Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Štát opäť zrádza tento ťažko skúšaný región

Primátori a starostovia: „Neberte nám právo na dobrú zdravotnú starostlivosť“

V pondelok, 13. 9. sa pred Nemocnicou arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku konalo stretnutie primátorov, starostov i poslancov zastupiteľstiev z okresov Svidník, Stropkov a Medzilaboriec, aby jasne deklarovali svoj postoj k zámeru preklasifikovať túto nemocnicu na komunitnú. Ľudia z týchto okresov by tak prišli o dostupnú zdravotnú starostlivosť a z nemocnice by sa stala len komunitná nemocnica, teda taká, ktorá nebude poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť, ale len sociálnozdravotnú a dlhodobú starostlivosť.

„Stretli sme sa tu dnes, aby sme aj takýmto spôsobom dali najavo, že nesúhlasíme s podobou optimalizácie siete nemocníc tak, ako ju navrhuje ministerstvo zdravotníctva SR. Opakujeme naše argumenty stále dokola. No zopár argumentov musím zdôrazniť,“ povedala primátorka mesta Svidník M. Ivančová a pokračovala:
„Naša nemocnica má spádovosť 60 tisíc ľudí v troch okresoch. Jedným z hlavných kritérií, ktoré majú deliť nemocnice do kategórii je časová dostupnosť zdravotníckej starostlivosti. Okres Svidník je väčší, ako celé hlavné mesto. Okres Stropkov je väčší ako celá Bratislava, aj okres Medzilaborce je svojou rozlohou väčší. Všetky tieto tri okresy dokopy tvoria dve tretiny bratislavského samosprávneho kraja. Neviem si predstaviť, že by v Bratislave alebo v bratislavskom kraji na dvoch tretinách nemali nemocnicu akútneho typu.“

Na kladené otázky, zatiaľ predstavitelia samospráv nedostávajú pritom žiadne odpovede, len tvrdenia, že ešte o ničom nie je rozhodnuté a je treba čakať, kedy bude mať dokument konečnú verziu. „S týmto sa mi nemôžeme uspokojiť,“ zdôraznila Ivančová.

„Reforma, ako nám je predkladaná, znamená zrušenie akútnych lôžok, nie postelí, ale akútnych oddelení – interného, chirurgického, odd. intenzívnej medicíny, detského oddelenia… všetkých akútnych lôžok, ktoré dnes v počte 20 tisíc, vykonávajú rôzne ošetrenia. Azda nemáme právo vedieť, kto sa o nás postará a kto nám poskytne pomoc, keď ju budeme potrebovať? Politici, vlády, primátori, starostovia sa menia, ale ľudia tú ostávajú žiť. Pre nich má táto nemocnica životný význam,“ povedala a dodala, že sú všetci pripravení na diskusiu a zo svojej pozície primátorky vyzvala k zodpovednosti všetkých, ktorí v akejkoľvek podobe rozhodujú o reformách, aby zvažovali, aké dopady budú mať tieto reformy na celý región. „Zdravotníctvo je treba zmeniť, ale pýtam sa, či hodnotil niekto dopady predkladanej reformy na regióny. Zhodnotil niekto, čo nastane, ak sa stretne reforma súdnictva, teda zrušenie súdu vo Svidníku, s reformou zdravotníctva a s tým, že rýchlostná cesta R4 nie je prioritou? Keď sa toto všetko stretne na jednom území, aký to bude mať dopad na celý tento región?“ pýta sa primátorka a v kladení otázok pokračuje:
„Ak znížime dostupnosť zdravotnej starostlivosti, nebude to znamenať tlak na väčšie vysťahovanie z regiónu? Pretože ak nám dnes odchádza z regiónu jedno percento ľudí ročne, toto percento stúpne. Uveria občania v týchto obciach rôznym sľubom o nájomnom bývaní, o kanalizácii, o nových cestách, či nových škôlkach, keď im nebude mať kto operovať slepé črevo? Preto aj takýmto spôsobom chceme dať najavo, že sa nás táto reforma dotýka a nie v tom dobrom slova zmysle. Aj toto je spôsob, ktorým chceme upozorniť na to, že náš región nám všetkým leží na srdci.“

Vicežupan Prešovského samosprávneho kraja Martin Jakubov: „Ako lekár bytostne spolupracujem s touto nemocnicou. V decembri 2018 Ministerstvo zdravotníctva uverejnilo na svojej webovej stránke materiál, kde bola prezentovaná skutočnosť, že nemocnica Svidník naďalej ostáva lokálnou regionálnou nemocnicou, s ktorou sa ráta do budúcna a obavy o jej existenciu a ďalšie fungovanie sú neopodstatnené, nemocnica bude povinná prevádzkovať akútne lôžka na internom, chirurgickom, neurologickom, detskom a ARO oddelení. Toto je pre nás veľmi dôležitá skutočnosť, pretože pokiaľ by došlo k transformácii nemocnice na komunitnú, tieto výkony by skončili. Nemáme tu dodnes urgent prvého typu, aj keď sa všemožne snažíme na úrovni PSK v spolupráci s vedením nemocnice dopracovať sa aj cez ministerstvo a prevádzkovateľa nemocnice k zriadeniu urgentu, ale žiaľ bohu to zatiaľ nie je odsúhlasené. Zdravotná starostlivosť v tomto module sa poskytuje vo forme ambulantnej pohotovostnej služby a po 22:00 hod vo forme ústavnej pohotovostnej služby, čo nie je plnohodnotnou adekvátnou náhradou urgentu.“

Ako ďalej uviedol, prípadné obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti sa bude dať podľa slov ministra zdravotníctva vykompenzovať leteckou záchranou službou. „Tento argument žiaľ nie je spoľahlivý, pretože neletových dní v roku je viac ako 60 percent, teda letecká zdravotná služba by tu nemohla kompenzovať túto stratu akútnej nemocnice,“ ozrejmil M. Jakubov a v mene PSK a M. Majerského vyjadril podporné stanovisko svidníckej nemocnici, ako aj všetkým nemocniciam v kraji, aby aj naďalej vykonávali svoje aktivity a zámery na úrovni regionálnej nemocnice s akútnym charakterom všeobecnej nemocnice.

„Spomeniem dve slová, ktoré momentálne rezonujú v mediálnom éteri. Hovorí sa o transformácii a z každej strany počúvame aj slovo reforma. V žiadnom prípade nejde o klišé, ale práve naši obyvatelia našich okresov tieto slová vnímajú momentálne veľmi negatívne a za každou reformou a transformáciou vidia rušenie. Dnes sa stretávame práve tu pred inštitúciou, ktorá je najväčším zamestnávateľom v okrese Svidník, pred inštitúciou, ktorá je subjektom hospodárskej mobilizácie a pred inštitúciou, ktorá si zaslúži azda tú najväčšiu pozornosť,“ uviedol vo svojom príhovore prednosta Okresného úradu vo Svidníku M. Iľkanin.

„Všetci občania, ktorí tu žijú a platia tu dane a ktorí tu vychovávajú svoje rodiny, chcú žiť plnohodnotným životom, žiť nie takým životom, aby sme sa strachovali, či nám každú chvíľu zoberú pôrodnicu – stalo sa, či nám každú chvíľu prefransformujú alebo preklasifikujú nemocnicu z regionálnej na komunitnú – to sa ešte nestalo, ale už sme tu a ozývame sa a kričíme, aby to tí kompetentní hore nerobili,“ pokračoval a kompetentných vyzval, aby zvážili svoje kroky, ktoré urobia v už beztak ťažko skúšanom kraji.
„Preto sme sa rozhodli, že spustíme petíciu za zachovanie tejto nemocnice v takom rozsahu v akom je, aby bola stále regionálnym typom nemocnice. Prosím kompetentných, aby prišli sem a porozprávali sa s týmito ľuďmi a pozreli sa na problémy, ktoré nás trápia. Aj my chceme žiť plnohodnotným životom. Chceme žiť tak, aby sme sa každý deň nebáli o našich blízkych, či to do nemocnice stihnú alebo nestihnú, pretože sto percent našich obyvateľov okresu Svidník to do dvadsať minút nestíha, ale sto percent okresu Stropkov to nestihne ani do tridsať minút. A potom prichádzajú dediny, ktoré sú okrajové a tam je to aj päťdesiat minút a viac. Aj my tu chceme žiť plnohodnotne, slušne, ale hlavne zdravo,“ zdôraznil prednosta.

„Verím, že ťahanie za jeden povraz bude realitou. V podobnej situácii sme boli v boji za pôrodnicu, no dovolím si tvrdiť, že toto je ešte vážnejšia situácia. Prosím všetkých občanov, aj zdravotníckych pracovníkov, pretože aj o nich ide v tomto boji, aby po vyhlásení petície pridali svoj podpis a podporili snahy starostov a primátorov všetkých miest a obcí,“ apelovala primátorka Svidníka a zdôraznila, že aj mesto Stropkov v osobe svojho primátora O. Brendzu, aj mesto Giraltovce, ale aj medzilaborecký okres podporujú tieto snahy. Aktivitu všetkých verejných činiteľov, ktorí sa zaujímajú o tento proces, ocenila.

„Ešte koncom júna poslanci MsZ vo Svidníku prijali uznesenie, v ktorom deklarujú nesúhlas s optimalizáciou siete nemocníc a žiadajú o jeho prehodnotenie. Podobné uznesenie prijali aj poslanci PSK, oceňujem angažovanosť župana Majerského v tomto procese. Oslovila som všetkých členov zdravotníckeho výboru SR a musím povedať, že z 15 členov komunikujú len traja. Stretla som sa s premiérom SR a odovzdala som mu 20 argumentov za záchranu našej nemocnice. Stretla som sa s predsedom NR SR, s ministrom financií a ja verím, že aj tieto stretnutia mali nejaký dosah. Uskutočnilo sa aj celorepublikové rokovanie ZMOS a aj tam som vystúpila na obranu našej nemocnice. Teším sa, že jednohlasne bolo podporené uznesenie za všetky dotknuté nemocnice v prihraničných regiónoch, ktoré nám zjednoduší vyjednávaciu pozíciu. Koncom tohto týždňa spustíme petíciu za zachovanie nemocnice. Prosím všetkých o jej podporu,“ uzavrela M. Ivančová.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter