P. Mydla: „Párkrát sa mi stalo, že som sa zobudil uprostred noci na to, ako sa trasie celý dom.“
Na Novom Zélande mu chýbajú pekárenské výrobky. Na Slovensko by zas priniesol rozmanitosť morských plodov. So svojou manželkou, ktorá pochádza z Vietnamu, si na ostrove kúpili vlastný dom. Ďalším jeho snom je vlastné podnikanie. Reč je o Stropkovčanovi Patrikovi Mydlovi, ktorý nám prezradil aj to, ako na Novom Zélande slávia Veľkú noc.
PRI ZÍSKAVANÍ VÍZ MAL AJ TROCHU ŠŤASTIA
Na Nový Zéland pricestoval v roku 2015. V tom čase mal 21 rokov. „Pôvodne som chcel cestovať do Austrálie, no tá neponúkala sezónne víza na jeden rok ako Nový Zéland, na ktorý sa mi spomínané víza podarilo získať. Bolo v tom aj trochu šťastia, pretože Zéland ponúka iba sto sezónnych víz ročne pre obyvateľov Slovenska,” vysvetlil v úvode nášho rozhovoru. Patrik priznal, že ako u väčšiny ľudí, aj jeho začiatky v cudzine neboli jednoduché. Najväčším problémom bola angličtina napriek tomu, že už mal celkom dobré jazykové znalosti. “Domorodcom bolo veľmi ťažko rozumieť. Musel som pozorne počúvať a učiť sa. Na moje prekvapenie sa to dalo po krátkom čase do poriadku a jazyková bariéra pominula.”
ČÍM VIAC CERTIFIKÁTOV, TÝM LEPŠIE
Náš rodák pracuje na Novom Zélande ako zvárač – zámočník v meste Christchurch, ktoré je najväčším mestom na južnom ostrove. Po práci ešte navštevuje večernú školu, lebo sa chce vo svojej profesii zdokonaliť a získavať odborné vedomosti i praktické zručnosti. „Vzdelávaním získam certifikáty, ktoré sú pre ľudí na Novom Zélande dosť dôležité. Na Novom Zélande platí, že čím viac certifikátov, tým ste lepší odborník a tým viac zarobíte,“ dodal.

VÝZNAMNÝM RITUÁLOM JE NÁRODNÝ TANEC HAKA
Ľudia na Novom Zélande sú milí, nikam sa neponáhľajú, nestresujú, majú vždy dostatok času. Ide o malú krajinu, ktorá nebola poznačená žiadnym režimom. „Veľmi často tu možno vidieť starších ľudí, ktorí si svoj dôchodok užívajú naplno cestovaním. Využívajú pri tom kempovanie, ktoré je tu veľmi populárne a rozšírené v obytných karavanoch. Nový Zéland má jeden významný rituál – národný tanec HAKA. Okrem národného tímu ragby ho tancujú napríklad aj žiaci na začiatku a konci školského roka. Tancuje sa aj na oslavách, pri vítaní významných hostí či na pohreboch.“
DOOBEDA LYŽUJETE A POOBEDE MÔŽETE SURFOVAŤ
Pláže v tejto krajine sú veľmi pekné, čisté a rozmanité. Počas celého roka potrebujete na kúpanie neoprén, pretože teplota vody v lete i v zime je nižšia ako v nejakých tropických destináciách. Patrik žije na južnom ostrove so svojom manželkou, s ktorou ho precestoval už dvakrát a zakaždým to bol iný zážitok. „Vždy sme našli nejaké zaujímavé miesta, kde sme ešte pred tým neboli. Nový Zéland má veľmi rozmanitú a zaujímavú prírodu, iné podnebie ako u nás. Napríklad v zime sa tu dá doobeda lyžovať a poobede ísť surfovať. Severný ostrov som, žiaľ, ešte nenavštívil. Verím však, že aj to raz príde,“ povedal s úsmevom.
VIANOCE SA SLÁVIA VEĽKOU GRILOVACOU PÁRTY
Na Slovensku sú Vianoce vnímané ako veľký sviatok. Avšak tieto sviatky slávia na Novom Zélande úplne inak. „Počas týchto dní tu nie je taká atmosféra ako u nás. Už len tým, že ročné obdobia sú opačne. Čiže na Vianoce je na Novom Zélande teplo a najteplejšie dni. Vianoce sa oslavujú 25. decembra a to veľkou grilovacou párty, na ktorej sa podáva šunka či steaky. Čo sa týka Veľkej noci, tá je od tej našej taktiež odlišná. Tu sa vôbec neslávi. Je to pre nich bežný deň,“ objasnil Patrik a doplnil, že v supermarketoch nájdete čokoládové vajíčka i zajace, no neskrýva sa za tým žiadna symbolika.
BEŽNOU ZÁLEŽITOSŤOU SÚ TU ZEMETRASENIA
Najkrajším Patrikovým zážitkom, splneným snom, bol moment, keď si s manželkou kúpili po rokoch tvrdej práce rodinný dom, čo nebola lacná záležitosť. Ceny nehnuteľností sú tu oveľa vyššie ako na Slovensku. “Na čo nerád spomínam, sú zemetrasenia, ktoré sú tu často. Párkrát sa mi už stalo, že som sa zobudil uprostred noci na to, že sa trasie celý dom. Počas pár sekúnd sa musíte rozhodnúť, čo spravíte. Utečiete, ostanete a schováte sa…?” Tento rok si mesto, v ktorom žijeme, pripomenulo desiate výročie ničivého zemetrasenia. Počas neho bolo zničené takmer celé centrum mesta a zahynulo veľa ľudí. Ešte dnes je možné vidieť zničené budovy, ktoré ešte nestihli prejsť rekonštrukciou.

VÄČŠINA OBYVATEĽSTVA ŽIJE V DOMOCH
Na Novom Zélande je najdrahšou záležitosťou bývanie, resp. ubytovanie. Keďže sa tu kvôli zemetraseniam nenachádza veľa výškových budov, asi 90% ľudí žije v domoch. Priemerný nájom domu na mesiac je približne 1200 eur. „Ak nemáte možnosť a peniaze na kúpu domu, prenajmete si izbu v nejakom dome a zdieľate ho spolu s ďalšími členmi. Jedlo a služby sú tiež o niečo drahšie v porovnaní s našimi cenami.”
NA OSTROVE NÁJDETE RÔZNE NÁRODNOSTI
Patrika prekvapila multikultúrnosť tejto krajiny. Po veľkom zemetrasení v roku 2011, prišlo na Nový Zéland veľmi veľa ľudí z dôvodu pomoci pri obnove mesta Christchurch. Po nejakom čase sa mnoho z týchto ľudí rozhodlo ostať. „Ja sám mám vo svojom okolí približne desať ľudí rôznych národností,“ prezradil.
PATRIK VERÍ, ŽE SA MU PODARÍ ZREALIZOVAŤ VLASTNÉ PODNIKANIE
V závere sme sa dozvedeli, že Patrik by na ostrove rád podnikal vo svojej oblasti. Chcel by riadiť vlastnú firmu. Nový Zéland sa pýši tým, že je otvorený pre nové nápady a šikovných ľudí. „Človek má veľa plánov. Niekedy nám vyjdú, inokedy nie. Teraz pracujem na tom, aby sa mi podarilo zrealizovať a sprevádzkovať vlastnú dielňu. Potom by som v nej chcel kvalitne a úspešne pracovať niekoľko rokov. Viem si predstaviť, že by som na Novom Zélande ostal žiť navždy. Ale, ako som už spomínal, veľa starších ľudí tu žije cestovaním. Takže by som si vedel predstaviť prísť domov, na Slovensko, potom stráviť pár mesiacov vo Vietname, odkiaľ pochádza moja manželka. Dúfam teda, že sa nám raz podarí veľa cestovať,“ uzavrel.
-red-