Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Ďalšia firma z okresu Stropkov pomáha v boji s pandémiou

Štíty z Duplína

Firma DaT- Design and Technology s.r.o. je firmou nachádzajúcou sa v obci Duplín. Na trhu pôsobí už približne 3 roky a disponuje komplexnou ponukou produktov, medzi ktorými si nájde zákazník to svoje. Cieľom firmy je vyrábať to, čo nie je jednoduché na trhu zadovážiť a je potrebné vyrábať na mieru. Či už ide o výrobu reklamných a darčekových predmetov, výrobu nápisov na budovy, revíznych štítkov pre stroje a zariadenia, svadobných a bytových doplnkov, ktoré sú v prevažnej miere často personalizované, či tvorbu webov alebo inú zákazkovú výrobu. Sekundárne sa zameriava na technické zabezpečenie prevažne medicínskych kongresov.

Výroba firmy DaT – Design and Technology je známa nielen na Slovensku, ale pôsobí aj na českom trhu. Jej konateľom je Ing. Jozef Mikčo.

Konatelia firmy D&T

Myšlienka výroby ochranných štítov vznikla na základe požiadavky Univerzitnej nemocnice v Košiciach o dodanie ochranných štítov nízkej ceny a s čo najnižšou ekologickou záťažou. Požiadavky apelujú najmä na krátkodobé využitie ochranného štítu, ktorý môže byť kontaminovaný a preto sa dezinfikuje a časom vyhadzuje,“ povedal J. Mičo.

Ako ďalej uviedol, mnohé zdravotnícke pracoviská pociťujú nedostatok ochranných prvkov a z tohto dôvodu chcú poukázať aj na ďalšiu požiadavku, ktorá prišla zo strany záchranára Ing. Richarda Šimka, ktorý pôsobí v Life Star Emergency vo Svidníku, o zabezpečenie niekoľkých kusov štítov pre ich stanicu.

Aj za jeho pomoci sme štíty vedeli vylepšiť a otestovať. Doposiaľ sme vo svojom okolí, t.j. mesto Svidník a Stropkov odovzdali približne 500ks ochranných štítov. Momentálne ponúkame dva druhy ochranných štítov, ktorých rozdiel je v dĺžke ochranného plexiskla. Prvý typ chráni tvár a krk, druhý typ je kratší a chráni oblasť tváre. Štíty sú určené predovšetkým lekárom, zubárom, záchranárom, predavačkám či ľuďom, ktorí môžu byť v styku s nakazeným,“ priblížil.

Dodáva, že väčšina firiem vyrába štíty prostredníctvom 3D tlače, ktorou disponuje aj firma DaT – Design and Technology. „Výroba jedného štítu v takomto prevedení sa však pohybuje v čase 3,5hod/ks pri cene 10€/ks. S dopadom na životné prostredie je 3D tlač neekologická a nákladná. Naša firma dokázala konštrukciu v nákladoch zjednodušiť tak, že cena jedného štítu je 4,99€ a hmotnosť použitého plastu je o 50% nižšia,“ uviedol.

Hovorí tiež, že výroba štítov prebieha za pomoci lasera a CNC frézy. V porovnaní s inými štítmi, ktorých hrúbka je 0,35 mm zvolili alternatívu využitím plastu o hrúbke 0,75 mm až 1 mm z dôvodu lepšej priehľadnosti. „V súčasnej situácii je naším plánom predovšetkým vyrábať pre kohokoľvek nie s cieľom zisku, ale s víziou pomôcť, či dokonca zachrániť. V krátkom čase plánujeme cenu ešte znížiť a dodávať štíty všade, kde budú potrebné. Je nám ľúto, že množstvo firiem si z tejto situácie spravilo biznis a predávajú materiály za 3 násobok ceny ako by bola nacenená pred pandémiou,“ povedal a dodal, že iné firmy predávajú štíty za cenu 10 – 17€ /ks.

Náklady na výrobu štítov v našom prevedení sú 4 – 4,5€/ks. V súvislosti s pandémiou zatiaľ vyrábame ochranné štíty, keďže práve po nich bol dopyt. Taktiež sme rýchlo reagovali na požiadavky súvisiace s výrobou ochranných stien z plexiskla. Snažíme sa výrobky vyrobiť a dodať zákazníkovi v čo najkratšom čase. Treba si uvedomiť, že súčasná situácia potrebuje disciplínu a pomocnú ruku od nás všetkých. Preto apelujeme aj na firmy, ktoré do nás odoberajú štíty aby ceny nezvyšovali neprimerane,“ zdôraznil a pokračoval:

Sme presvedčení, že aj vďaka tomuto kroku si firma DaT – Design and Technology s. r. o. spraví dobré meno doma aj v zahraničí, čo nám v konečnom dôsledku privedie nových zákazníkov. Sme tu pre Vás a radi Vám pomôžeme,“ uzavrel a poďakoval všetkým lekárom, zubárom, záchranárom, či predavačkám nielen za prejavenú dôveru, ale hlavne za ich činnosť. „Ďakujeme a prajeme Vám všetko dobré!“

-af-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter