Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Na slovíčko so Sofiou Klebanovou, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou Kleboshi

Sofia Klebanová a Kristína Kostičová

Kreatívne krajčírstvo Kleboshi – je krása, sú to mnohokrát ručne
maľované odevy a doplnky…. je to tak?

Áno, máme v ponuke ručne maľované pánske košele, dámske odevy, zástery a rôzne drobnosti na rozličné príležitosti všetko poctivá vlastná remeselná práca s jedinečnými kreatívnymi prvkami

Kto je Kleboshi? Ako vznikla táto myšlienka?

Kleboshi je malá rodinná firma. Keďže sa voláme Klebanovci a naši priatelia si to skracovali na Kleboši o inom názve sme už ani nešpekulovali. Myšlienka robiť odevy trochu inak klíčila u nás už niekoľko rokov, ale nabrať odvahu na tento druh podnikania v online svete je dosť zložité. Napokon sme sa rozhodli a vo februári 2020 sme uviedli na svetlo sveta internetový obchod www.kleboshi.sk . Nestihli sme sa ešte ani „nadýchnuť“ a zastihla nás táto pandémia, s ktorou teraz všetci zápasíme.

Na čo sa Kleboshi zameriava? Na Vašej webovej stránke môžeme vidieť
odevy, módne i bytové doplnky, ale i rúška a čelenky. Aký je po nich dopyt?

Kreatívne krajčírstvo pod značkou KLEBOSHI má v pláne vytvárať a následne realizovať produkciu pre zákazníkov, ktorí hľadajú originálne dizajnové výrobky vyrobené v jedinom exemplári prípadne v malých obmedzených sériách podľa návrhu tvorcu s prihliadnutím na požiadavky zákazníka. Hlavná línia našej tvorby sú ručne maľované odevy a doplnky z prírodných materiálov ako sú bavlna a ľan .Výrobky majú byť jedinečné a užitočné. Naša špeciálna ponuka sú folklórne čepce a čepce pre nevesty na svadobné čepčenie a rôzne súčasti ľudového odevu v modernom obliekaní. Mnohí často hľadáme výnimočné darčeky pre našich blízkych a ja pevne verím, že u nás zákazníci nájdu práve takéto originálne kúsky, ktoré obdarovaných potešia.

Prečo práve rúška? Je ťažké vyrobiť také rúško?

Do nášho eshopu sme zaradili aj rúško ešte pred vypuknutím pandémie, bola to skôr  taká recesia na „aktuálny módny doplnok zo sveta“ . Z módneho doplnku sa po pár dňoch stala nevyhnutná súčasť nášho života nariadená aj zákonom. Odrazu sme šili, predávali i rozdávali ochranné rúška pre rodinu, priateľov, známych a objednávky z eshopu sme museli obmedziť. Celý „rúškový“ nápor sme zvládli a musíme poďakovať naším zákazníkom, ktorí mali trpezlivosť s ich dodaním. Teraz sa rúška ponúkajú asi všade a v rôznej kvalite. Teší nás skutočnosť, že sa nám obdarovaní aj prví zákazníci vracajú a vedia nás odporučiť ďalej  za čo sme im vďační.

Aké je to Vaše rúško? Ako sa o také bavlnené rúško starať?

Naše rúško a každé iné rúško by malo spĺňať hlavne ochrannú funkciu. Látka z ktorej je rúško vyrobené ma byť nová husto tkaná bavlna (min. gramáž 145g/m2) s certifikátom kvality bielej farby. Vrchná časť rúška môže byť aj vzorovaná 100 % bavlna, ale vnútro rúška má byť biele. Rúško môže byť jednovrstvové, dvojvrstvové aj viac vrstvové. Najvhodnejšie je mať na celodenné použitie aspoň 5 ks rúšok ( s jedným rúškom si vystačíte cca 2 hodiny) Najvhodnejšie sú dvojvrstvové biele, ktoré sa jednoducho vyperú na vysokej teplote 95 °C a vyžehlia. Farebné rúška sa perú na nižších teplotách, pretože prírodný materiál pri vysokých teplotách vybledne, čo vôbec nevadí, lebo rúško je najdôležitejšie dezinfikovať žehličkou a parou. To je tá najúčinnejšia zbraň na likvidáciu vírusov. Kde čerpáte inšpiráciu?

Inšpirácia je všade okolo nás a kreativite sa medze nekladú, niekedy stačí aj obyčajná prechádza v lese a už sa doma kreslia návrhy.

Čo dodať na záver?

Je realitou, že remeselná výroba rôzneho druhu prežíva svoju renesanciu, čo nás veľmi teší.

Našim zámerom je tvoriť, vyrábať zaujímavé kúsky a podeliť sa s našimi skúsenosťami s každým, kto má chuť naučiť sa šiť a kreatívne samostatne tvoriť.

Keď skončia obmedzujúce protipandemické opatrenia máme v pláne robiť klasické kurzy šitia a kreatívne wokrshopy. Už onedlho si na našej stránke záujemcovia môžu nájsť pracovné fotopostupy a viedonávody pre rôzne výrobky, ktoré si môžu doma sami vyrobiť.

-af-

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter