Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Slávnostná 55. premiéra divadelného ochotníckeho súboru Ondavan

p1350636

Uplynulú nedeľu sme si v divadelnej sále kultúrneho strediska v Stropkove pripomenuli 55. výročie trvania Divadelného ochotníckeho súboru (DOS) Ondavan, ktorý pri tejto príležitosti slávnostne odpremiérovali Frndolínu od J. Záborského.

Pozvanie prijala aj vedúca kultúry Prešovského samosprávneho kraja E. Antolíková, ale aj vedenie mestského úradu na čele s primátorom O. Brendzom.

p1350661
Pozvanie prijala aj vedúca kultúry PSK E. Antolíková.

Je 55 rokov fungovania súboru veľa alebo málo? Čísla hovoria jasne. DOS Ondavan za 55 rokov trvania odpremiéroval 44 divadelných repríz, z toho 40 pod režisérskou taktovkou súčasného režiséra D. Soóša. Cez DOS Ondavan prešlo viac ako 230 hercov – mladých, starších, ale aj detí. Od 30. výročia si DOS Ondavan prizýval známe herecké osobnosti. A tak spoločne s DOS Ondavan si slávnostné okamihy pripomenuli aj známi herci J. Pántik, M. Zimková, Š. Kvietik, M. Kráľovičová a naposledy D. Jamrich. Ani na 55. výročí tomu nebolo ináč. Pozvanie prijal člen činohry Divadla A. Duchnoviča v Prešove a hosťujúci člen činohry Novej scény v Bratislave Jevgenij Libezňuk.

p1350689
Herec J. Libezňuk sa z premiéry DOS Ondavan skutočne tešil.

„Čo by som povedal? 55 rokov. Krásne číslo. Nie každý profesionálny súbor sa môže pochváliť takýmto číslom, ale ak sa takýmto číslom môže pochváliť súbor, kde to ľudia robia s ochotou, ľudia, ktorí za to nič nedostávajú… a keď vidím v akom počte čakajú ľudia na svojich miláčikov, a to vám prezradím, že nie každá profesionálna scéna má toľko divákov… Nech vaša láska k vašim miláčikom ostane taká istá aj ďalších 55 rokov,“ povedal v úvode svojsky J. Libezňuk, ktorý je známy svojim humorom i akcentom.

DOS Ondavanu a všetkým prítomným sa prihovoril aj primátor O. Brendza: „Po dlhej nekončiacej prestávke sa môžeme opäť stretnúť na 55. premiére v prítomnosti tak vzácneho hosťa. Veľmi sa tešíme na výkony našich miláčikov,“ nadviazal primátor na majstra a svojimi slovami pri tejto slávnostnej príležitosti zaletel aj k tým, ktorí si túto vzácnu chvíľu už s nami nemôžu pripomenúť a ktorí hrali na stropkovských doskách nejednu premiéru. Vzácnemu hosťovi J. Libezňukovi pri tejto príležitosti odovzdal už tradične obraz so „srdcom Stropkova“.

p1350626
Srdce Stropkova pre vzácneho hosťa.

„Svojim milým kolegom by som chcel povedať, že vôbec ani na sekundu neľutujem, že som prišiel, pretože s takou radosťou a takou ochotou hrať divadlo málokedy som videl. Želám vám, aby vám ten elán vydržal čo najdlhšie,“ povedal po premiére J. Libezňuk a doplnil ho primátor:

„Pýtal som sa nášho hosťa, čo na predstavenie hovorí. Odpovedal, že je to fantázia a že pre herca je najväčšou odmenou, keď je plná sála a „standing ovation“. Myslím si, že je to naozaj najväčšia odmena pre tých, ktorí pripravovali toto dnešné predstavenie.“

p1350652
Frndolína od J. Záborského v podaní DOS Ondavan.

Primátor ďalej túto chvíľu využil na poďakovanie a blahoželanie všetkým účinkujúcim, ktorým boli odovzdané aj pamätné listy. „Pevne verím, že divadlo a kultúra budú pokračovať ďalej a že naša umelecká škola v spolupráci s inými školami vychová ďalších úspešných hercov ochotníckych alebo aj profesionálnych.“

Premiéra Frndolíny dopadla teda na výbornú. Herci J. Motyka, P. Lehocká, V. Millýová, K. Vargová, M. Klebanová, V. Micenko, D. Motyka, J. Uhrík, K. Gumanová, V. Gimová, B. Markovičová podali ako vždy skvelé výkony. Aj deťom S. Lehockej, V. Millýovej a N. Millýovej sa premiéra vydarila. Ďakujeme za skvelý zážitok. DOS Ondavanu prajeme pevné zdravie a mnoho skvelých premiér.

Tí, ktorí premiéru nestihli, si môžu Frdolínu pozrieť v rámci kultúrneho leta už 2.8. v Divadelnej sále v Stropkove.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter