Hutní projekt Frýdek-Místek je spoločnosťou so šesťdesiatročnou tradíciou. Na jej čele stojí generálny riaditeľ Ing. Marcel Jenčo, ktorý je rodákom zo Stropkova. Firma patrí medzi popredné české inžiniersko-dodávateľské organizácie so silným projekčným zázemím. Je dôležité zdôrazniť, že Marcel Jenčo riadi firmu, ktorá je naozaj výnimočná a na celom svete existuje len asi desať podobných firiem. Aktuálne zamestnáva okolo 110 ľudí.


„Dlhodobo bolo hlavným odborom našej činnosti koksárenstvo. Zhruba od roku 2010 však rozširujeme spektrum našej činnosti i do ďalších odborov, ako sú napríklad chemický priemysel, energetika, strojárenstvo, ekologizácia hutníckych prevádzok, ale tiež občianska vybavenosť a komerčné objekty,“ priblížil Marcel Jenčo a pokračoval:
„Dlhodobo pôsobíme aj v zahraničí, tu sa však venujeme nášmu majoritnému odboru, koksárenstvu. Významný bol pre spoločnosť rok 2005, kedy firma začala pôsobiť v Indii. Tento trh je pre nás významný a dnes máme svoju pobočku aj v Kalkate.“
V poslednom období mala firma zhruba 60 percent podielu nášho obratu na Slovensku. „Exportujeme hlavne do Indie, Poľska, Nemecka, Holandska a Turecka. Boli sme už aj v exotickejších krajinách, ako je Mongolsko, Juhoafrická republika, či Irán,“ uviedol generálny riaditeľ M. Jenčo, ktorý medzi úspechy firmy tiež zaradil i postupný prechod na konštrukčné a projektové 3D technológie a BIM. „Dnes sme určite na špici a neustále hľadáme nových kolegov, ktorí by nám s touto neľahkou, ale zaujímavou úlohou pomohli.“
Stropkovčan M. Jenčo ako generálny riaditeľ v neposlednom rade nezabúda ani na zamestnancov, pretože sú dnes schopní z Frýdku-Místku schopní poskytovať svoje služby do celého sveta, čo by bez skvelého kolektívu nebolo možné. „Aj napriek koronakríze sa nám podarilo dokončiť náš prvý projekt v Indii a to po dvanástich rokoch. Pred štyrmi rokmi sme tiež podpísali v poradí už tretí kontrakt v Indii, kedy bol Hutní Projekt Frýdek-Místek po prvýkrát v Indii ustanovený ako vedúci konzorcia troch firiem pre výstavbu chemické časti koksovne vo Visakhapatnamu.“
Firma myslí aj na charitatívne programy a podporuje onkologických pacientov. „Naši zamestnanci sa už dlhé roky zúčastňujú cyklistických pretekov „Kolo pro život“, z ktorých výťažok putuje práve onkologickým pacientom. Dlhé roky tiež sponzorujeme Medzinárodný folklórny festival, ktorý sa každoročne koná vo Frýdku-Místku,“ prezradil a dodal, že ďalej sú to aj rôzne iné športové akcie.

Práce je vždy viac než dosť. Aj pri maximálnom pracovnom vyťažení musí človek myslieť na oddych a relax. Ako teda takto vyťažený generálny riaditeľ M. Jenčo relaxuje? „Jazdím na bicykli a hrám golf. To sú činnosti, ktorým sa vo svojom voľnom čase venujem. Čo mám ale úplne najradšej je príroda a Lysá Hora. Tam chodím pravidelne. Občas sadnem do auta a vyrazím do svojho rodiska, kde iba stojím, dívam sa do prírody a sajem energiu z lesov. To mi vystačí tak na polroka,“ dodáva so smiechom M. Jenčo, ktorý v uplynulom roku oslávil krásne životné jubileum. K prianiu pevného zdravia, úspechov a spokojnosti sa pripájame aj takto oneskorene my v redakcii a určite aj ostatní súrodenci i mama, ktorá deti naučila, že rodina je jednoducho nadovšetko. Rodinné stretnutia sú vzácnosťou, no ani jeden z troch súrodencov nezabúda, kde siahajú ich korene a hrdo sa k nim hlásia.
-fec-
Zdroj: Positiv Business&Style