Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Lavína, ktorá sa spustila pred 78 rokmi

1

V týchto dňoch sa občania miest a obcí na pravom brehu Ondavy hromadne zúčastňujú osláv 78. výročia oslobodenia svojich miest a obcí. Čo je oproti minulým rokom zmena v spomienkových stretnutiach je to, že účasť občanov aj žiakov a študentov je oveľa masívnejšia a úprimnejšia.

4

Po návrate piatich delostreleckých plukov 1. Čs. arm. zboru v ZSSR na svoje pôvodné pozície, začal 18. januára 1945 masívny útok na obranu nemeckých vojsk. Tento útok sa viac – menej podobal na stíhaciu jazdu – lavínu, ktorá stíhala ustupujúci Wermacht. Už skoro ráno 18. januára zistil prieskum, že Nemci hromadne opúšťajú pozície v Bokši, vtedy samostatnej obci a neskôr sa potvrdilo, že tak robia na celom úseku pred 1. a 3. samostatnou brigádou od V. Orlíka až po lomnianske rázcestie.

2
Spomienkové stretnutie v Bokši za prítomnosti primátora a poslanca MsZ, predsedu SZPB a obyvateľov Bokše.

Rovnako opúšťali pozície aj pred vojskami Červenej armády na juhu a na severe od pozícií ČS. jednotiek. Aj keď v okrese Stropkov bola prvá oslobodená Bokša, oslavy sa začali vo Vyšnej Olšave. Pri pamätnej tabuli osloboditeľov sa predpoludním zišli občania, členovia ZO SZPB gen. Kukorelliho a žiaci miestnej školy. Po privítaní starostom obce Jurajom Kasardom a položení vencov k pamätnej tabuli osloboditeľov a pamätníku Michaila Baluďanského, rodáka z V. Olšavy, prítomným Ján Uhrík ozrejmil priebeh oslobodenia obce i vyzdvihol múdrosť a vzdelanosť M. Baluďanského, prvého rektora Petrohradskej univerzity a kodifikátora ruského moderného práva. On už v 18. storočí musel ujsť pred fašistami, pravda vtedy sa tak ešte nenazývali, ale už myšlienky nadradenosti jedného národa nad druhým a náznaku návratu k otrokárstvu sa prejavovali.

5
Dukla milá Dukla …

Počasie tiež pripomínali obdobie spred 78 rokov, snežilo, len nebol taký mráz a vojakom by sa dnes ľahšie postupovalo. V ten istý deň, 18. januára boli oslobodené Giraltovce vojakmi Červenej armády a na ich počesť a vďaku sa zišlo mnoho občanov, zástupcov mesta, SZPB a študentov miestnych stredných škôl (taká malá lavína). Po skončení spomienkového stretnutia v Giraltovciach smerovali kolesá delegácie OblV SZPB, Jána Uhríka a Jozefa Kušníra do Bokše. Tam si občania a predstavitelia mesta pripomenuli oslobodenie vtedajšej samostatnej obce a v neformálnej besede si zaspomínali nielen na časy minulé ale aj informovali sa o plánovanom, i už uskutočňovanom rozvoji Bokše. Primátor mesta Ondrej Brendza pripomenul, že obete našich vojakov neboli márne a my žijeme v mieri, aj keď nie vo svete je tomu tak.

7
Spomienkové stretnutie v Giraltovciach.

Na druhý deň, 19. januára pokračovali oslavy oslobodenia vo Svidníku, kde 1. brigáda 1. Čs. arm. zboru v ZSSR začala útok neskoršie aj v ďalších mestách – Prešove, Košiciach a inde, ktoré oslobodila Červená armáda, i v Bardejove, ktorý spoločnými silami oslobodili československí a sovietski vojaci. Najmä na Dukle aj vo Svidníku bol radostný pohľad na mnohých mladých ľudí a hlavne na to, že si uvedomovali osloboditeľskú misiu Československých a Sovietskych vojakov a úprimne im vzdali hold a vďaku. Na pamätníku Sovietskej armády trochu rozrušilo prítomných len „tiché“ kladenie vencov, o čo sa zaslúžil minister obrany, ako keby to boli menejcenní ľudia a vojaci, čo zaváňa predpokladom znovuzrodenia fašizoidných tendencií.

Napriek tomu vďačnosť ľudí a vzdanie úcty osloboditeľom boli milé a úprimné a nik z prítomných na pietnych miestach nebol „nasilu“ alebo z nariadenia vedúcich, bolo cítiť, ža aj učitelia si začínajú uvedomovať potrebu pripomínania si slávnych dní nášho národa i ostatných slovanských národov – osloboditeľov, ako to vštepovali nám naši rodičia a prarodičia, účastníci boja proti fašizmu a samozrejme, naši učitelia a vychovávatelia.

Ján Uhrík

Foto: M. Bujdoš a J. Kušnír

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter