Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Naša rodáčka bojuje za zrušenie štátnej karantény pre opatrovateľky v Rakúsku

B. Kudziová: Od 15. marca som nonstop na telefóne a hasím tam, kde horí!

Nespokojnosť opatrovateliek pracujúcich v Rakúsku narastá, situácia je kritická. Ak sa chcú vrátiť domov na Slovensko, musia ísť do štátnej karantény a tak nečudo, že im dochádza trpezlivosť. Mnohé z nich pracovali dva mesiace bez prestávky, doma majú rodiny, malé deti, no musia ísť do štátnej karantény, ktorú odmietajú a žiadajú, aby sa prístup k nim zásadne zmenil. Opatrenia a nariadenia vlády sú rozporuplné a mnohým nedávajú žiadnu logiku. Donedávna dokonca neboli uznávané ani rakúske testy. Preto sa opatrovateľky na rakúskej i slovenskej strane rozhodli stretnúť na hraničnom prechode Berg a bojovať za zrušenie štátnej karantény a za uznávanie rakúskych testov.

Bibiana Kudziová pracuje ako opatrovateľka aj ako sprostredkovateľka v Rakúsku. Aktívne zastupuje záujmy opatrovateľov pri Hospodárskej komore vo Viedni. Je tiež zakladateľkou skupiny na facebooku, ktorá ponúka užitočné informácie, rady i podporu. Ani tentokrát nenechala opatrovateľky v štichu a rozhodla sa bojovať s nimi.

V Rakúsku som zástupkyňou opatrovateľov na hospodárskej komore vo Viedni, zároveň som členkou krízového štábu tejto hospodárskej komory, kde od vypuknutia krízy riešim problémy opatrovateľov. Mnohí sa mi stažovali, naozaj už išlo o život. Mali depresie a myšlienky o tom, že si niečo urobia, preto som reagovala statusom na facebooku, že sa sama osobne pôjdem pozrieť ako to na rakúsko-slovenských hraniciach vyzerá,“ uviedla zástupkyňa opatrovateliek B. Kudziová a dodala, že jej bolo hlásené, že na hraničnom prechode Berg čakajú opatrovateľky 12 až 16 hodín v neľudských podmienkach.

26. apríla som cestovala na hraničný prechod Berg po prvýkrát. Dôvodom bola práve štátna karanténa pre ľudí – opatrovateľky prichádzajúce z Rakúska. Potvrdený negatívny test z rakúskej strany jednoducho nebol uznaný. Opatrovateľkám tak nebolo umožnené byť s rodinou a ostať v karanténe v domácom prostredí. Hlásili sa mi aj ženy, ktoré spadajú z hľadiska zdravotného stavu do výnimiek, mali aj potvrdenia od svojich lekárov, mali aj negatívne testy, ale aj tak ich dali do štátnej karantény,“ povedala B. Kudziová, ktorá je rada, že sa k protestu opatrovateliek pridali už aj dopravcovia, zdravotné sestry, mäsiari a ľudia z mnohých ďalších odvetví, ktorí pracujú v Rakúsku a inde v zahraničí.

Od piatka 1. mája 2020 od 07:00 hod. ráno  teda platia pre pendlerov v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu nové pravidlá. Negatívny test pre ľudí v oblasti do 30 km od otvoreného hraničného prechodu už nebude potrebný, výnimku dostali nielen zdravotníci, ale aj opatrovateľky.

Na štátnej hranici som bola po prvýkrát preto, aby boli uznávané testy. Hľadala som najrýchlejšie riešenia pre tie akútne stavy, teda pre ľudí, ktorí sú v Rakúsku zatvorení v domácnostiach už ôsmy až deviaty týždeň. Majú doma deti a psychicky sú už na tom dosť zle. To sa nám podarilo. Boli vyhlásené nové nariadenia vlády, ktoré hovoria o tom, že budú uznané rakúske testy na COVID-19 opatrovateliek, ktoré pracujú v prvých troch rakúskych krajoch, teda v Dolnom Rakúsku, vo Viedni a v Burgenlandsku, a nebudú musieť ísť do štátnej karantény,“ priblížila Kudziová, ktorá zdôraznila, že je to len jedna tretina našich ľudí v Rakúsku. Rakúsko má deväť krajov a aj ľudia z tých ostatných šiestich krajov sa potrebujú nejako dostať domov. „Nebola som teda s týmto riešením spokojná a preto som aj 1. mája išla opäť na hranicu s tým, že sme žiadali kompletné zrušenie štátnej karantény s povinnosťou domácej karantény a opakovanie testov na Slovensku, pretože testy na Slovensku sú lacnejšie a ľahšie prístupné. Taktiež bojujeme za obnovenie dopravy opatrovateliek, pretože 99 percent opatrovateliek je odkázaných na dopravcov a veľké množstvo z nich sa nevie dostať ani z Rakúska ani do Rakúska,“ priblížila.

Ako ďalej B. Kudziová uviedla, komunikovala aj s našimi ministrami. Zaslané im boli problémové body ako aj ich riešenia. „Prebehli aj telefónne konferencie jednotlivých ministrov oboch krajín ohľadom situácie. Tlačilo aj WHO (svetová zdravotnícka organizácia pozn. r.), aby bola štátna karanténa minimálne pre opatrovateľov zrušená. S L. Ďuriš Nicholsonovou komunikujeme a tlačíme už druhý týždeň na to z jej pozície europoslankyne. Tá následne oslovila ombudsmanku M. Patakyovú, ktorá sa pridala na našu stranu,“ spresnila zástupkyňa opatrovateliek a dodala:

Tlak je, ale žiaľbohu, aby sme dostali nejakú odpoveď od pána hygienika alebo od premiéra Matoviča, to sa doteraz nestalo. Preto som reagovala výzvou na facebooku. Natočila som krátke a stručné video p. Matovičovi, v ktorom som vysvetlia aká je vážna situácia opatrovateľov. Nikto nereagoval. Zmenilo sa jedine to, že sa pustili len spomínané tri rakúske kraje a že pendleri do 30 km nepotrebujú potvrdený negatívny test. V pondelok majú vraj rokovať, uvidíme teda s akým výsledkom.“

Uviedla tiež, že na stránke ministerstva je uvedené odporúčanie, že 72 hod pred plánovaním prekročením hraníc sa majú takéto osoby nahlásiť na ministerstve, aby bol známy počet ľudí, no toto podľa jej slov zjavne nefunguje. „Opatrovateľky, ale aj iní ľudia prídu na hranicu, kde čakajú 12 a viac hodín v červenom stane, alebo posedávajú na svojich kufroch vonku. K dispozícii sú dve toalety. Potom príde autobus a týchto 40 ľudí naložia a vezú do karanténnych centier po celom Slovensku. Sú úplne pomiešaní,“ priblížila situáciu na hraničnom prechode Berg.

Ľudia zo západu sú posielaní na východ a opačne. Nával ľudí je veľký a nestíhajú to. Už teraz bolo nahlásených ďalších 2 tisíc ľudí, ktorí sa vracali domov počas víkendu. Apelovali sme preto na vláde, že opatrovateľky sú tak zničené a nevládzu, že pôjdu domov aj napriek štátnej karanténe, žiaľbohu, len aby sa dostali domov. Už minulý piatok bolo hlásené, že ľudia dostávali sms-kami oznámenia, aby ak je to možné necestovali na Slovensko, pretože už nie sú kapacity. Takto to teda funguje, je to chaos,“ dodala.

Zdôraznila, že všetky opatrovateľky sa správajú zodpovedne a rešpektujú nariadenia. „Mrzí nás preto, že sa s nami jedná ako s tými, ktorí sú nezodpovední. Žiaľbohu, naši politici tak spolarizovali ľudí na Slovensku, že mi „zahraničiari“ sme automaticky braní ako tí nakazení. Je to vidieť aj na internete, kde nájdete mnoho negatívnych komentárov na našu adresu. Toto pripomína dobu koncentračných táborov, už nám len chýba hviezda na prsiach,“ hnevá sa B. Kudziová.

Podľa jej slov sa s týmito ľuďmi narába skutočne zle a ani psychicky nie sú na tom dobre. Ľudia kontaktujú zástupkyňu opatrovateliek, majú naozaj ťažké stavy, majú pocit, že sú prenasledovaní, dokonca niektorí priznávajú myšlienky na samovraždu. „Ja si to predsa nemôžem zobrať na krk, preto som išla na tú hranicu a jasne som napísala, že nechcem robiť rozbroje, chcem dialóg. Chcem s kompetentnými rozprávať,“ zdôraznila.

Ak sa situácia nezmení a vláda nezačne konať, obrátime sa na Európsky súd. Postrehla som tiež, že organizácia Srdcom doma tiež rozposlala a oslovila všetkých kompetentných, ombudsmanku nevynímajúc. Ja s tým nedokážem žiť. Túto prácu som vykonávala dlho, teraz som vedúca v agentúre, kde ma ľudia dennodenne prosia kedy už môžu ísť domov. Nevedia čo majú robiť, deti plaču, starí rodičia sú bez opatery, lebo ich deti sú zavretí v Rakúsku, či inde vo svete. A pritom sú seniori tou najrizikovejšou a najohrozenejšou vekovou skupinou,“ uzatvára B. Kudziová, ktorá chápe, že sa všetci snažia chrániť Slovensko, no zdôrazňuje, že aj oni sú predsa jeho súčasťou.

-af-

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter