V Stropkove je od uplynulej stredy zriadené mobilné odberové miesto, kapacity vo Svidníku už neboli postačujúce

Je tu druhá vlna koronavírusovej pandémie. Svidnícke odberové miesto už kapacitne nestačilo. Prednosta Okresného úradu v spolupráci s mestom Stropkov a SČK ÚzS Svidník, preto inicioval zriadenie mobilného odberového miesta (MOM) aj u nás v Stropkove.

Od zriadenia MOM v stredu 7.10. vykonali dobrovoľníčky zo SČK vyše sto odberov.

Zriadenie však nebolo jednoduché, vyžadovalo si zainteresovanie mnohých inštitúcií i ochotu sponzorov a dobrovoľníkov.

„Na poslednom zasadaní bezpečnostnej rady okresu Stropkov sme rozhodli, že zriadime mobilné odberové miesto. Zistili sme, že v rámci odberu vzoriek Covid-19 je Svidník preťažený. Mobilné odberové miesto Svidník malo naplánovanú hodnotu odberov 60, potom bolo zvýšené až na 130 a dnes robia 160 odberov denne. Zhodli sme sa, že mobilné odberové miesto potrebujeme aj v okrese Stropkov, pretože svadby, na ktorých sa nakazilo približne 150 ľudí, nám budú vykazovať ďalších pozitívnych. Rozbehli sme preto proces, ktorý bol ťažký, ale zároveň rýchly,“ spresnil prednosta OÚ Peter Harvan s tým, že riaditeľ SČK ÚzS Svidník S. Sakalik bol veľmi nápomocný, rovnako tak aj mesto Stropkov, ktoré poskytlo pre nájomné za symbolické jedno euro a tiež prístup na wifi sieť, čo je veľmi dôležité.

„Mesto zabezpečilo aj pomoc prostredníctvom mestskej polície, riadne značenie MOM, aby bolo zrejmé ako sa k nemu dostať. Naozaj klobúk dole pred vedením mesta a ich organizáciou, za čo im ďakujem,“ dodal P. Harvan.

Ako informoval riaditeľ SČK ÚzS vo Svidníku S. Sakalik, testy sú vykonávané denne od pondelka do piatku v počte 80 odberov na deň a testovanie nie je určené pre samoplatcov.

„Ľudia sú zatiaľ disciplinovaní, no občas sa nájdu aj tí netrpezliví. Dôležité je však pochopiť, že ak bolo potrebné nechať sa otestovať, znamená to, že je podozrenie na ochorenie Covid-19 a teda na jeho výsledok je nariadené čakať v domácej izolácii. Rovnako zostávame v izolácii aj po doručení negatívneho výsledku testu po dobu desiatich dní. Buďme preto zodpovední a berieme na vedomie, že je to ochorenie infekčné a jeho šírenie paralyzuje fungovanie celej našej spoločnosti,“ uviedol S. Sakalik a dodal:

Nasledujúci obsah je sprístupnený len prihláseným návštevníkom.

Prihlásiť saRegistrovať