Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Vo svidníckej nemocnici spájajú cez videohovory pacientov s rodinami: Pre koronavírus sa mnohí nevideli týždne

Pandémia koronavírusu priniesla so sebou prísne hygienické opatrenia a zatvorila nemocnice pred návštevníkmi. Pacienti tak zostali odlúčení od svojich rodín a najmä starší ľudia nevideli svojich blízkych už dlhé týždne. Svidnícka nemocnica sa preto v spolupráci s telekomunikačným operátorom Orange Slovensko rozhodla začať spájať pacientov s ich rodinami cez videohovory. Prvé dojímavé telefonáty už majú za sebou aj v niektorých ďalších nemocniciach siete Svet zdravia.

Hospitalizácia je náročná azda pre každého z nás, pre starších ľudí, ktorí majú často okrem svojej diagnózy aj viaceré pridružené ochorenia a kontakt so svojimi blízkymi veľmi potrebujú, obzvlášť. Bežne by ich počas hospitalizácie navštevovala rodina a v 13 našich nemocniciach im robia spoločnosť aj dobrovoľníci nášho projektu Krajší deň. Pre pandémiu koronavírusu sme však v marci museli sprísniť hygienicko-epidemiologický režim a pre bezpečnosť pacientov i zdravotníkov aj zakázať návštevy. Pacienti tak ostali odlúčení a so svojimi rodinami sa mnohí nevideli už týždne. To sme sa rozhodli zmeniť,“vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Sieť prišla s nápadom v rámci aktuálnych podmienok opätovne spojiť pacientov s ich blízkymi. V spolupráci s telekomunikačným operátorom Orange Slovensko začali v nemocniciach poskytovať pacientom možnosť uskutočniť s ich rodinou a blízkymi videohovor. Pre nemocnice siete Orange zapožičal tablety spolu s možnosťou neobmedzeného dátovania. Tablet môžu pacienti využiť kedykoľvek, keď sa dohodnú s rodinou na videohovore, pričom starším pacientom pri hovore asistuje sestra alebo iný zdravotník. Dohodne s rodinou deň a čas telefonátu a keď treba, tlmočí aj emócie pacienta.

Na druhej strane sa často stretne viac generácií rodiny, aby starého otca či mamu po týždňoch znova videli, mohli pozdraviť a podporiť. V mnohých prípadoch je to pre rodiny jediná možnosť, ako sa porozprávať so starkými, tieto technické možnosti totiž sami nemajú. Zároveň dobrá psychická nálada prispieva aj k zlepšeniu zdravotného stavu pacientov a napomáha liečbe,“ podotkol Dvorový.

Prvé sekundy ostala ticho

Vo svidníckej nemocnici dnes telefonovalo s 88-ročnou pacientkou Annou, ktorá je manželkou, mamou, babkou a päťnásobnou prababkou, hneď viacero generácií. Keďže doma býva s manželom, s ktorým sú spolu už 63 rokov, synom a nevestou a často sa stretáva aj s vnúčatami, odlúčenie pre chorobu bolo o to ťažšie.

Pani Anna pri prvom videohovore počiatočné sekundy ostala ticho, prekvapená, že vidí svoju dcéru a vnučku. Priznala, že rodina jej veľmi chýba a bolo úžasné znova ich vidieť a môcť sa s nimi porozprávať. Padli pritom aj slzičky šťastia od dojatia.

Keď som dnes videla svoju mamku, vyvolalo to u mňa nesmiernu radosť, hlavne to, že vyzerala spokojne. Pravidelne u ošetrujúceho lekára telefonicky zisťujeme jej aktuálny zdravotný stav, ale vidieť jej spokojný výraz tváre bolo oveľa lepšie, ako počuť od lekára, ako sa má,“ povedala dcéra pani Anny, ktorá bola rovnako dojatá.

V siedmich nemocniciach Svet zdravia

Videohovory uskutočňujú nemocnice siete Svet zdravia okrem tej svidníckej aj v Trebišove, Michalovciach, Rožňave, Topoľčanoch, Spišskej Novej Vsi a Dunajskej Strede. Všade tam spoločnosť Orange tablet zapožičala.

Nič prirodzenejšie a zodpovednejšie, ako umožniť komunikáciu pacientom v nemocniciach, ktorí momentálne nemajú inú možnosť, ako byť v kontakte so svojimi blízkymi, sme v tejto situácii ani nemohli urobiť. Sme radi, že k profesionálnej starostlivosti lekárov a zdravotníkov môžeme prispieť aj my a pacientom aspoň čiastočne spríjemniť ich cestu za zdravím,“dodal Martin Hromkovič, riaditeľ rezidenčného marketingu a značky v spoločnosti Orange Slovensko.

-ts-

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter