Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Jeden zo symbolov jari sa vrátil. Na Slovensko priletel prvý bocian

O bocianoch sa hovorí, že sú symbolmi jari a šťastia. Či je to pravda s určitosťou nevieme, ale čo vieme je skutočnosť, že do našej krajiny doletel prvý tohtoročný bocian. Spozorovali ho v stropkovskom okrese v obci Nižná Olšava. Ako informuje TASR, podľa koordinátora sčítania bocianov na Slovensku Miroslava Fulína, ide o prvého jedinca celkovo, ktorý tento rok priletel na Slovensko.

„Pravdepodobne zimuje niekde v Turecku, a tak to nemá ďaleko doletieť na hniezdo skôr ako ostatné, ktoré zimujú v Afrike. Starosta hlásil prílet 14. marca v ranných hodinách, no obyvatelia obce ho registrovali už 13. marca podvečer,“ uviedol Fulin a dodal, že bociany letia, keď sú vzdušné prúdy počas dňa, v noci neletia.

Do rovnakej obce prišiel prvý bocian aj minulý rok

 

Podľa Fulina, resp. informácií od jeho nemeckých kolegov, sú ostatné jedince na ceste na hniezdiská. V najbližších dňoch a týždňoch sa preto vrátia aj ďalšie. Presun bocianov zastavila zima, ktorá minulý týždeň zasiahla aj juh a juhovýchod Európy. Bociany preto ostali v Turecku, kde čakajú na zlepšenie počasia.

Zaujímavé pri tom je, že rovnaká obec hlásila prvého bociana na Slovensku aj minulý rok. „Škoda, že nemá krúžok, vedeli by sme presne, či je to ten istý jedinec, ale pravdepodobne áno, keď tak pravidelne dolieta,“ uzavrel koordinátor sčítania bocianov Miroslav Fulín s tým, že aj keď sú bociany biele považované za symbol jari, počasie nadchádzajúce dni jarné ešte veľmi nebude. 

Zdroj: https://www.imeteo.sk

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter