Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

26. STROPKOVSKÝ JARMOK ÚSPEŠNÝ

jarmok1

Plné námestie, výborný program, milé stretnutia a výhodné nákupy

Po mnohých zaujímavých kultúrno-spoločenských a športových podujatiach, ktoré sa konali v rámci celého jarmočného týždňa, sme sa v piatok popoludní konečne dočkali slávnostného otvorenia 26. Stropkovského jarmoku, ktorého sa zúčastnili europoslankyňa M. Lexmann s manželom M. Majerským, ktorý je predsedom PSK. Pozvanie prijali mnohí vzácni hostia z Poľskej republiky, z Čiech, Ukrajiny, ale tiež partneri mesta Stropkov, rôzne podnikateľské subjekty, zástupcovia duchovenstva, rodáci a mnohí ďalší z blízka i ďaleka.

Slávnostné otvorenie 26. Stropkovského jarmoku svojim vystúpením otvorila speváčka ľudových piesní Mária Mačošková, ktorá je rodáčkou z neďalekých Potôčkov vo svidníckom okrese. Kultúrnym programom návštevníkov počas troch jarmočných dní sprevádzala moderátorka Márie Stracenská, ktorá nám priblížila jednak históriu jarmokov na Slovensku a zároveň tiež život tejto významnej speváčky ľudových piesní. 

jarmok2
Speváčku ľudových piesní M. Mačoškovú hádam predstavovať nikomu netreba.

Úvodné slovo patrilo europoslankyni Miriam Lexmann. „Ďakujem za pozvanie a možnosť byť tu s vami. Tradícia je hodnota a tú hodnotu je dobré, aby sme si chránili. Aj v Európskom parlamente sa snažím o to, aby aj Európska únia (EÚ)ako taká, si chránila tieto hodnoty, ktoré máme v každom kúte EÚ a v každom kúte Slovenska,“ uviedla vo svojom príhovore M. Lexmann a všetkým zapriala pokoj v duši i v rodinách.

jarmok7
Čestným hosťom aj europoslankyňa M. Lexmann.

Následne sa slova ujal predseda PSK M. Majerský, ktorý uviedol, že sa v Stropkove cíti ako doma. „Jednak preto, že tu vládne naozaj priateľská, úprimná a srdečná atmosféra a jednak preto, že tu majú ľudia otvorené srdcia. Verím, že to bude takto každý jeden rok a že Stropkovský jarmok bude výrazovým prostriedkom toho, že ľudia takí nie sú iba raz v roku počas týchto troch dní, ale počas celého roka. To vám čo najúprimnejšie zo svojho srdca želám, aby ste boli k sebe dobrí, aby ste spolu v spolupráci s pánom primátorom vedeli vytvárať krásny domov pre vás všetkých, pre vaše rodiny a vašich blízkych, ktorí tu ste a žijete, vy ste Stropkov,“ povedal na otvorení všetkým prítomným.

jarmok 2022 067
Predseda Prešovského samosprávneho kraja M. Majerský.

SPOLOČNÁ HISTÓRIA I BUDÚCNOSŤ

„V roku 2019 sme tu stáli a tešili sa z 25. ročníka, no potom prišla pandémia, ktorá nám prekazila mnohé naše plány, vrátane organizovania jarmoku. Som preto rád, že vás môžem všetkých privítať a pozdraviť na našom námestí pri príležitosti otvorenia 26. ročníka Stropkovského jarmoku. Tak ako má jarmok svoju bohatú dávnu i súčasnú históriu, tak aj naše mesto sa môže pýšiť bohatou históriou,“ povedal primátor O. Brenda v príhovore a pokračoval:

„Všetkým je nám známe, že na mieste dnes už zaniknutého hradu sa písala história od prvej písomnej zmienky, teda od 12. marca 1404 až po súčasnosť. Historici tvrdia, že mesto jestvovalo určite pred touto prvou oficiálnou zmienkou. Listina o prvej písomnej zmienke je uložená v archíve. Dlhodobo sme pracovali na tom, aby sme pre naše mesto zabezpečili faksimile – hodnovernú kópiu originálu tejto listiny. Môžem povedať, že sa nám to podarilo,“ prezradil radostne primátor.

„Dnešný deň je ideálnou príležitosťou, aby som sa poďakoval všetkým našim partnerským mestám z Českej republiky, Poľska i Ukrajiny za doterajšiu spoluprácu, preto ich je tu veľa. Je to znakom toho, že naša spolupráca je intenzívna vo všetkých oblastiach,“ pokračoval a dodal, že nemôže zabudnúť ani na spoluprácu s Prešovským samosprávnym krajom a jeho predsedom i poslancami. „Som presvedčený, že výsledky našej spolupráce sú historicky najúspešnejšie a sú viditeľné v meste i v celom okrese. Takto spoločne píšeme históriu a kreslíme budúcnosť nášho Stropkova.“

PRIMÁTOR OZNÁMIL SVOJU KANDIDATÚRU

Slávnostné otvorenie Stropkovského jarmoku za prítomnosti všetkých pozvaných hostí i ostatných návštevníkov využil primátor O. Brendza aj na jedno dôležité oznámenie. „V prítomnosti našich partnerov a priateľov vám chcem oznámiť, že v najbližších komunálnych voľbách sa opätovne budem uchádzať o vašu dôveru, preto verím, že sa tu takto zídeme všetci spolu aj na budúci rok 2023 pri otvorení 27. ročníka jarmoku,“ prehlásil primátor mesta Stropkov.

HODNOVERNÁ KÓPIA LISTINY O PRVEJ PÍSOMNEJ ZMIENKE UŽ JE NA RADNICI

Pre mesto Stropkov následne nastal dôležitý okamih, kedy primátor k mikrofónu pozval generálneho riaditeľa sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR a nášho rodáka Adriána Jenču. „Na tomto mieste by som chcel ja ako rodák doplniť tú historickú mozaiku, ktorú stavia mesto Stropkov a slávnostne odovzdať faksimile listiny z roku 1404, kde kráľ Žigmund spomína Stropkov prvýkrát v histórii,“ uviedol A. Jenčo a faksimile listiny odovzdal tomu najpovolanejšiemu – primátorovi mesta O. Brendzovi.

jarmok3
Generálny riaditeľ sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR a náš rodák Adrián Jenčo a primátor O. Brendza.

„Ďakujem veľmi pekne za všetkých Stropkovčanov. A. Jenčo je náš rodák, môj rovesník a veľký podporovateľ našich aktivít nielen v oblasti histórie, ale aj v rámci svojho i iných rezortov. Radí nám a pomáha. Veľmi si to vážim, že máme v majetku mesta hodnovernú kópiu listiny o prvej písomnej zmienke o Stropkove. Takéto hodnoverné kópie sú podľa slov A. Jenča hodnotnejšie, vzácnejšie a kvalitnejšie ako originály, pretože originál zvykne byť poškodený. Toto je vylepšený originál,“ neskrýval svoju radosť a nadšenie primátor, ktorý zároveň pozval aj širokú verejnosť na radnicu pozrieť sa na faksimile bližšie.

jarmok0
Foto: Samuel Petra.

Po slávnostnom otvorení pokračoval kultúrny program, ktorý bol veľmi bohatý a pestrý. Na svoje si prišli malý aj veľký. Okrem speváčky M. Mačoškovej v doprovode ĽH Dana Hica sa predstavili súbory z poľských miest, FS Stropkovčan, ale aj žiaci zo ZUŠ F. Veselého v Stropkove. Skvelú energiu na stropkovské námestie priniesla Batida so svojou bubnovou show. Vystúpením kapely Helenine oči sa námestie naplnilo v celej jeho šírke a zábavy nebolo konca kraja. Vskutku skvelá atmosféra pokračovala vystúpením skupiny Gladiátor.

jarmok6
Skupina Gladiátor.

Predstavili sa tiež naši domáci hudobníci a speváci. Sobotné popoludnie spríjemnila Bonanza, vystriedali ich FsK Stropkoviani, DFS Olšavčanka, neskôr Svidnícki heligonkári. Nezabudlo sa ani na najmenších, ktorí putovali Z rozprávky do rozprávky a stretli sa aj s Tárajkom a Popletajkou. Zaujímavé určite boli Čarovné ostrohy tanečnej kapely. Zlatým klincom sobotného kultúrneho programu bola určite Katka Knechtová a Peter Bič Projekt. Aj 26. ročník Stropkovského jarmoku priniesol šťastlivcom zaujímavé výhry v tombole.

Ďakujeme mestu Stropkov za jedinečné letné dni, skvelý program a tešíme sa opäť o rok.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter