Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Okres Stropkov v čiernej fáze rovnako ako Svidník

Za týždeň ochorelo na Covid-19 viac ako 1 percento celej populácie okresu Svidník

Od pondelka 25. októbra je na Slovensku desať okresov v čiernej fáze – treťom stupni ohrozenia a ďalších 30 sa zafarbí na bordovo – druhý stupeň ohrozenia. V červenej fáze – prvom stupni ohrozenia bude 27 okresov a 12 okresov bude oranžových – v stupni ostražitosti. Prečo je tomu tak sme sa spýtali regionálnej hygieničky Heleny Hrebeňákovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Svidníku.

Čomu sa pripisuje vysoký nárast pozitivity v oboch okresoch? Ide len o nízku zaočkovanosť?

V okrese Stropkov sa epidemiologická situácia zhoršila, je tam vysoká úroveň komunitného šírenia, pribudol počet pozitívnych prípadov, zvýšila sa sedemdňová vážená incidencia, pozitivita testov je veľmi vysoká. Nákaza postihuje všetky vekové kategórie, je rozšírená v rámci celého okresu. Určite k tomu prispela aj veľmi nízka zaočkovanosť. Za minulý týždeň sme zaevidovali 121 pozitívne testovaných osôb, o 3 viac ako za týždeň predtým.

V okrese Svidník, ktorý už čierny bol aj minulý týždeň, je to oveľa horšie. Za minulý týždeň tu evidujeme 409 pozitívne testovaných osôb, týždeň predtým to bolo 228. Je to veľmi vysoký nárast. Za týždeň ochorelo na COVID-19 viac ako 1 percento celej populácie okresu.

Je pravdou, že zaočkované deti ostávajú naďalej v triedach po zistení pozitivity v triede a do karantény odchádzajú iba nezaočkovaní?

Na pozitívne testovanú osobu sa vzťahuje izolácia bez ohľadu na to či je alebo nie je očkovaná. Aj očkovaní žiaci s klinickými príznakmi idú do karantény. Podľa našich vedomosti do karantény väčšinou odchádza celá trieda, vyučovanie prebieha dištančne.

Pri nariadení karantény pri pozitívnom žiakovi alebo pozitívnom pedagógovi postupujeme podľa aktuálne platného Školského semaforu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a platnej vyhlášky UVZ SR ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k izolácií osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19.

Podľa Školského automatu trieda žiaka, ktorý mal pozitívny výsledok Ag samotestu naďalej chodí do školy, pokým nie je pozitívny výsledok žiaka potvrdený PCR testom. Po potvrdení pozitivity nastupuje celá trieda do karantény, všetci žiaci z triedy a vyučujúci sú považované za úzke kontakty. Výnimka sa vzťahuje na bezpríznakových očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenia COVID-19 ak od prekonania neuplynulo viac ako 180 dni.

Ktorým skupinám obyvateľov by ste očkovanie odporúčali a ktorým vyslovenie nie? Existujú nejaké rizikové skupiny?

Na Slovensku sa očkujú ľudia starší ako 12 rokov. V prípade precitlivenosti/alergii na niektorú zložku očkovacej látky, by sa občania nemali očkovať. Vzhľadom na to, že onkologickí pacienti patria medzi najrizikovejšie skupiny populácie, je očkovanie odporúčané. Nutná je zvýšená opatrnosť pri vakcinácii u ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi, so zníženým počtom krvných doštičiek alebo s poruchou zrážania krvi. Pred očkovaním je dôležité svoj zdravotný stav konzultovať s lekárom.

Bol zaznamenaný výskyt sezónnej chrípky? Aké sú čísla?

Vírus chrípky zatiaľ v našom regióne nebol izolovaný. Vyskytujú sa akútne respiračné ochorenia. tu chcem podotknúť, že každá osoba, ktorá má príznaky akútneho respiračného ochorenia napr. kašeľ, teplotu, bolesti svalov a podobne by sa mala objednať na PCR test, aby sa vylúčilo ochorenie COVID-19

Veľmi prosíme ľudí, aby sa správali zodpovedne, nielen preto, že je to správne, ale hlavne preto, aby sme chránili seba a svojich blízkych. Prekryť si horné dýchacie cesty v interiéri a keďže sme čierne okresy aj v exteriéri je minimum, čo môžeme pre seba a svoje okolie urobiť. Ak sa ešte v tomto období zriekneme osláv bude to super. Iba zodpovedným správaním sa nám spoločne podarí zlepšiť epidemiologickú situácia v regióne.

Ako sa podieľa RÚVZ na osvete? Ako môžu v tejto problematike pomôcť iní – obce, mestá, občania?

Starostom obci a Zdravým regiónom sme navrhli prednášky, besedy o očkovaní, o jeho výhodách a rizikách priamo v obci. Zamestnanci RÚVZ sú pripravení a ochotní odpovedať na všetky otázky občanov týkajúce sa očkovania. Záujem o takéto aktivity nie je. Pravidelne v regionálnych novinách uverejňuje informácie o aktuálnej epidemiologickej situácii v regióne, prosíme ľudí, aby sa dali zaočkovať, poukazovali sme na výhody a rizika očkovania a pod.

Je smutné, ale ľudia skôr uveria neovereným informáciám, hoaxom ako odborníkom.

Dodávame, že Nemocnica arm. gen. L. Svobodu má reprofilizovaných 42 lôžok pre covidových pacientov. Zriadený bol tiež výjazdový očkovací tím, ktorý očkoval záujemcov priamo v obciach, záujem bol však minimálny. V súčasnosti sa vo svidníckej nemocnici očkuje iba dvakrát týždenne, utorok a štvrtok.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter