Od éry analógovej fotografie až po tú digitálnu s fotografom Dušanom Ignácom

Všeobecne sa pri fotografovaní D. Ignác riadi ideou: „Fotografia nie je spätá s pohľadom, ale s pocitom. Ak necítiš nič v tom, na čo sa pozeráš, nikdy sa ti nepodarí, aby ľudia pozerajúci tvoje fotografie čokoľvek cítili.“

Dušan Ignác je rodákom zo Stropkova, no vo Svidníku žije už 29 rokov. Je učiteľom na Spojenej škole vo Svidníku. S fotografovaním začínal ešte ako stredoškolák v ére analógovej fotografie. Fotoaparát sa stal jeho nevyhnutnou výbavou po potulkách vo Vysokých Tatrách, dnes je jeho srdcovkou športová fotografia. Je členom Klubu nezávislých fotografov v Stropkove. Za svoje fotografie už získal nejedno ocenenie aj na medzinárodnej úrovni.

„Fotografia je jednoznačne mojim koníčkom aj keď nie jediným. Nikdy som fotografovanie nerobil ako profesionál, resp. ako zárobkovú činnosť. To ma nikdy nelákalo. Mám pocit, že ak by som to robil profesijne, tak už by neostalo veľa času práve na tú tvorivú časť. To už je fotograf limitovaný termínmi, objednávkami, požiadavkami klientov a keď ma chvíľu voľno, tak na fotografovanie radšej nemyslí,“ povedal fotograf Dušan Ignác, ktorý práve túto skutočnosť vidí na viacerých kolegoch, ktorí začali fotiť „za peniaze“. „Ako neprofesionál mám väčšiu voľnosť kedy, čo a ako fotím,“ dodal.

A PREČO PRÁVE FOTOGRAFIA A FOTOGRAFOVANIE?

Nasledujúci obsah je sprístupnený len prihláseným návštevníkom.

Prihlásiť saRegistrovať