Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Masér Tomáš Skirka uzdraví a uvoľní vaše telo

„Bankovanie má neskutočné množstvo pozitívnych účinkov“

Sú ľudia, ktorí chodia na masáž výlučne kvôli relaxu. Avšak väčšina z nás ju absolvuje kvôli malým, ale i vážnejším zdravotným problémom. Existujú rôzne typy masáží, nie každá je totiž vhodná pre každého. Kvalitná a správne zvolená masáž dokáže s ľudským telom urobiť doslova zázraky. Svoje o tom vie aj Tomáš Skirka, ktorý masíruje vo Svidníku. Jeho salón navštevujú všetky vekové kategórie, od maloletých až po dôchodcov.

Pri masáži sa uvoľníte fyzicky i psychicky

Masáž nepredstavuje len príjemne strávenú chvíľu. Jej zdravotné výhody, alebo inak povedané, masážne terapie, sú rozsiahlejšie, ako si mnohí myslia. „Masáž je vhodným riešením, ak potrebujete relaxáciu, znížiť svalové napätie alebo sa chcete zbaviť chronických bolestí. Jednoducho povedané, uvoľníte sa fyzicky i psychicky,“ priblížil Tomáš a dodal, že jej ďalšími výhodami sú pomoc pri depresii či úzkosti. „Taktiež rieši problémy s kĺbmi, syndróm karpálnych tunelov, edémy, bolesti hlavy a migrény, nespavosť, pooperačnú rehabilitáciu, svalové kŕče, tráviace ťažkosti, Parkinsonovu chorobu či skoliózu. Slúži tiež ako prevencia pred chorobami a rôznymi infekciami.“

Masáž sa neodporúča aj v prvých štrnástich týždňoch tehotenstva

Sú však aj prípady, kedy sa masáž neodporúča. Je to napríklad horúčka, akútne zápaly v tele či svalov, väzív a šliach, vnútorné zranenia či krvácania, natrhnutý a roztrhnutý sval, roztrhnutá šľacha, akútne zápaly žíl, embólia, otvorené rany, luxácie kĺbov, zlomeniny, kožné zápalové ochorenie spôsobené baktériami, herpes zoster (pásový opar) či kožné vyrážky pri infekčných ochoreniach. „Taktiež by ste masáž nemali absolvovať, ak máte kŕčové žily alebo ste v prvých štrnástich týždňoch tehotenstva. Vyhnite sa jej aj pri kožných infekčných chorobách, plesniach, zápaloch, vyrážkach, vredoch, pri znečistení kože, poruche krvácania i pri vysokom krvnom tlaku.“

Najviac využívaná je klasická masáž

Tomáš vo svojom salóne ponúka rôzne typy masáží. Každý si teda príde na svoje. „Klasická masáž chrbta prináša hĺbkové uvoľnenie, odstraňuje únavu, preťaženosť, svalové kŕče, obnovuje pohyblivosť stuhnutých a bolestivých svalov. Pozitívne pôsobí proti stresu i depresii, odbúrava napätie, napomáha k psychickej rovnováhe. Patrí k najviac využívaným druhom masáží,“ vysvetlil. Celotelová masáž slúži na uvoľnenie celého tela. „Cieľom športovej masáže je dopomôcť športovcovi k podaniu maximálneho výkonu a tiež urýchliť regeneráciu organizmu po výkone. Z tohto dôvodu má i svoje špecifické rozdelenie na masáž prípravnú, pohotovostnú a masáž v prestávkach medzi jednotlivými výkonmi. Spomínaná pohotovostná masáž sa vykonáva tesne pred výkonom alebo pred namáhavým tréningom a slúži ako súčasť rozcvičenia.“

Veľmi obľúbené je bankovanie

Metóda masáže za použitia mäkkých techník spočíva v preťahovaní kože v riasach, tlaku na príslušné body v mäkkých tkanivách, posune fascií a v jemnom strečingu. Pri tejto masáži sa nepoužíva olej. Už veľmi dávno je známe obľúbené tzv.bankovanie. „Má neskutočné množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Blahodarne pôsobí na lymfatický a celkovo imunitný systém. Pozitívne účinky má aj na obličky, močové cesty, žalúdok a slezinu, pečeň, žlčník a pohlavné orgány. Čistí krv, zlepšuje krvný obeh, pomáha pri reumatizme, anémii, zmierňuje bolesti chrbta, obnovuje funkcie nervového systému,“ objasnil Tomáš. Skvele tiež pôsobí na prekrvenie dolných a horných končatín a v konečnom dôsledku bojuje proti celulitíde.

Jednou z liečebných metód je chiropraxia

Medzi služby, ktoré Tomáš ponúka, patrí aj akupunktúra horúcou ihlou, čiže systémové uvoľnenie svalových reťazcov, vnútorných orgánov alebo hormónov stimuláciou určitých bodov. Ak by ste mali záujem o naprávanie kĺbov a stavcov, určite vyskúšajte chiropraxiu. „Chiropraxia je alternatívna liečebná metóda založená na teórii, že viacero chorôb spôsobuje drobný posun stavcov a možno ich odstrániť manipuláciou (ručným napravovaním), nie liekmi, či operáciami. Základy tejto techniky tvorí podporenie samoliečiacej schopnosti organizmu a prepojenosť chrbtice s telesnými funkciami. Úlohou chiropraktika je dostať toto prepojenie do rovnováhy – nápravou kĺbov a platničiek, upravením polohy chrupaviek. Terapeut lieči bolesti chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hlavy, zlepšuje ohybnosť kostrového svalstva.“ Hlavným cieľom manuálnej terapie je odstránenie bolesti a kvalitatívne zlepšenie ohybnosti pohybového aparátu.

Psychická záťaž unaví viac ako fyzická

Počas nášho rozhovoru Tomáš zdôraznil, že masáž nie je prepych, ale potreba. Frekvencia masáží je priamo úmerná vašej záťažovej aktivite. Podstatný je fakt, ako často zaťažujete svoje telo či psychiku. „Treba si uvedomiť, že adekvátne k vašej záťaži, je potrebný relax. Medzi záťaž na telo počítame aj prácu, šport a vlastne každú fyzickú aktivitu. Medzi ovplyvňujúce záťažové aspekty patrí aj psychická záťaž, ktorá často unaví ešte viac, no nenápadnejším spôsobom. Pri situáciách, ktoré naše telo vyhodnotí ako stresové, vzniká jemné a niekedy aj dosť výrazné napätie v svaloch. Takáto záťaž je teda relatívne malá, ale po väčšine dlhodobá. Čo je nepríjemnejšie, ovplyvňuje nie len svaly, ale celé telo.“

Častejšie na masáži, aktívnejší v živote

Na masáž si môžete zájsť vtedy, keď máte čas a chuť. Je dokonca dokázané, že ak si človek dopraje masáž aspoň dvakrát mesačne, je aktívnejší v živote a lepšie mu to myslí. „Pri liečbe zdravotného problému sa odporúča absolvovať masáž minimálne párkrát do týždňa, čo je optimálna doba na to, aby sa telo stihlo zregenerovať. Takto je to dobré praktizovať až do zlepšenia zdravotného stavu.“

Po masáži sa nesmiete veľmi fyzicky namáhať

Sú pravidlá, ktorými by sme sa mali riadiť pred i po masáži. Pred masážou sa neodporúča piť žiadne alkoholické nápoje ani požívať iné návykové látky. Aspoň hodinu pred masážou nejedzte žiadne ťažké jedlá, pretože počas nej by mohlo dôjsť k nevoľnosti. „Po masáži by ste sa nemali príliš fyzicky namáhať, športovať, ale naopak, oddychovať, dopriať si relax a dodržiavať pitný režim,“ uzavrel Tomáš.

-red-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter