Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum

Jarmočný týždeň bol plný kultúry, stretnutí aj spomienok

Stretnutie „Harčarov“ v spoločenskej sále kultúrneho strediska

Zaujímavým podujatím určite bolo stretnutie priateľov – „Harčarov“ na vernisáži výstavy Chlapci z Hrnčiarskej ulice, ktorá sa konala uplynulý štvrtok v Mestskom kultúrnom stredisku. Autormi sú Anton Hričan a Štefan Markovič, ktorí s láskou a nostalgiou spomínali na detstvo a mladosť na Hrnčiarskej ulici i v „starom“ Stropkove. Pozvanie prijali mnohí a zišli sa veru v hojnom počte a v dobrej nálade. Neobyčajné stretnutia plné spomienok i nečakaných prekvapení.

„Stropkovský jarmok je najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie v meste v rámci roka a veľmi nás teší, že ho môžeme po troch rokoch konečne organizovať,“ povedal v úvode vernisáže vedúci odboru školstva a kultúry pri MsÚ Stropkov T. Kubička a takto pokračoval: „Odmala oboch autorov spájala láska k umeniu a kultúre. U pána Hričana je to celoživotne fotografia, u pána Markoviča v mladosti hudba, fotografia na vysokej škole a na zaslúženom dôchodku láska k výtvarnému umeniu.“

harcare1

Som strašne rád, že sme sa zišli v takom hojnom počte. Žiacke a aj študentské roky sme prežívali na Hrnčiarskej. Názov Chlapci z Hrnčiarskej ulice som ukradol nejakému spisovateľovi a veľa ľudí ho schválilo s tým, že je to vynikajúci názov. Výstavu sme venovali všetkým tým, s ktorými sme žili na Hrnčiarskej ulici. Bola to nádherná tichá ulica. Bola plná kvetov, ľudí…,“ povedal jeden z autorov výstavy A. Hričan, ktorý nostalgicky spomínal na staré dobré časy na Hrnčiarskej ulici i na centrum Stropkova. „Nech je táto výstava akýmsi podnetom k tomu, že budeme zberať fragmenty, fotografie, príbehy, ktoré budú spojené s Hrnčiarskou ulicou i Stropkovom ako takým.“

Vedúci OŠK pri MsÚ Stropkov T. Kubička doplnil slová A. Hričana: „Príbehy o Stropkove sľúbil zapísať aj Jozef Križanovský, ktorý mal vernisáž výstavy Spomienky na starý Stropkov uplynulý utorok v knižnici.“

„Som nesmierne šťastný, že som po tých dlhých 50 rokoch v Stropkove a vidím na jednom miesto toľko veľa Stropkovčanov, či tých, ktorí prišli na návštevu. Zo Stropkova som odišiel, keď som mal 14 rokov. Tých prvých 14 rokov som prežil naozaj v krásnom prostredí. My sme nemali na nič čas, mali sme toľko zábavy, toľko hier, športu. Naše vnúčatá sa s tým už dnes nestretávajú,“ zaspomínal druhý autor pútavej výstavy Š. Markovič a pokračoval: „Treba spomenúť jedného učiteľa, ktorý nás viedol k umeniu. Bol to Janko Cichý, ktorý nám dal základy tomu čo v nás je. Skutočný človek, ktorý mal srdce a pochopenie pre mládež, vedel ju viesť. Česť a sláva Jankovi Cichému.“

Š. Markovič sa s maľovaním prvýkrát stretol práve pri tomto učiteľovi. „Začínali sme vodovými farbami, temperami a začali sme posielať práce na mládežnícke výstavy. Potom prišla vysoká škola, kde to už bolo niečo celkom iné. Robil som umeleckú fotografiu, teda k umeniu som mal stále vzťah. S umeleckou fotografiou som sa dostal pomerne vysoko aj v hodnotení, ale skončila škola, prišiel som domov, oženil som sa, nová práca… nebolo priestoru na nič. Prestal som.“

Keď výtvarník Š. Markovič oslavoval šesťdesiatku, spolu s rodinou sa zamýšľali aký dar kúpiť. Odpoveď bola jasná. „Manželka povedala, že by som sa mal vrátiť k umeniu. Kúpili mi kufrík farieb, nejaké plátna, knižky o základoch výtvarného umenia a olejomaľby. Začal som… Prvé obrazy neboli zlé. Snažil som sa robiť to najlepšie.“

harcare2

Primátor mesta Stropkov O. Brendza prítomným pripomenul známy slogan: „Stropkov je malé, ale veľké mesto. Malé svojim územím a počtom obyvateľov, ale veľké, obrovské a bohaté svojou zaujímavou a pútavou históriou, je bohaté na úspešných ľudí.“

Výstava je sprístupnená denne v spoločenskej sále kultúrneho strediska v Stropkove.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter