Bude štát schopný pomôcť tomuto vzácnemu remeslu v našom okrese?
Dnes na Slovensku už len málokto, ak vôbec niekto, vyrába zvony starou tradičnou metódou tak, ako to kedysi dávno robievali naši predkovia. Vášnivý zvonolejár Jakub Vorobeľ pochádzajúci z Chotče sa zvonolejárstvu venuje od svojich 14 rokov a prakticky na kolene a pod holým nebom odlieva jedinečné a nádherné zvony.
Od tých najmenších až po veľké, hoc na to nemá ideálne podmienky. Pri svojej práci, ktorú má nadovšetko rád, sa musí spoliehať len na priaznivé poveternostné podmienky, pretože k dispozícii nemá krytú halu, v ktorej by mohol pracovať počas celého roka.
Odlievanie zvonov je náročný a zdĺhavý proces, niekedy trvá aj päť mesiacov. Vo svojich podmienkach však J. Vorobeľ dokáže pracovať prevažne iba v letných mesiacoch. Premiérovi Hegerovi odovzdal vypracovaný projekt, ktorým by sa jeho podmienky na prácu výrazne zlepšili a zároveň by sa pomohlo aj nášmu okresu a v neposlednom rade by sa aj takouto formou podarilo naďalej uchovávať dedičstvo našich predkov. Či sa ním predseda vlády bude zaoberať je nateraz otázne, no vášnivého zvonolejára to od ďalšej práce určite neodradí.

„Nečakal som, že tu príde premiér. Pre mňa to bola veľmi veľká pocta. Do poslednej chvíle som tomu neveril, kým u nás nevystúpil z auta na dvore. Nevedel som si predstaviť, aké to je stretnúť sa s niekým tak vysoko postaveným. Nemusí ho mať každý rád, ale predsa je to len predseda vlády. Sú to pozitívne pocity, bol som z toho prekvapený,“ priznal Jakub Vorobeľ, ktorého zvony fascinovali už od detstva.
„Už od svojich 14 rokov, kedy som odlial svoj prvý exemplár, až doteraz som od nikoho nedostal žiadnu podporu. Až v roku 2017 prišla moja prvá podpora od chlapa z dediny, ktorý videl, že mám záujem a ktorému som odlial zvon. Bola to moja prvá podpora, za ktorú som si kúpil grafitový téglik, s ktorým som mohol robiť ďalšie zvony,“ pokračuje v rozprávaní tento výnimočný remeselník.
„Nečakám od nikoho tisícky, stačí ak si odo mňa niekto kúpi zvon. Ja potom môžem robiť to, čo ma baví. Môžem robiť zvony, to je to, čo ma napĺňa a čo mám rád,“ hovorí skromne. „Premiérovi som ukázal svoju dielňu, svoju prácu, ak sa rozhodne pomôcť mi, určite sa poteším. Neberiem to ako možnosť obohatiť sa. Či už nejakú dotáciu dostanem alebo nie, budem sa tomuto remeslu venovať aj naďalej. Nebudem sa na nikoho spoliehať, pretože to robím predovšetkým preto, aby som po sebe niečo zanechal,“ zdôrazňuje Jakub, ktorý už od útleho detstva túžil chodiť do veží, čo mu nebolo umožnené, preto sa rozhodol vyrobiť si svoj vlastný zvon sám.

Teraz je to už chvála bohu iné, vďaka svojmu výnimočnému talentu sa dostal ku každému jednému zvonu v regióne, konkrétne ku 168 zvonom v našom okrese. „To, že do mojej dielne v Chotči zavítal samotný premiér, mení môj pohľad na kultúru mesta. Je to dôkaz toho, že sú hrdí na to, čo majú, je to pre mňa česť. Po tejto návšteve už nemôžem tvrdiť, že si mesto mňa a moju činnosť nevšíma,“ povedal v závere s tým, že zvony nerobí pre zisk, ale preto, aby o 200 či 300 rokov prišiel niekto do veže a našiel tam zvon práve s jeho menom a nejakým ďalším textom. „Robím si akýsi pamätník, pretože každý zvon nesie moje meno a vydrží veky.“
-fec-