Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

OTVORENIE STÁLEJ EXPOZÍCIE TESLA STROPKOV

jarmok 2022 017

Uplynulý piatok, 5.8 ešte pred slávnostným otvorením 26. Stropkovského jarmoku sa v stropkovskom kaštieli otvárala nová stála expozícia. Ide o zriadenie stálej expozície venovanej histórii jedného z najvýznamnejších elektrotechnických závodov na Slovensku – TESLA STROPKOV, a.s., ktorá úzko súvisí so 60. výročím jeho vzniku. Pri tejto príležitosti bola 1. októbra 2021 pod názvom TESLA 60 sprístupnená výstava v spoločenskej sále kultúrneho strediska v Stropkove. O jej úspešnú realizáciu sa zaslúžili Ing. Anton Hričan a Ing. Michal Kočan s tímom spolupracovníkov. Sústredené exponáty, predovšetkým telefónne prístroje vyrábané od roku 1961 a bohatý fotodokumentačný materiál, sa stali základom novootvorenej stálej expozície v Krajskom múzeu v Prešove – Kaštieľ Stropkov.

tesla1

„Výrobky značky TESLA Stropkov, ktoré v minulosti patrili a dodnes patria medzi najmodernejšie vo svojom odbore, tak dostali opodstatnenú pozornosť a adekvátny reprezentatívny priestor. Expozícia pripomína nielen žijúcim pamätníkom, ale aj širokej verejnosti dôležitú etapu regionálnych dejín, v ktorých je sprítomnená zručnosť a pracovitosť žien a mužov Stropkova a jeho okolia. Rozsiahla škála autentických výrobkov a fotodokumentačné materiály umožňujú návštevníkovi oboznámiť sa s hlavnými míľnikmi viac ako 60-ročnej existencie akciovej spoločnosti TESLA Stropkov,“ priblížil odborný pracovník Krajského múzea v Prešove Igor Lazorík.

„Je pre nás veľkou cťou, že môžeme v tejto stálej expozícii všetkým návštevníkom ukázať 60 rokov skutočne tvorivej a plodnej práce spoločnosti Tesla Stropkov. Táto expozícia je výsledkom synergickej spolupráce medzi Krajským múzeom Prešov – Kaštieľ Stropkov, činnosťou mesta Stropkov, spoločnosťou Tesla Stropkov a súkromnými zberateľmi. Je výsledkom pretavenia výstavy, ktorá sa konala pri príležitosti 60. výročia začiatku výroby spoločnosti Tesla,“ povedal v úvode riaditeľ Krajského múzea Prešov – Kaštieľ Stropkov Ľuboš Olejník, ktorý úprimne poďakoval mestu Stropkov za jeho ústretovosť a podporu výstavy aj zakúpením sklenených vitrín. Rovnako tak patrí vďaka aj spoločnosti Tesla, ktorá sa na výstave podieľala po odbornej stránke, ale aj exponátmi a tiež všetkým súkromným zberateľom, ktorí exponáty poskytli. „Táto expozícia je síce rozsahom malá, ale obsahom určite veľká a je pre nás cťou, že múzeum môže priniesť aj novšiu históriu mesta Stropkov, obzvlášť ak je to história, ktorá preslávila mesto Stropkov aj za hranicami regiónu alebo Slovenska.“

tesla3

Primátor mesta Stropkov O. Brendza pri príležitosti otvorenia tejto stále expozície povedal: „Tesla je Stropkov, Stropkov je Tesla. Je to tak. Stovky a tisíce ľudských príbehov spojilo svoje životy, životy svojich rodín s touto firmou a s našim mestom. Je to súčasť novodobej histórie, ktorá preslávila nielen firmu a mesto ako také, ale dovolím si povedať, že aj krajinu, pretože Tesla Stropkov je známa dodnes aj za hranicami Slovenska, preto som rád, že môžem byť pritom a že sme mohli priložiť ruku k dielu. Verím, že v rozširovaní expozície budeme pokračovať.“

„Som rád, že som sa dožil toho, že je otvorená kostolná veža. Dožil som sa aj toho, že Tesla Stropkov má stálu výstavu. Bola to jednoducho nutnosť. Som rád, že som sa dožil aj toho, že dnes vám môžem predstaviť svojho nástupcu. Novou generálnou riaditeľkou je od pondelka Katarína Cichá. Chcel by som veľmi poprosiť, aby jej kompetentní boli veľmi nápomocní a boli k nej ústretoví, pretože už dva mesiace sme v červených číslach. Nie je to jednoduchá situácia, ale vážna,“ uviedol generálny riaditeľ Tesla Stropkov Daniel Roth a pokračoval:

„Je potrebné spomenúť ešte jedno meno. Pán Remeta, ktorý sa podpísal pod dizajn a vývoj a konštrukciu mnohých výrobkov.“

„V prvom rade ďakujem za prejavenú dôveru. Určite neprepíšem históriu 30 rokov môjho predchodcu, ale budem robiť všetko preto, aby sa začala písať nová história pod mojim vedením, aby firma prosperovala nielen v prospech zamestnancov, ale aj v prospech mesta,“ uviedla nová generálna riaditeľka Katarína Cichá.

tesla2
Nová generálna riaditeľka Tesla Stropkov, a.s. K. Cichá a prednosta Okresného úradu P. Harvan.

„Zo 62 ročnej histórie 30 rokov držal opraty v rukách Ing. Daniel Roth, čo si zaslúži veľký obdiv. Nech slová vďaky a uznania sú prejavom uznania za riadenie firmy, pretože aj vďaka D. Rothovi a vďaka Tesle je Stropkov tam, kde je. Na druhej strane sme pripravení pomôcť nástupkyni generálneho riaditeľa v rámci našich kompetencií  v neľahkej misii pri manažérskej pozícii,“ dodal primátor O. Brendza.

Otvorenia stálej expozície sa zúčastnil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský spolu so svojou manželkou Miriam Lexman, ktorá je poslankyňou Európskeho parlamentu. Ten paradoxne na otvorenie meškal, pretože ako sám povedal, dostať sa v piatok z Prešov do Stropkova je hotovou katastrofou. „Šéf kraja je síce Milan Majerský, ale cesta, po ktorej sme išli je cestou prvej triedy a tú má v správe ministerstvo dopravy a SSC. Je to jednoducho budúca R4-ka, na ktorú všetci netrpezlivo čakáme,“ uviedol M. Majerský, ktorý sa všetkým prítomným ospravedlnil, no zdôraznil, že nie všetko je v jeho moci.

„Som rád, že sa podarilo v spolupráci s Teslou Stropkov zorganizovať túto výstavu. Ak by sa niekto povedal, že čo by bol Stropkov bez Tesly a Tesla bez Stropkova. Takto si musia vzájomne pomáhať veľké subjekty. Mesto a silná firma, silná firma a mesto. Jedny bez druhých nemôžu žiť. Žite tu ďalej v spolupráci a v tak, aby sa aj mestu aj súkromnej firme darilo aj naďalej.“

Nasledovalo slávnostné prestrihnutie pásky. Od piatku, 5.8. 2022 je teda v stropkovskom kaštieli novinkou stála expozícia Tesly Stropkov, ktorá mapuje 60 plodných rokov tejto úspešnej spoločnosti. Následne sa všetci prítomní presunuli do rytierskej sály kaštieľa, kde už čakali ďalší pozvaní hostia ale aj jedenásť partnerských návštev, aby spoločne s primátorom mesta Stropkov O. Brendzom otvorili 26. Stropkovský jarmok.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter