Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Súčasná epidemiologická situácia v okresoch Stropkov a Svidník

Regionálna hygienička vyzýva k očkovaniu, ministerstvo zdravotníctva spustilo tzv. čakáreň.

Obidva okresy sú v Covid-automate v bordovej farbe. Okres Stropkov je však na tom lepšie ako okres Svidník a epidemiologická situácia je tam stabilnejšia, výraznejšie výkyvy neboli Regionálnym úradom verejného zdravotníctva vo Svidníku (RÚVZ) zaznamenané, 7 dňová incidencia sa však mierne zvýšila. Okres Svidník je na tom horšie, nárast ochorení tu RÚVZ zaznamenáva od začiatku marca.

„Ak porovnáme posledný februárový týždeň a prvý marcový tak v okrese Svidník je nárast nových prípadov skoro 40%, aj v tomto okrese sa situácia za tento týždeň mierne stabilizovala, ochorení pribúda menej a klesla aj pozitivita testov. Čo sa týka opatrení prijatých nad rámec ÚVZ SR, tak stále platí vyhláška, č. 54, ktorú sme vydali koncom decembra. Úvahy o jej zrušení sme už mali, ale vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v marci sme ju zatiaľ ponechali v platnosti,“ informovala regionálny hygienička RÚVZ Svidník Helene Hrebeňáková.

„Situácia v meste a okrese Stropkov kopíruje celoslovenský priemer, resp. pohybujeme sa na hranici menej rizikových okresov. Mesto Stropkov neprijalo žiadne opatrenia nad rámec celoslovenských. Úrad pracuje naďalej v obmedzenom režime, pre verejnosť je zatvorený. Platí ale výnimka pre neodkladné prípady – v čase od 8.00 do 11.30 je zriadené kontaktné miesto pri vstupe do Informačného centra a po ohlásení je možné jednotlivé náležitosti vybaviť priamo s kompetentným zamestnancom,“ uviedol primátor mesta O. Brendza s tým, že cieľom prijatých opatrení je znížiť mobilitu ľudí a obmedziť kontakt na pracovisku až do chvíle, kedy to situácia dovolí.

„Verejnosť prosíme o pochopenie a veríme, že už čoskoro sa postupne začneme vracať do normálu,“ dodal.

RÚVZ vo Svidníku síce nedisponuje konkrétnymi číslami počtu zaočkovaných ľudí v našom regióne, no H. Hrebeňánková dáva do pozornosti, že Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spoločne s ministerstvom zdravotníctva a rezortom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sprístupnili novú možnosť registrácie na očkovanie, takzvanú čakáreň. Záujemcovia o očkovanie vyplnia formulár, ktorý je dostupný na https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia.

„Prosíme ľudí, aby to ešte vydržali, aby dodržiavali rady a odporúčania odborníkov, aby sa správali zodpovedne, znížili mobilitu a nesnažili sa obchádzať nariadené opatrenia. Aby dodržiavali zásadu R-O-R (rúško/respirátor-odstup-ruky). Veľa ľudí nám píše podnety, ale aj telefonicky nás upozorňujú nato, že prevádzkovatelia barov, reštaurácii, ale aj fitness a iných prevádzok majú zamknuté a návštevníkov púšťajú do zariadení podľa toho, či ich poznajú alebo nie. Niektorí majú nainštalované pri vstupoch aj kamery a návštevníkov si takýmto spôsobom «vyberajú». Bohužiaľ v takýchto prípadoch sme bezmocní,“ uviedla s tým, že všetci sme unavení, ale určite najviac naši zdravotníci v nemocniciach.

„Prosím pomôžme im všetci svojou zodpovednosťou. Máme pozitívne správy o navyšovaní počtu očkovacích látok. Prosíme ľudí, aby tú možnosť využili a dali sa zaočkovať, aby neverili hoaxom o očkovaní, pretože na to, aby sme mohli «normálne fungovať», potrebujeme kolektívnu imunitu,“ uzavrela H. Hrebeňáková.

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter