Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Mesto Stropkov po stredajšej tragédii zahalené v smútku, pri nedeľnej rozlúčke s našimi drahými plakalo aj nebo

Mimoriadne tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v stredu 19. augusta na Liptove, si vzala v zlomku sekundy päť ľudských životov. Život štyroch detí Dávidka, Tobiáška, Oliverka a Tadeaska vo veku od 6 do 11 rokov pochádzajúcich zo Stropkova preťala krutá rana osudu. Zahynul tiež len 43 ročný Marián, jediný živiteľ tejto ťažko skúšanej rodiny. Tá okrem 2 ročného chlapčeka, ktorý túto nehodu prežil, vychováva aj hendikepovanú dcérku Janku odkázanú na 24 hodinovú starostlivosť.

NÁHLY A RÝCHLY KONIEC, NENAPLNENÉ SNY

Najmladší chlapček Dávidko mal v septembri nastúpiť do prvého ročníka základnej školy, no už sa tak nestane. Niektorí chlapci boli členmi mestského športového klubu, kde aktívne hrávali futbal a reprezentovali klub i mesto Stropkov doma i v zahraničí. Ich futbalové úspechy, kariéra a sny sa už žiaľ nenaplnia. Za Tadeásom, Tobiášom, Oliverom i Dávidkom smúti celé mesto, športový klub i školy, ktoré navštevovali. Smútia spolužiaci, spoluhráči, priatelia a kamaráti, ktorým budú títo milí, dobrí a šikovní chlapci veľmi chýbať.

Všetci Stropkovčania si tieto letné prázdniny budú pamätať ako veľmi smutné a bolestné.

Vedenie mesta Stropkov označilo 19. august za veľmi smutný a tragický deň. „Stala sa obrovská tragédia nevídaných rozmerov, ktorá zasiahla naše mesto. Žiadne slová nemôžu vyjadriť smútok, ktorý v túto bolestnú chvíľu cítime… Nech odpočívajú v pokoji a svetlo večné nech im svieti. Úprimnú sústrasť najbližším pozostalým,“ uviedol primátor mesta O. Brendza na facebooku krátko po prijatí tejto informácie.

Svoju ľútosť i smútok nad touto obrovskou tragédiou vyjadrila aj primátorka mesta Svidník. 

„Mesto Svidník vyjadruje neskonalú ľútosť nad tragédiou, ktorá zasiahla našich susedov v Stropkove. Žiadne slová teraz nemôžu prekonať žiaľ a hlboký zármutok pozostalých,“ reagovala primátorka M. Ivančová a pozostalým vyjadrila úprimnú sústrasť.

Na radnici, školách, ale aj mestskom športovom klube vejú čierne vlajky. Nik nedokáže slovami vyjadriť bolesť a smútok, ktoré táto obrovská tragédia s hrozivou bilanciou priniesla.

ZRUŠENÉ VŠETKY ZÁBAVNÉ PODUJATIA, ZBIERKA PRE POZOSTALÝCH

Vedenie mesta zrušilo všetky najbližšie plánované kultúrne, spoločenské a zábavné podujatia v meste. Odložené boli aj sobotné futbalové stretnutia MŠK Tesla Stropkov v kategóriách U12 a U13. Zrušený bol aj nedeľný treťoligový zápas, na ktorý mali hráči nastúpiť s čiernymi páskami na rukávoch a s minútou ticha.

Primátor Stropkova tiež informoval, že vedenie mesta a mestského podniku Služba využije všetky možnosti na peňažnú a nepeňažnú pomoc pre pozostalých pri príprave a organizácii pohrebných obradov.

Mesto Stropkov tiež zriadilo transparentný účet na pomoc pozostalým rodinám, na ktorý môžu dobrovoľní darcovia prispievať pozostalým rodinám tragickej nehody. Na tento účet je možné prispievať do konca septembra 2020. Vyzbieraná suma bude poukázaná pozostalým rodinám. Číslo transparentného účtu je SK52 0200 0000 0017 8421 5556.

NEDEĽNÁ ROZLÚČKA TRHALA SRDCIA, ZA MALIČKÝMI PLAKALO AJ NEBO

Posledná rozlúčka s našimi drahými Tadeaskom, Tobiáškom a Oliverom sa konala v nedeľu popoludní. Dávidka pochovali so strýkom Mariánom blízko chlapcov pár hodín neskôr. Už od samého začiatku celého obradu sa spustil silný dážď, ktorý neutíchal. Ich biele rakvičky pochovali vedľa seba a títo kamaráti takto ostanú navždy spolu. Dať im zbohom bolo bolestné, smutné, priam nemožné. Veď boli takí maličkí a celý život mali pred sebou. Najťažšie niesli túto rozlúčku ich milujúce mamky, ich neskonalý nárek trhal srdcia. Rozlúčka ťažká preťažká a prosba do neba, aby sa Pán o nich dobre staral. Len On vie prečo tu boli tak krátko, prečo nám ich vzal. Srdce bolí, oči plačú a rozum nechápe…

ZASAHOVAŤ MUSELI VŠETKY ZÁCHRANNÉ ZLOŽKY, NO POMOCŤ IM UŽ NEDOKÁZALI

V bielej dodávke so stropkovským evidenčným číslom sa viezli štyri dospelé osoby a päť detí. Prežilo len najmladšie z nich, ktoré bolo pripútané v detskej autosedačke. Vo vozidle, ktoré do nich nabúralo zboku sa viezla trojčlenná posádka, ktorá utrpela len ľahšie zranenia. Zasahovať museli všetky záchranné zložky, privolaný bol aj vrtuľník. Ten bol nakoniec zo záchrannej akcie odvolaný. Vznesené bolo už aj obvinenie voči 39 ročnému vodičovi bielej dodávky z prečinu usmrtenia a prečinu ublíženia na zdraví. Potrestaný je však už viac než dosť, pretože pri tragickej nehode zahynul aj jeho vlastný syn. Výčitky s ním už ostanú navždy a život, ktorý bol predtým, sa v sekunde roztrieštil na milión kúskov.

-re-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter