Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Životné jubileum jedinečnej speváčky…

Minuli sja moji ročky minuli, vďjaka spivanočkam vse vesely byly … k životnému jubileu zaslúžilej umelkyne Márie MAČOŠKOVEJ

Je veľkým darom prírody prinášať ľudom radosť po celý svoj život piesňou a najmä krásnym hlasom, ktorý je Božím darom. Veru Pán Boh veľmi štedro obdaril i nám dobre známu, do dnes obľúbenú speváčku najmä rusínskych ľudových piesní, zaslúžilú umelkyňu Máriu Mačoškovu. Prvá dáma rusínskych ľudových piesní, známa speváčka, rodáčka z rusínskej dedinky Potôčky pri Stropkove, sa dožíva osemdesiatky.

Pieseň v jej podaní vyvoláva aj celú búrku pocitov, vtláča do očí slzy, ale aj pozdvihuje, pomáha žiť. Poznáme ju najmä z vystúpení Podduklianského ukrajinského ľudového súboru – Ukrajinského národného divadla v Prešove ,ktorého slávu zvýrazňovala viac ako 40 rokov.

Prinášať ľuďom radosť piesňou a krásnym hlasom. Tento vzácny dar dostala do vienka speváčka zemplínskych, šarišských, ale najmä rusínskych ľudových piesní Marka Mačošková.

Narodila sa 30. marca 1940 v malej rusínskej dedinke Potôčky v chudobnej roľníckej rodine, ale o to bohatšej na lásku a pieseň, ktorú jej mamka a otec vštepovali už od kolísky. Na strednej škole v Stropkove sa stala členkou speváckeho zboru. Keď do mesta zavítal kolektív piesní a tancov z Medzilaboriec (predchodcovia PUĽS–u), zrodila sa v nej túžba „spievať celý život“. Po čase, keď sa Marka dozvedela, že bol vypísaný konkurz do novozaloženého PUĽS–u v Prešove pri vtedajšom Ukrajinskom národnom divadle, prihlásila sa. Jej talent objavil doktor Kosťuk, vtedajší umelecký vedúci súboru. A práve piesne v jeho úprave naspievané Markou Mačoškovou si našli natrvalo svoje miesto v rusínskej kultúre nielen na Východnom Slovensku ale aj v zahraničí.

Mária Mačošková

Začiatky neboli ľahké

Začiatky neboli pre mladú dievčinu ľahké. Začala sa tvrdá práca s piesňou, repertoárom tohto telesa, poznávanie teórie spevu a zároveň hneď príprava prvej premiéry v roku 1957. Že mladá Marka, ako sama žartovné spomína „ aňi ne ďitina aňi ne žena“ bola nielen talentovaná, ale aj usilovná, svedčí aj to, že v premiérovom programe už dostáva sólo v piesni „Zaspivajme sobi dvoma holosami“, ktorú zvláda s veľkým prvým úspechom a aplauzom.
Aj keď sa Marke debut vydaril znamenite, úspech ju nezmenil. Usilovne nad sebou pracuje ďalej. Svojou usilovnou prácou a nevšedným talentom sa vypracovala na poprednú sólistku a interprétku ľudových piesní zďaleka nielen na východnom Slovensku. V roku 1986 jej ministerstvo kultúry za tridsaťročnú umeleckú prácu a šírenie ľudovej kultúry udeľuje titul „zaslúžilá umelkyňa.“

Život zasvätení ľudovej piesní

Marka Mačošková celý svoj život zasvätila piesni a tisíckam kilometrov ciest za poslucháčmi, ktorých očaril jej krásny hlas „dar od Boha“ a očarujúci úsmev. Vystupovala aj tam, kde boli veľmi skromné podmienky.

Nikdy ju to neodradilo, vždy si povedala: „Keď si títo ľudia dali námahu a čakajú tu na mňa, nuž som im dlžná potešiť ich peknou piesňou a prijať ich potlesk.“

Za sebou má aj množstvo nahrávok, vrátane profilových albumov. Jej piesne dodnes znejú z košického rozhlasu, redakcie národnostného vysielania najme v relácii Pozdravy jubilantom. Jubilantke vyšla aj knižná publikácia Marka Mačošková – ľudová speváčka spomína, v ktorej opisuje svoju nie vždy ľahkú spevácku i životnú drahú. Ako sama Marka spomína s piesňou prešla od Dnepru po Ural a takmer až po celý Oceán. Popri PUĽSu spievala dlhé roky s  Brnenským orchestrom ľudových nástrojov /BROLN/. Marka spomína,„Brno sa mi stalo druhým domovom“.

Ďalej s Orchestrom ľudových nástrojov rádio Bratislava /OĽUN/, Jánom Berkým – Mrenicom, Farkašovcami, súborom Šarišan a nahrala stovky piesní pre Slovenský rozhlas Bratislava a domáci Prešov. Svojou profesionalitou sa vypracovala na prvú dámu rusínských ľudových piesní. Piesne rusínske:Oj, naplaju, Hej, Ivane, Mamko moja ľuba, Pila ja paľinku, či šariské piesne: Večar je, večar je, Zahraj cigaň čardaš , Prekaračkovo špivanky z Jožkom Príhodom, ale aj mnoho iných piesní, sprevádzali Máriu Mačoškovu nielen po našej vlasti, ale aj v zahraničí, o čom svedčia tisíce kilometrov, ktoré prešla za divákom.

Pieseň v jej podaní aj dnes vtláča do očí slzy, oduševňuje. Skromnosť, ktorá ju sprevádza takmer 65 rokov na speváckej drahe , zostavá u nej na prvom mieste aj dnes. Kto mal česť si s ňou zaspievať spoznal v nej, skromnú, milú a srdečnú s veľkou iskrou a veľkým srdcom. A Marka doplňa: „Nikdy nezabudnem odkiaľ pochádzam a kde sú moje korene.“

A takou Marka zostáva aj naďalej. Na otázku keby ešte raz mohla prežiť mladé roky, akú cestu by si vybrala, Marka Mačošková bez váhania odpovedá:

Tu istú, opäť pieseň , dobrých a srdečných ľudí, ktorých som na tejto ceste stretla.“ A jej ďalšie želanie:„Predovšetkým zdravie, a to nielen mne, ale aj Vám všetkým, ktorí ste mi po celé tieto roky fandili. Veľka vďaká Bohu za dar – môj hlas, mojej nebohej mamke, na ktorú spomínam vždy piesňou „Mamko moja ľuba“. Vďaka všetkým Vám, známym i menej známym, ktorí ste ma svojim potleskom neustále povzbudzovali a naďalej povzbudzujete. Veľmi sa teším a vždy má to hreje pri srdcí, keď počujem ako mladšia generácia si obľubila moje piesne a spieva ich ďalej. To znamená, že piesne Marky Mačoškovej sú stále v obľube, že má ľudia majú rádi. Toto je najkrajší dár a ocenenie za tých skoro už 65 rokov na scéne. Všetkým Vám zo srdca úprimne ďakujem.“

Nuž zaželajme našej jubilantke, našej Marke, pri tejto významnej príležitosti pevné zdravie, Božie požehnanie, aby jej hlas vedel potešiť naše srdcia ešte nejaké tie rôčky – na Mnohaja i blahaja lita!

Tomáš Michal BABJÁK, bývalý kolega a spevák PUĽSu, redaktor RTVS

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter