Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

SLOVENSKO – POĽSKÝ DEŇ V STROPKOVE NAPLNIL OČAKÁVANIA

Primátor O. Brendza: „Chýbali takéto príležitosti, aby sme sa mohli stretnúť a zabaviť!“

Dlho očakávaná stropkovská akcia Slovensko – poľský deň dopadla úspešne. Vyvrcholením večera bolo vystúpenie rodáčky Beáty Dubasovej. V rámci spoločného slovensko-poľského projektu sa mestu Stropkov podarilo čiastočne zrekonštruovať turistickú ubytovňu v prímestskej rekreačnej zóne Pod vlekom. Vďaka nemu postavili vyhliadkovú vežu na vrchu Ščob nad mestom a vyznačili cykloturistický chodník smerom na poľskú hranicu.

Stropkovčanom sú počas tohto leta ponúkané rozličné možnosti kultúrneho vyžitia. Stropkovská samospráva v spolupráci s poľským partnerským mestom pripravila v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Karpatské výhľady na cezhraničnom turistickom chodníku Korczyna – Stropkov podujatie s názvom Slovensko-poľský Deň prírodného a kultúrneho dedičstva. Pripomeňme, že je financovaný z programu Interreg Poľsko – Slovensko.

SKVELÉ KULTÚRNE VYSTÚPENIA NAHRADILI ZRUŠENÝ JARMOK

Podľa slov primátora Stropkova Ondreja Brendzu mala byť spomínaná kultúrna akcia súčasťou jarmoku, ktorý museli zrušiť. Aj napriek tomu sa ju rozhodli zorganizovať v menšom rozsahu, ako bolo plánované. Začala sa už v piatok popoludní prijatím predstaviteľov partnerských miest – Bíliny z Čiech, Korczyny, Bilgoraja, Ropczyc a Bobowej z Poľska a oficiálnym otvorením rekonštruovaného informačného centra v prímestskej rekreačnej zóne Pod vlekom. Pri príležitosti Slovensko-poľského dňa v Stropkove sa tak mohli zástupcovia partnerských miest po dvoch rokoch opäť stretnúť. Program delegácií pokračoval v sobotu. Popoludní ich mestský historik sprevádzal po kostolnej veži a priblížil im dejiny Stropkovského hradu, večer pokračovali kultúrnym programom.

SLOVENSKO-POĽSKÝ PROJEKT

„Patrí sa poďakovať všetkým tým, ktorí sa podieľali na príprave projektu a na jeho samotnej realizácii. Na slovenskej strane sa nám podarilo uskutočniť viaceré mäkké aktivity, poslednou bol Ondavský cyklomaratón, ktorý sa konal 10. júla tohto roku. V rámci tohto projektu sa nám podarilo začať tiež rekonštrukciu turistickej ubytovne Pod vlekom, prvú etapu, kde sme včera slávnostne prestrihli pásku s našimi partnermi a otvorili moderné turistické informačné centrum,“ uviedol primátor Ondrej Brendza. „V rámci tohto projektu sa nám podarilo vybudovať vyhliadkovú vežu na vrchu Ščob. Tí, ktorí ste tam neboli, srdečne a úprimne vás tam pozývame. Samozrejme, v rámci projektu sa nám podarilo vyznačiť aj cykloturistický chodník v dĺžke 40 kilometrov.“

NABITÝ SOBOTNÝ VEČER

Hlavný sobotný program začínal o siedmej večer na námestí SNP. Na pódiu sa predstavil domáci folklórny súbor Stropkovčan, ktorý návštevníci vítali s nadšením. S recitálom poľskej ľudovej piesne sa pred stropkovské publikum postavil mladý študent práva na Univerzite v Rzeszówe Bartlomiej Piwowar, ktorý vystupuje na podkarpatských kultúrnych scénach. „Javisko je jeho druhým domovom. V roku 2015 sa s dvoma priateľmi zúčastnil i talentovej šou, v ktorej sa dostal do štvrťfinále. Doprevádza ho Jarosław Szajna, ktorý študuje džez na Univerzite v Rzeszowe a Katowiciach na Hudobnej akadémii,“ informovala konferencierka programu Michaela Sušinová. Po vystúpení Bartlomieja, ktorý potešil najmä mladé diváčky, pokračovali zuš-kárske detské spevácke hviezdy Sára Kočišová a Bibiána Medvecová. Nasledovalo vystúpenie známeho slovenského country speváka Allana Mikušeka s kapelou, ktorý zaspieval svoje najznámejšie skladby.

Vystúpeniam predchádzal maliarsky plenér, ktorý bol súčasťou slovensko-poľského dňa. Mesto Stropkov ho pripravilo spoločne s miestnym spolkom Stropkovských slobodných umelcov. Vernisáž sa konala pred začiatkom hlavného programu v priestoroch kaštieľa, výstavu inštalovali v spoločenskej sále kultúrneho strediska. Primátor zdôraznil, že sa do neho zapojili dve desiatky amatérskych výtvarných umelcov zo Slovenska a Poľska, ktorí zachytili scenérie mesta z rôznych perspektív.

SPOLUPRÁCA MIEST NEKONČÍ, POKRAČUJE ĎALEJ

Partnerstvo medzi Stropkovom a Korczynou pokračuje. „Pomaly sa končí projekt, mali by sme ho ukončiť v októbri tohto roku, ale naša spolupráca nekončí a ja sa teším na našu ďalšiu spoluprácu. Veľmi nám chýbali takéto príležitosti, ako táto dnes, kedy sa môžeme stretnúť, zabaviť, oddýchnuť si a načerpať nové sily. Máme pred sebou ešte mesiac letného obdobia, mesiac prázdnin. Ďakujem vám, že ste prišli na naše Námestie SNP, ďakujem všetkým interpretom a všetkým vám želám, aby ste si oddýchli počas tohto mesiaca,“ zaprial primátor Brendza na záver.

Podobne sa vyjadril aj primátor mesta Korczyna, ktorý mestu veľmi srdečne ďakoval za spoluprácu a tešil Stropkovčanov príjemnými slovami. O Stropkove sa vyjadril, že ide o najlepšieho partnera, s ktorým spolupracujú a chystajú sa spolupracovať i na ďalších projektoch. „Mesto Stropkov je dlhoročným osvedčeným a dôveryhodným partnerom. Je to partner, s ktorým sme už zrealizovali mnoho projektov spolufinancovaných Európskou úniou. Vďaka tejto spolupráci bol zrekonštruovaný kaštieľ Szeptycki v Korczyne a areál Pod vlekom v Stropkove. Teraz sme vďaka spoločne získaným finančným prostriedkom z Európskej únie postavili vyhliadkové veže. Máme aj nové nápady, ktoré budeme chcieť spolu s mestom Stropkov v budúcnosti realizovať,“ zdôraznil vo svojom príhovore primátor Jan Zych. Počas stretnutia v Stropkove zastupovali mesto Korczyna Katarzyna Urbanek (zástupkyňa starostu), Wioletta Prajzner (tajomníčka obce) a Wojciech Tomkiewicz (riaditeľ GOK v Korczyne).

VIANOCE V LETE

Záverečnú pieseň si Allan zaspieval s Beátou Dubasovou, ktorej vystúpenie bolo vyvrcholením celého programu. Po jej nedávnom koncerte „Legiend“ vo Svidníku s Vašom Patejdlom a Paľom Hammelom tak mala možnosť vrátiť sa medzi „svojich“. Tentokrát s iným známym muzikantom. „Teším sa, že Allan prišiel medzi nás. Je to naozaj jeden excelentný country spevák, svetovo uznávaný a ja som naozaj veľmi rada, že ste mu tlieskali, že ste ho počúvali. Je leto, 31. júl a my dvaja máme jeden spoločný duet,“ povedala s obdivom a úctou o kolegovi Allanovi stropkovská rodáčka Beáta. „Teraz si vyskúšame predstavivosť… Predstavme si všetko biele, to by sa teraz hodilo, aby napadal sneh. Predstavte si krásny vianočný stromček, a túto pesničku…,“ pokračoval Allan. Beáta ho doplnila, že: „Pesnička sa volá Vianoce sú v každom z nás…Takže uprostred leta…Vianoce prídu, ani sa nenazdáme,“ uzavreli a zaspievali krásny spoločný hit.

Beáta následne pokračovala vo svojom sólovom vystúpení so známymi hitmi, ktoré všetci poznajú. Nechýbala pieseň Za dverami mojej izby, ktorú jej napísal Vašo Patejdl, Večná, či Ten príbeh je preč a ďalšie, ktoré v Stropkove nemohla počas tejto akcie vynechať. „Beáta Dubasová inklinovala k hudbe už v detstve, čo ju už na ZŠ doviedlo k účinkovaniu v rôznych speváckych súťažiach. Známa interpretka profesionálne spieva už od roku 1985 a má za sebou stovky sólových vystúpení na domácej, ale i zahraničnej hudobnej scéne. O jej speváckych kvalitách svedčia výborné umiestnenia v rôznych anketách, súťažiach a hitparádach, ako aj pozitívne ohlasy hudobných kritikov,“ uviedla ju moderátorka programu. Spolupracuje s mnohými významnými hudobníkmi, v súčasnosti účinkuje sama i so skupinou Panama Bruna Oravca.

BEÁTU PRIJALI STROPKOVČANIA AKO KRÁĽOVNÚ

Ako kráľovná – presne tak vyzerala Beáta, ktorá bola hlavnou hviezdou sobotného večerného programu. Potlesk priateľov a fanúšikov si vo svojom rodnom meste užívala naplno. Aj keď bolo námestie po celý čas takmer plné, jej vystúpenie ho úplne zaplnilo. Hoci je známa Stropkovčanka legenda slovenskej pop music, vo svojom vnútri zostala verná a pokorná. Nemala problém fotiť sa počas koncertu či nasledujúci deň pri návšteve kaštieľa. Beátka s radosťou zapózovala i pri vzácnej reliéfnej tabuli z r. 1661, ktorá stvárňuje hradného pána a vicegenerála vojsk Horného Uhorska Žigmunda Pethö. „Naša milá rodáčka, speváčka Beátka Dubasová bola milo prekvapená vynovenou expozíciou Bábik a hračiek. Svojou návštevou potešila nielen nás, ale aj návštevníkov nášho kaštieľa, ktorí sa s ňou s radosťou odfotografovali, takže si z kaštieľa odnášali jeden zážitok navyše,“ pochválili sa na Facebooku v Krajskom múzeu v Prešove – Kaštieli Stropkov.
Projekt Karpatské výhľady na cezhraničnom turistickom chodníku Korczyna – Stropkov, ktorého súčasťou bola aj mäkká aktivita Slovensko-poľský deň v Stropkove, je financovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.

-mc-

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter