Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Medzinárodný maliarsky plenér súčasťou jarmočných podujatí

Súčasťou jarmočného týždňa je už tradične aj Medzinárodný maliarsky plenér. Ten organizuje združenie Stropkovskí slobodní umelci v spolupráci s mestom Stropkov. Vernisáž poplenérovej výstavy sa konala v priestoroch kaštieľa uplynulý štvrtok.

Na v poradí už 6. ročníku Medzinárodného maliarskeho plenéra sme mohli vidieť práce profesionálnych i neprofesionálnych umelcov z Poľska, Maďarska, Ukrajiny a samozrejme Slovenska. Zahanbiť sa nedali ani naši rodáci zo Stropkova. Témou bolo mesto Stropkov. Mnohí stvárnili naše stropkovské chrámy, námestie a inú architektúru. Vernisáž svojim kultúrnym vystúpením spestrili žiaci SZUŠ pod vedením svojich pedagógov.

Odborným lektorom Medzinárodného maliarskeho plenéra bol akademický maliar Slavo Čupil pochádzajúci z Vranova n. T. „Ani som neveril, že ja budem na šiestom ročníku,“ povedal S. Čupil úprimne s tým, že sa v Stropkove dobre cíti.  „Je to pre mňa vyznamenanie, zároveň sa stávam v tejto oblasti poslom Stropkova, pretože kade chodím, tade šírim čo sa tu deje.“

plener1
Ak. maliar S. Čupila je odborným lektorom tohto plenéra.

Ako ďalej skonštatoval, počas intenzívnych troch dní plenéra vznikli pekné diela. „Je veľa nových kompozícií, pohľadov na Stropkov. Stále sa tu nájde nejaké zákutie a všetko je tak, ako má byť. Treba povedať jednu vec a to, že sa pohybujeme od insitných obrazov, že sa pohybujeme od tejto úrovne maliarskeho prejavu až k dielam, ktoré majú akademické parametre. Táto šesťročná tradícia sa zhmotnila do týchto diel,“ zhodnotil v závere.

plener2
Plenér s medzinárodnou účasťou.
Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter