Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

UPLYNULO 78 ROKOV OD KRVAVEJ NEDELE V TOKAJÍKU

tok3

Súčasťou spomienkového stretnutia predstavenie unikátnej výstavy vo virtuálnej realite

Pri tejto príležitosti sa v obci Tokajík pri pamätníku tokajíckej tragédie konalo spomienkové stretnutie. Pamätník je venovaný obetiam fašistických represálií, ktoré boli zavraždené pri vypálení obce 20. novembra 1944. 

„Naše spomienky sa každoročne vracajú k 32 zavraždeným mužom, ktorí nás museli náhle v novembri 1944 navždy opustiť násilnou a brutálnou smrťou na hranici nášho chotára. Toto diela fašistického zverstva pokračovalo vypálením našej obce, kde sa život vracal len pozvoľna a ďakujem, že sa vôbec vrátil. Chcem vás ubezpečiť, že sa naša obec snaží dokument tejto doby oživovať a pripomínať nastupujúcim generáciám aj cestou nášho múzea, kde sme v tomto roku dostali príspevok 24 tis. eur na prípravu výstavy Vypálená obec Tokajík vo virtuálnej realite,“ uviedla vo svojom príhovore starostka Tokajíka J. Medvecová s tým, že Vojenský historický ústav uskutočňuje celkovú rekonštrukciu miesta tragédie za podpory Ministerstva obrany SR.

tok4
Starostka obce Tokajík J. Medvecová počas svojho príhovoru.

„Zároveň chcem poďakovať aj tým, ktorí už nie sú medzi nami Petrovi Kasardovi zo SZPB a Mariánovi Horskému z Klubu generálov, na ktorých som sa mohla vždy obrátiť, lebo vedeli dať radu a usmerniť, aby pietne spomienky na túto tragédiu boli čo najdôstojnejšie.

Samozrejme, že tieto miesta si vyžadujú neustálu starostlivosť a nemalé finančné prostriedky a my v Tokajíku to budeme preto robiť z úprimného srdca aj naďalej,“ pokračovala a dodala: „Strach a neistota nás však sprevádza ešte aj v tejto dobe. Ešte sme sa úplne nevyrovnali s dvojročnou pandémiou covid-19, kde tiež umierali ľudia, a už sme svedkami ďalšej nezmyselnej vojny v susednej Ukrajine.“

p1390784

Prítomným sa tiež prihovoril generálny vikár Ozbrojených síl SR Jozef Michalov: „Nadviažem na svoj príhovor, ktorý som povedal v kostole na svätej liturgii, kde som hovoril o dvoch dôležitých správach, ktoré nám adresuje dnešné božie slovo. K týmto dvom správam by som chcel pridať tretiu správu, ktorú nám tlmočí toto pietne zhromaždenie a tento pamätník a najmä 32 ľudských životov, ktoré pripravila o život tokajícka tragédia a síce, že táto skutočnosť nás všetkých bez rozdielu postavenia vyzýva k tomu, aby sme sa zamýšľali nad svojim životom, nad svojim konaním a teda nad skutkami svojho života.“

Ďalej pokračoval: „Jeden múdry človek súčasnosti povedal, že je naivné si myslieť, že svet a ľudstvo sa zjednotí v jednom pohľade na život a smerovanie tohto sveta. Tento múdry človek ďalej hovorí, že jedine Boh vo svojej dobrote a láske dokáže a má tu moc zhromaždiť všetkých do jednej rodiny ako bratov a sestry. A teda povedané moderným jazykom, ktorému všetci zaiste rozumieme, dovolím si povedať, že len zachovávanie morálnych a etických princípov, ktoré vychádzajú z biblie a kresťanstva, svetu pomôže k tomu, aby sa už nikdy neopakovali tragédie ako bola aj tá naša tokajícka.“

p1390697
Spomienkového stretnutia sa zúčastnil aj prednosta OÚ Stropkov Peter Harvan.

Múzeum v Tokajíku pri tejto príležitosti verejnosti predstavilo celoslovenskú raritu a to zobrazenie tejto udalosti vo virtuálnej realite, ktorá vás vtiahne do samotného deja vypálenej obce Tokajík v osudnú nedeľu. „Ďalej vás to vtiahne do samotnej akcie, kde bolo odsúdených 34 mužov a následne aj popravených. Spoznáte ich mená a nazriete do osudov ich rodín… Som vďačný, že som mohol stáť pri zrode tejto myšlienky s Jurajom Kasardom a túto myšlienku sme mohli vďaka projektu Najmenej rozvinutý okres pretaviť do reality! Verím, že je to nová atrakcia pre náš okres, ktorá podporí aj oblasť Domaše,“ priblížil svoju skúsenosť prednosta Okresného úradu v Stropkove P. Harvan.

tokajik1
Výstava Tokajícka tragédia vo virtuálnej realite …takmer ako na vlastnej koži prežitá Krvavá nedeľa (zdroj: facebook.com).

„ História sa síce nemení, ale má potenciál prekvapiť novými a novými skutočnosťami, ktoré ostávajú pred poznaním sveta skryté. Aj história tragickej udalosti v Tokajíku bola na prvý pohľad podrobne zdokumentovaná. Opak je však pravdou a aj dnes sa do tejto celej mozaiky doplniť informácie, ktoré doposiaľ unikali pozornosti historikov a verejnosti. Pred rokom a pol mi napadla myšlienka ako by bolo možné tieto nové poznatky pretaviť do hmatateľnej podoby, ktorá by bola pre dnešného človeka nielen príťažlivejšia, ako klasické muzeálne výstavy, ale ktorá by v prvom rade dala pocítiť emóciu. Myslím si, že zážitok a emócia sú budúcnosťou moderného múzejníctva,“ uviedol autor jedinečnej a unikátnej výstavy Juraj Kasarda a pokračoval:

„O to viac mi je cťou, že práve malé múzeum v Tokajíku môže byť jedno z prvých v našej krajine, ktoré v tomto trende urobilo patričné kroky. Ako výsledok týchto úvah vznikol koncept vytvorenia novej, modernej a interaktívnej výstavy, ktorá má za cieľ návštevníkom múzea tokajíckej tragédie ukázať to, ako to vyzeralo v osudnú novembrovú nedeľu v roku 1944.“

Výstava Vypálená obec Tokajík vo virtuálnej realite pozostáva z dvoch častí. Prvá vtiahne návštevníkov do príbehu zavraždených mužov z Tokajíka a blízkeho okolia a predstaví príbeh dvoch preživších A. Stropkovského a M. Medveca. Výstava následne pokračuje virtuálnou prehliadkou obce Tokajík v mierke 1:1 v čase, keď ju koncom novembra 1944 nemecké jednotky vypálili.

„Vytvoreniu výstavy predchádzal dlhodobý a náročný archívny a historický výskum, ktorý pomohol identifikovať rozmiestnenie jednotlivých stavieb v obci a rozsah poškodení každej jednej stavby. Na základe tohto výskumu boli následne vymodelované jednotlivé budovy s presnými rozmermi s presným rozsahom poškodenia,“ priblížil J. Kasarda s tým, že okrem predstavenia vypálenej obce a príbehu zavraždených sme touto výstavou sledovali aj niekoľko iných cieľov.

„Dnes sa pozeráme na fotografie zavraždených ako na niečo vzdialené, čo sa nás bytostne netýka. Uvedomte si však skutočnosť, že sa jednalo o zavraždených mužov – otcov, synov, bratov, manželov, po ktorých ostalo 16 vdov a 67 polosirôt. Výstava má sama o sebe slúžiť ako pamätník zavraždeným mužom, tým, ktorí prežili, ale aj všetkým dedinčanom, ktorí stratili svojich blízkych a svoje domovy.“

Ďalší cieľ je edukačný. Výstava vo virtuálnej realite má ukázať ľuďom, ktorí vojnu na vlastnej koži nezažili, jej následky a to, aké hrôzy, strach a deštrukciu so sebou taká vojna nesie. „Naša výstava má za cieľ vzdelávať v prevencii voči extrémizmu a vyslať jednoznačný odkaz každému, kto si v dnešnej dobe vojnu praje, po akej hlúposti túži.“

p1390644
Zoznam je dlhý…

Dodal, že celá výstava je prístupná v niekoľkých jazykoch – slovenský, poľský, anglický a slovensko-rusínsky. Dostupná je aj pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu. „Okrem výstavy sa nám podarilo realizovať aj druhú etapu projektu, kde sme z nevyužitých priestorov múzea vytvorili konferenčnú miestnosť, ktorá od dnešných dní môže slúžiť na organizovanie konferencií a prednášok. MIRRI finančne zastrešovalo realizáciu projektu a výstavy,“ uzavrel J. Kasarda, ktorý poďakoval najmä starostke, prednostovi OÚ Stropkov P. Harvanovi, poľským priateľom, ktorí projektu venovali more času, ale aj ostatným dobrovoľníkom, ktorí priložili ruku k dielu.

-fec-  

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter