Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

EDE UNGHVÁRY a dejiny hradu v Stropkove – doplnenie a oprava

V predchádzajúcom vydaní stropkovského spektra (roč. XVII, č. 15-16 zo 7. apríla, str. 12) sme napísali článok o stropkovskom poštmajstrovi, ako o autorovi prvých dejín nášho mesta. V tomto článku opravíme a doplníme niektoré informácie, ktoré sa podarilo zistiť pánovi Mgr. Viktorovi Szabóovi.

Uviedli sme, že meno Ede Unghváryho sa nachádza na pamätníku obetiam 1. svetovej vojny v maďarskej obci Csegléd, ale to je len menovec, teda to nie je náš Ede Unghváry. Ede uvedený na pamätníku zomrel ešte v roku 1914 po 5 mesiacoch na bojisku v Srbsku na chorobu. Zatiaľ tak ešte nevieme, kde je náš Ede Unghváry, ktorý zomrel v roku 1916, pochovaný. Je len predpoklad, že môže byť pochovaný v Budapešti.

Uviedli sme taktiež, že Ede dostal záslužný kríž. Išlo tak o „Zlatý záslužný kríž na stuhe od medaily za statočnosť“ a bol honvédsky nadporučíkom v zálohe.

Je potrebné aj upraviť informáciu o jeho synovi Kolomanovi. Už teraz vieme, že Koloman Unghváry sa dožil konca vojny, a to prvej aj druhej svetovej. Narodil sa v roku 1888 v obci Desze v Rumunsku a zomrel 18. novembra 1970 v Budapešti. Bol divadelníkom a v roku 1946 pôsobil ako predseda župnej komisie divadelníkov v Užhorode. Pôsobil aj ako člen košického divadla.

Mgr. Ľuboslav Šmajda – MsÚ v Stropkove

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter