Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Obchvat mesta Stropkov – všetky dôležité a zaujímavé informácie o tejto stavbe storočia

Pár slov na úvod

V súvislosti s blížiacou sa realizáciou preložky cesty I/15 prechádzajúcej Stropkovom vytvára mesto Stropkov, v spolupráci so Slovenskou správou ciest, Investičnou výstavbou a správou ciest Košice nový informačný kanál určený širokej verejnosti, kde budú zverejňované aktuálne informácie o priebehu realizácie projektu. Aby sme problematiku výstavby obchvatu vnímali komplexnejšie, vráťme sa do minulosti a priblížme jeho históriu.

Na úvod treba zdôrazniť, že celý projekt obchvatu, teda stavbu I/15 Stropkov – preložka cesty, pripravuje a realizuje Slovenská správa ciest, Investičná výstavba a správa ciest Košice. Mesto Stropkov nie je investorom tejto stavebnej akcie. Je však maximálne súčinné v rámci prípravy investície.

Obchvat Stropkova je bezpochyby regionálnou investíciou presahujúcou horizont niekoľkých desaťročí. Nielen finančným rozsahom, ale aj z dôvodu, že patril medzi priority všetkých primátorov, minimálne od roku 1990. Každý z nich, od Michala Poláka až po Petra Obrimčáka, sa obchvatom, resp. preložkou cesty I/15, viac či menej intenzívne zaoberali, každý z nich mu venoval svoje úsilie a dnešný stav je výsledkom pomyselnej spolupráce všetkých piatich doterajších primátorov Stropkova. Prvotné snahy o odklonenie dopravy z centra mesta siahajú ešte do osemdesiatych rokov minulého storočia. Do úvahy vtedy prichádzal aj východný obchvat ponad ulice Chotčanská, Bankovská či Nový riadok. Ďalšou alternatívou bola cesta obchádzajúca Stropkov zo západu s vyústením na ulicu Požiarnicku. Súčasná trasa obchvatu sa začala rodiť v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia a definitívnu podobu dostala v roku 2008.  

Treba povedať, že v roku 2015, kedy sa do obchvatu pustilo súčasné vedenie mesta na čele s primátorom Ondrejom Brendzom, projekt sa nachádzal v stave, kedy územné rozhodnutie stavby z roku 2009 stratilo platnosť v roku 2012 a celý administratívny proces, ktorý bol v pôsobnosti samosprávy, musel začať takmer od nuly s tým, že trasovanie bolo nemenné. Nekonečným príbehom bolo už len „papierové“ zrušenie reálne neexistujúceho letiska na Sitníkoch. Letecký úrad, ministerstvo dopravy, správca konkurznej podstaty, krajský súd… to všetko bolo potrebné absolvovať a po dvoch rokoch intenzívnej práce bolo vydané rozhodnutie o vyradení zo siete letísk. V roku 2018, po troch rokoch náročnej administratívy, bolo možné vydať územné rozhodnutie. Právoplatnosť nadobudlo v júli 2018. 

Nasledovala aktualizácia meračských prác, pred ukončením je majetkovoprávna príprava a vysporiadanie pozemkov pod stavbou, aktuálne prebieha spracovanie štúdie realizovateľnosti, aktualizácia dokumentácie na stavebné povolenie, primerané posúdenie vplyvov na územie NATURA 2000, zásah do biotopov, vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a vo finále bude vydané stavebné povolenie, vyhlásené verejné obstarávanie a samotná realizácia stavby. Všetko sú to procesy zabezpečované investorom, ktorému sme maximálne nápomocní a súčinní, na druhej strane sú to vo veľkej väčšine odborné činnosti konzultované a vykonávané odborne spôsobilými osobami.

V súčasnosti sme teda v štádiu aktualizácie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Práve tá nám dá odpovede na praktické otázky týkajúce sa konkrétnych úsekov a dopravného režimu na novej ceste. Dostupnosť z a do Bokše, Šandala či na Baňu bude zabezpečená rovnako cez Bokšanský, ako aj Šandalský most tak ako doteraz.

Treba zdôrazniť, že pri obchvate Stropkova stále rozprávame o štandardnej dvojprúdovej ceste I. triedy, ktorej cieľom je odkloniť tranzitnú dopravu z centra mesta na pravý breh Ondavy. Sme presvedčení, že po jeho dokončení sa kvalita života v meste posunie na vyššiu úroveň. Rovnako tak je naším cieľom dbať o kvalitnú dostupnosť obyvateľov oboch mestských častí – Sitníkov a Bokše do mesta s perspektívou budovania nových zón pre voľnočasové aktivity v priestoroch, ktoré v ich okolí vzniknú po ukončení výstavby obchvatu.

TECHNICKÝ OPIS A ODÔVODNENIE POTREBY STAVBY

Hlavnou komunikáciou v riešenom území v smere sever – juh je komunikácia I/15, vedená v súčasnosti cez ul. Šarišskú – Chotčanskú – Hlavnú – Hviezdoslavovu – Vranovskú v kategórii C 9,5/50, po ktorej je realizovaná vonkajšia tranzitná, zdrojová a cieľová doprava, ale aj vnútorná doprava mesta. Na predmetnú komunikáciu sa napájajú zberné a obslužné miestne komunikácie, a to prostredníctvom úrovňových križovatiek. Vzhľadom na vysoké dopravné zaťaženie tejto komunikácie, s jej negatívnymi vplyvmi na životné prostredie dotknutých oblastí mesta v jej okolí, je navrhovaná v súlade s ÚP mesta preložka tejto komunikácie mimo zastavané oblasti do novej trasy.

V súčasnosti teda cesta I/15 prechádza v provizórnej trase centrálnou časťou mesta Stropkov, ktorá svojimi parametrami nevyhovuje intenzite dopravy a negatívne vplýva na životné prostredie v centre mesta.
Dôvodom pre výstavbu preložku cesty I/15 do novej polohy mimo zastavanú časť mesta je odklon tranzitnej dopravy z centrálnej časti Stropkova. Týmto riešením dôjde k zníženiu intenzity dopravy v meste, k podstatnému zníženiu hluku a emisií z automobilovej dopravy na obyvateľstvo, k zlepšeniu kvality životného prostredia a zvýšeniu bezpečnosti dopravy oproti terajšiemu stavu.

Účel a ciele stavby

Cieľom stavby je odklonenie dopravy mimo centrálnu časť mesta čím dôjde k odľahčeniu existujúcej komunikačnej siete, zlepšeniu plynulosti dopravy a životného prostredia v okolí existujúcej komunikácie a zvýšenie kapacity existujúceho komunikačného systému v meste Stropkov.

Celkový rozsah

Začiatok úpravy je na konci obce Tisinec v km 44,568 cesty I/15, kde sa plynulo napája na existujúcu komunikáciu, križuje rieku Ondava, miestnu komunikáciu medzi mestskou časťou Bokša a Stropkovom, cestu III/3581 (557 14) a po premostení rieky Ondava je ďalej súbežne vedená na jej ľavom brehu, kde sa dostáva k priemyselnej južnej časti mesta. Trasa pokračuje pozdĺž ČOV a za mestskou časťou Sitníky sa pred obcou Breznica pripája na existujúcu cestu I/15 v smere na Vranov nad Topľou.

Šírkové usporiadanie je navrhnuté v kategórii C 11,5/80 ako dvojpruhová cestná komunikácia. Minimálny smerový polomer je 400m, minimálny vypuklý výškový polomer je 15 000 m, vydutý polomer je 10 000m. Po km cca 3,600 je cesta vedená v násype, v ďalšom úseku v úrovni terénu resp. mierne nad terénom. Výškové riešenie je odvodené od priebehu hladiny Q100 a výšky mostov nad Ondavou. Dĺžka navrhovanej úpravy je cca 5,296 km.
 
Druh pozemnej komunikácie a navrhovaná kategória:
cesta I. triedy č. 15, kategórie C 11,50/80
cesta III. triedy č. 3581 (557 14), úsek D a E, funkčnej triedy B3, kategórie C 8,5/50 a III/3582 (557 15), úsek F, kategórie C 7,5/50;
miestna komunikácia, úsek B a C, funkčnej triedy B3, kategórie C 8,5/50

Mostné objekty na trase I/15

Pri križovaní s riekou Ondava v km 0,400 je navrhnutý štvorpoľový mostný objekt s dĺžkou mosta 161,68 m, v km 0,575 inundačný jednopoľový mostný objekt s dĺžkou mosta 38,22 m, v km 1,419 jednopoľový mostný objekt cez bezmenný potok s dĺžkou mosta 15,60 m, v km 2,330 jednopoľový mostný objekt cez potok Klamarica s dĺžkou mosta 22,05 m.

Pri križovaní s riekou Ondava v km 2,820 je navrhnutý trojpoľový mostný objekt s dĺžkou mosta 112 m. Pre napojenie ulice Bokšanskej je navrhnutý novy inundačný mosta – starý sa vybúra. Taktiež je navrhnutý nový inundačný most na ceste III/3581 (557 14) v smere do Stropkova. Kvôli úprave napojenia ciest III/ 3581 (557 14) a III/3582 (557 15) sú navrhnuté nové mosty cez potok Klamarica (staré sa vybúrajú). Mostné objekty sú navrhnuté na prietok Q100, vrátane 0,50 m rezervy.

Križovatky na trase I/15

Pri napojení na začiatku úpravy bude existujúca cesta I/15 napojená na novonavrhovanú preložku cesty I/15 stykovou križovatkou v km 0,260, v km 1,183 sa zrealizuje priesečná križovatka pre napojene ulice Bokšanskej, v km 2,281 sa zrealizuje priesečná križovatka pre napojene cesty III/3581 (557 14). Na konci úseku v km 5,011 sa zrealizuje styková križovatka pre napojenie existujúcej cesty I/15. Na trase preložky cesty I/15 nie sú navrhnuté žiadne autobusové zastávky. Na úseku A (obj. 101-01) dôjde k rekonštrukcií existujúcich autobusových zastávok.

Konštrukcia vozovky je navrhovaná ako polotuhá vozovka v celkovej hrúbke 0,58 m a konštrukcia chodníka je navrhovaná s krytom zo zámkovej dlažby. Konštrukcia vozovky v miestach autobusových zastávok na úseku „A“ je navrhnutá ako cementobetónová.

Križovatky s ul. Bokšanskou, s cestou III/3581 (557 14), chodníky a priechody pre chodcov budú osvetlené – rieši objekt 620-00, resp. 621-00. Na základe výsledkov hlukovej štúdie sú potrebné protihlukové steny.
Protihlukové steny sú navrhnuté v úsekoch:
km 1,206 20 – 1,727 20 vpravo, v dĺžke 520 m
km 2,098 00 – 2,272 88 vpravo, v dĺžke 204 m
km 4,400 00 – 4,989 80 vľavo, v dĺžke 648 m

Súčasťou stavby je aj úprava ulica Bokšanskej v dĺžke cca 200 m a 163 m, inundačný most, úprava cesty III/3581 (557 14) v dĺžke cca 152 m a 172 m, inundačný most a most cez potok Klamarica, úprava cesty III/3582 (557 15) v dĺžke cca 151 m a most cez potok Klamarica, preložka rieky Ondava v dĺžke cca 984 m, výstavba usmerňovacích zemných valov v km 0,590 a 3,290, rekonštrukcia a výstavba chodníkov pozdĺž existujúcej cesty I/15.
Stavba obsahuje 34 stavebných objektov. Doba realizácie stavby je plánovaná na 24 mesiacov, pričom investor predpokladá, že stavebné práce na obchvate začnú v druhej polovici roka 2022. Predpokladaná hodnota stavebných prác je 42 mil. eur s DPH.

HARMONOGRAM PROJEKTU

Ako už bolo spomenuté po vypršaní platnosti pôvodného územného rozhodnutia nadobudlo nové územné rozhodnutie právoplatnosť v júli 2018. Následne začal proces majetkovoprávneho vysporiadania stavby, ktorý trvá aj v súčasnosti. Doteraz bolo vysporiadaných cca 80 % všetkých pozemkov pod plánovaným obchvatom, ktoré sa nachádzajú v katastrálnych územiach Tisinca, Stropkova, Bokše, Sitníkov a Breznice. Do konca marca 2021 boli na prípravné práce vyčerpané finančné prostriedky vo výške 1 679 483,40 eur.

Dokumentácia na stavebné povolenie bola spracovaná v októbri 2009, dokumentácia pre realizáciu stavby v decembri toho istého roka. V súčasnosti prebieha aktualizácia dokumentácie pre stavebné povolenie, ktorá bude hotová v najbližšom období. V máji 2021 sa začína realizovať, predpoklad vydania stavebného povolenia je november 2021 a predpoklad realizácie stavby je jún 2022 – máj 2024.

V roku 2021 prebiehajú, resp. sú plánované nasledujúce činnosti spojené s prípravou obchvatu:

  • máj – september vypracovanie štúdie realizovateľnosti na úsek Vranov n/T. – Stročín,
  • proces EIA – zmena navrhovanej činnosti,
  • v prípade potreby zmena územného rozhodnutia,
  • rezortná expertízna kontrola na dokumentáciu pre stavebné povolenie,
  • geometrické plány pre dočasný záber,
  • ukončenie majetkovoprávneho vysporiadania,
  • vyňatie jednotlivých parciel z poľnohospodárskeho pôdneho fondu,
  • vydanie stavebného povolenia.

Zdroj: https://www.stropkov.sk/obchvat-mesta-stropkov

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter