Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Čo je nové na kostolnej veži?

Sprístupnenie najvýznamnejšej a zároveň najvyššej stavby v regióne verejnosti napreduje.

Ako informoval hovorca MsÚ P. Novák, všetko zatiaľ prebieha podľa plánu, samozrejme, vzhľadom na náročnosť stavby je potrebné niektoré problémy riešiť za pochodu.

„Omietky sú zhotovené v súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu asi na 90%. Z búracích prác ostalo vybúrať časť drevených podláh, drevené schody na siedmom nadzemnom podlaží, vstupné dvere, podlahu v prvom nadzemnom podlaží,“ informoval P. Novák a dodal, že ukončená bola oprava a doplnenie stupňov točitého schodiska, aj položená dlažba pred točitým schodiskom a tiež je opravená dlažba ochodze.

„Výmena a rekonštrukcia drevených podláh je v rozsahu asi 80%, bolo ukončené podchytenie osi hodinových ručičiek oceľovými tiahlami. Prebiehajú reštaurátorské práce okenných a dverných portálov na všetkých podlažiach a reštaurovaní odkrytých stĺpov ochodze na siedmom nadzemnom podlaží. Zhotovené sú drevené schody na 4/5 NP, 5/6 NP, zatiaľ bez zábradlia, vyrábajú sa okná,“ pokračoval hovorca mesta a zdôraznil, že zo strany pamiatkového úradu sú odsúhlasené návrhy madla zábradlia točitého schodiska a spôsob uchytení.

Uviedol tiež, že stĺpiky na ochodzi v 7. NP je potrebné očistiť reštaurátorom od omietky a navrhnúť ich obnovu alebo konzervovanie. Zároveň je potrebné reštaurátorom očistiť od omietky a tehly pôvodné zábradlie viditeľné na východnej strane v stanovenom rozmere. „Reštaurátor vypracuje reštaurátorskú dokumentáciu súčasného stavu a obnovy všetkých kamenných prvkov a podlahy ochodze na 7. NP, ktorú predloží KPÚ Prešov na odsúhlasenie. Nasledujúci kontrolný deň na stavbe sa bude konať v 27. augusta,“ uzavrel P. Novák.

-re-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter