Smutná realita: Informačná tabuľa na cyklotrase opäť zničená, ani motorizovaní turisti nevymizli

Len nedávno vďaka cezhraničnému projektu Interreg vznikla cyklotrasa Po stopách Rakúsko-Uhorska, vďaka ktorej sa postavili altánky a vyhliadková veža na vrchu Ščerbovka. Tá má umožniť návštevníkom príjemné strávené chvíle v prírode s nádhernými výhľadmi do širokého okolia.

Od prímestskej časti Sitník až po Bankovskú horu sú však všetky smerovníky i informačné tabule zničené. A nie je to po prvýkrát, čo mesto podalo trestné oznámenie. Ďalším problémom sú aj tzv. motorizovaní turisti, ktorí nechápu, že cesta vedúca k altánku nie je v zmysle platnej legislatívy určená pre motorové vozidlá. A tak prechádzka na tomto pomerne krátkom úseku pripomína miestami skôr atmosféru letiska či bojového poľa.

„Áno, po zistení sme okamžite oznámili zničenie informačnej tabule na Obvodnom oddelení PZ v Stropkove,“ potvrdil primátor Ondrej Brendza.
Medzinárodná cyklotrasa Po stopách Rakúsko-Uhorska nadväzuje na historickú cestu Jozefínka. Tá začína v Stropkove a pokračuje na slovenskej strane cez pútnické miesto Buková Hôrka a dediny Gribov, Kožuchovce, Miroľa a Bodružal. Trasa prechádza tiež cez Krajnú Poľanu a Nižný Komárnik, na poľskej strane cez Barwinek, Duklu, Korczynu, Strzyżów až do Rzeszowa Pripomíname, že na slovenskej strane je trasa dlhá 45 kilometrov, v Poľsku meria 99 kilometrov. Nájsť na nej možno okrem vyhliadkovej veže aj tri altánky.

„Mestská polícia vykonáva hliadkovú činnosť prioritne v uliciach mesta. V rámci možností a v prípade priaznivých poveternostných podmienok však pravidelne kontrolujeme aj okolie oboch vyhliadkových veží na Ščerbovke i na Ščobe, ako aj altánkov pri dvojkríži a motokrosovej dráhe. Deje sa tak minimálne raz týždenne,“ priblížil primátor a dodal, že vo všeobecnosti je však nemožné zabrániť vandalizmu spojenému s poškodením jednotlivých objektov.

„Od odovzdania altánkov i veže do užívania v roku 2018 sme viackrát riešili tento problém. Treba zdôrazniť, že ide o konanie niekoľkých jednotlivcov, pretože tieto objekty navštevujú stovky slušných a disciplinovaných ľudí. Nie je ani technicky možné zabezpečiť nepretržité monitorovanie uvedených objektov. Ostáva nám teda dúfať, že k podobnému konaniu v budúcnosti nedôjde, hoci dobre vieme, že vandalizmus zo spoločnosti, bohužiaľ, tak skoro nevymizne,“ skonštatoval smutne O. Brendza.

A čo hovorí primátor na správanie tzv. motorizovaných turistov v okolitej prírode?

„S týmto problémom sme konfrontovaní takmer pravidelne a zopakujem, že mestská polícia pravidelne kontroluje dodržiavanie verejného poriadku v predmetných lokalitách. O probléme vie aj štátna polícia. Samospráva však nemá na predmetnom úseku oprávnenie osadzovať akékoľvek dopravné značenie, vo všeobecnosti je zakázaný pohyb motorových vozidiel na lesných a poľných cestách s výnimkami uvedenými v Zákone o cestnej premávke. Nech to nevyznie ako alibizmus, ale nejde len o záležitosť týkajúcu sa mesta Stropkov a jeho okolia, ale aj územia celého Slovenska. Nevedia si s tým poradiť v národných parkoch, či na chránených územiach a nie je v našich silách a možnostiach vyriešiť vandalizmus motorkárov v prírode,“ uviedol.

„Mrzí ma ale, že aj tento problém dokážu niektorí obrátiť proti vedeniu mesta. Pritom ide o ľudí, ktorým vyhliadkové veže, altánky, značené cyklotrasy a celkovo rozvíjajúca sa turistická infraštruktúra desaťročia nechýbali. Za nedisciplinovanosť niektorých motoristov nemôže samospráva a rozumne zmýšľajúci človek pochopí, že šestica mestských policajtov nemôže byť súčasne na všetkých priechodoch pre chodcov v meste ani nepretržite monitorovať poľné a lesné cesty v okolí Stropkova,“ uzavrel primátor O. Brendza.

-fec-

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľať

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on print
Print
Share on email
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter