Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

V septembri vyjde nová historická romanca od Ivany Ondriovej

ivka 1

Pokrstená bude už tradične v Stropkove

Ku knihám ju to ťahalo odjakživa. Kým jej kamarátky chodili na diskotéky, ona ležala pod perinou a čítala si. Aj jej vysoká škola a prispievanie článkami do mestských novín automaticky viedli k tomu, že bude písať. Naša rodáčka, spisovateľka Ivana Ondriová, nám porozprávala o tom, odkiaľ čerpá inšpiráciu a čo to prezradila aj o svojej novej knihe, ktorá vyjde v jeseni.

Na začiatku si myslela, že vydavateľstvo nemá šancu zaujať

Ivana vydáva romány už viac ako dvanásť rokov. Zaujímalo nás teda, ako by túto cestu charakterizovala a či je to podľa nej na Slovensku náročné. „Myslím si, že slovenský knižný trh praje mladým začínajúcim autorom a najmä takým, ktorí sa neboja písať o tabuizovaných témach alebo napr.sci-fi či fantastiku. Teda niečo, čo na trhu chýba, resp. chýbalo. Keď som začínala s reálnym písaním, nie len do zásuvky, ale aj pre druhých…myslela som si, že dievča z východu vydavateľstvo na západnom Slovensku určite nezaujme. Že nemám šancu vydať svoju vlastnú knihu, myslím cez vydavateľa a nie na vlastné náklady, lebo na vlastné náklady si môže knihu vydať ktokoľvek,“ prezradila v úvode a dodala, že napokon zistila, že to možné je. „Ide len o to, nabrať odvahu a skúsiť šťastie a najmä sa nenechať odradiť, ak príde jedna, dve, tri negatívne odpovede na váš román, ale ísť ďalej za svojím snom.“ Podľa Ivaniných slov je dôležité dať aj na slová redaktorov, vycibriť písanie a svoj jazyk, počúvnuť rady vydavateľstiev. Okrem toho platí pravidlo rukopis neprepisovať, ak ste naň dostali viaceré zlé recenzie, ale radšej napísať nový príbeh. Taktiež platí, že ak príde negatívna recenzia z jedného, možno dvoch vydavateľstiev, neznamená to, že nezaujme tretie. „Treba skúsiť šťastie vo viacerých. Ak váš román neosloví ani jedno, ktoré ste si vytipovali a naozaj naň dostávate len komentáre tipu, že to nie je dobré, vtedy treba tento rukopis uzavrieť ad acta a pustiť sa do iného. Ja som takto do archívu odložila možno tri komplet dokončené tristo stranové rukopisy, kým to vyšlo,“ netajila.

ivka 2

„Rada píšem, no nerada rozprávam či telefonujem“

Prvý román napísala ako sedemnásťročná na mamkinom starom písacom stroji, ktorý je dodnes u jej rodičov v pivnici. „A postupne som pridávala ďalšie, v ktorých som naberala skúsenosti s písaním a knižným vyjadrovaním. Keď som čítala knihy od iných autorov, vravela som si, prečo by som nemohla niečo také napísať aj ja. Dodnes čítam veľmi veľa a následne sa mi v hlave vynárajú moje vlastné príbehy. Niekto má záhradu, chodí do prírody, vypeká, vyvára. Ja všetok voľný čas venujem čítaniu a písaniu. Je to úžasný, nikdy nekončiaci svet plný fantázie, ktorý ma nabíja neskutočnou energiou. Ak sa to navyše prepája s profesným životom a mojom prácou, kde sa taktiež venujem písaniu, je to dokonalé spojenie, pretože ja písmenká jednoducho milujem. Mnoho ľudí už zistilo, že rada píšem, ale nerada rozprávam, nerada telefonujem…“

Píše každý deň, aby nestratila niť

Opýtali sme sa tiež, čo ju na písaní najviac baví a napĺňa, ako aj to, odkiaľ zvykne čerpať inšpiráciu. Podľa Ivaniných slov je na písaní najkrajšie to nepoznané čaro, ktoré so sebou prináša. „Nikdy neviem, kam sa vo svojom príbehu posuniem, čo všetko moji hrdinovia zažijú, koho stretnú, akým výzvam budú čeliť. Viem začiatok, mám charaktery dvoch hlavných postáv, nič viac. Zvyšok sa mi vynára v hlave za pochodu postupne pri písaní. Práve preto sa na písanie tak veľmi teším a preto píšem každý deň, aby som nestratila niť. Nikdy sa dozadu nevraciam, vždy idem v príbehu len vpred. Aj pre mňa ako autorku je to niečo nové a nečakané. Je to ako sledovať premiéru nového filmu. Keď tvorím radostnú situáciu, pri jej písaní sa usmievam, keď sa v mojej knihe deje niečo smutné, som smutná aj ja a na konci plačem, poviem si…sakra, ale fakt dobre si to napísala,“ zasmiala sa a dodala, že mravčenie, brnenie, pocit tepla rozlievajúci sa v celom tele, to je jej písanie.

Učarovali jej historické príbehy

ivka 3

Naša rodáčka má za sebou v rámci písania nie len spomínané romány, ale aj knihy pre deti. Približne pred troma rokmi mala veľmi silný pocit, že je „vypísaná“, tak trochu vyhorená, mala pocit, že už napísala všetko a nevedela, aký nový príbeh zo súčasnosti by mohla čitateľom priniesť. „Vymyslela som si príbeh o pochabej Liliane zrejme aj preto, lebo naša dcéra Ninka bola práve vo veku, kedy deti veľmi málo čítajú. Chcela som napísať niečo pre ňu. Priznám sa, že písanie pre deti je ten najlepší únik z reality, je to zábava, čistý relax. Román o Lily vznikol možno za dva týždne, o dedovi Amerikovi rovnako tak. Bola to šialená jazda, ktorú som si maximálne užívala,“ priblížila. Začínala s romantikou, doslova cukrovými románmi skôr pre ženy, neskôr to boli trilery, ktoré si mohli prečítať aj muži a teraz jej učarovali historické romance. „Akoby som bola na začiatku. Akoby som len teraz začínala písať. Tak sa cítim…Pri písaní historických príbehov mám doslova otvorenú myseľ, nezaujatú, čistú, toľko príbehov sa mi teraz preháňa hlavou, že neviem, ktorým začať.“

Je hrdá na každú svoju vydanú knihu

A na čo je vo svojej spisovateľskej kariére doposiaľ najviac hrdá? „Teší ma, ak mi redaktorka, ktorá so mnou pracovala na mojich knihách, po x vydaných románoch napíše, že to bol skvelý príbeh, jeden z mojich najlepších a po vydaní nebude chýbať v jej knižnici. Hrdá som na to, ak moje písanie urobí radosť, ak mi čitatelia napíšu, že mi ďakujú za úžasný zážitok. A hrdá som na každú svoju vydanú knihu, lebo je dôkazom toho, že sny sa môžu plniť.“

V jeseni vyjde jej nová kniha

V septembri uzrie svetlo sveta Ivanina nová kniha, ktorá bude historickou romancou, tentoraz bez dotyku súčasnosti. „Minulý rok po vydaní Stratenej nevinnosti mohli čitatelia zistiť, že znovu mením štýl. Novým románom Vreckárka z Florencie, to len potvrdzujem. Dokonca som napísala príbeh, ktorý sa neodohráva na Slovensku, čo nezvyknem. Jednoducho som to tak cítila. Chcela som niečo celkom odlišné. Je to román o vreckároch, ktorí okrádali šľachtu na Moste zlatníkov a šikovne unikali jurisdikcii. Zohratú skupinu Fazellatiovcov však jedného dňa naruší mladý chlapec Ric, ktorý začal vreckáriť v ich rajóne. V skutočnosti je to však zamaskovaná žena Bianca. Ukrýva sa za maskou chlapca, aby unikla pred minulosťou a svojimi očami počaruje vodcovi Fazellatiovcov, žoldiernovi Luccovi. Vo Florencii v roku 1844 sa začína príbeh ich veľkej lásky, ktorá ale musela prekonať mnoho nástrah,“ prezradila. I. Ondriová nedávno ale dokončila historickú romancu, ktorá sa odohráva u nás na Kysuciach na vysočine Zvoník. Takže je opäť „doma“.

Ivana plánuje niečo priniesť aj na český trh

Svoju novinku plánuje pokrstiť, ako už býva zvykom, doma, v Stropkove, kde má najsilnejšiu čitateľskú základňu. Na jeseň by mal vyjsť jej nový román pod pseudonymom Hana Šrámková, a to detektívka Nečujná dolina v českom nakladateľstve Naše vojsko. Chystané je jej vydanie v slovenskom i českom jazyku.„Takže to asi spojím a pokrstím až tri knihy naraz.“ Spisovateľka má na pláne písať historické príbehy a romány pre deti a ak sa podarí, tak priniesť niečo aj na český trh. „Aktuálne sme boli na dovolenke na Liptove, navštívili sme mnoho kaštieľov, hradov. A ja som nasávala atmosféru, mená majiteľov a panovníkov, situácie i prostredie. Hneď som si predstavovala, ako píšem nový príbeh,“ dodala na záver.

-pk-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter