieho milosrdenstva,“ informoval riaditeľ Služby a zdôraznil, že návšteva cintorínov a konanie obradov sa riadi podľa aktuálneho covid automatu s dodržiavaním všetkých opatrení. „Všetky aktuálne zmeny konzultujeme s RÚVZ,“ uzavrel.

-fec-

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľať

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on print
Print
Share on email
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter