Týždenník občanov okresu Stropkov a okolia - ESpektrum
Vyhľadať
Close this search box.

Okres Stropkov zaznamenal stopercentný nárast ochorení, variant omikron potvrdený nebol

Po týždňoch dobrých správ súvisiacich s poklesom pozitívne testovaných osôb na Covid-19 Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Svidníku za 52. kalendárny týždeň zaevidoval opäť nárast ochorení v porovnaní s 51. kalendárnym týždňom (KT) a to v obidvoch okresoch Stropkov aj Svidník. Nárast ochorení RÚVZ Svidník eviduje aj v 1. KT tohto roka a to v obidvoch okresoch.

„Zatiaľ čo v 52. KT bolo v okrese Svidník potvrdených 113 ochorení , v okrese Stropkov 74, v 1. KT je   potvrdených vo Svidníku 119 a v Stropkove 127 ochorení COVID-19. 7-dňová incidenicia v Stropkove sa zvýšila skoro o 100 % a okres Stropkov patrí v rámci Slovenska medzi okresy s najvyššou 7-dňovou incidenciou.  Nárast ochorení súvisí so zvýšenou migráciou a návštevami ľudí počas sviatkov ale aj s koncoročnými oslavami. V okrese Svidník je nárast ochorení mierny,“ ozrejmila H. Hrebeňáková z RÚVZ vo Svidníku.

„Zatiaľ v našom regióne nemáme laboratórne potvrdený omikron. Jeho dominanciu odborníci predpokladajú v priebehu 2-3 týždňov. Vo Francúzku, Taliansku, Veľkej Británii, ale aj USA, kde sa omikron stal dominantným, zaznamenávajú denné rekordy v počte ochorení. Ak by platil Covid automat (v podobe pred jeho vypnutím), opäť by sme sa v obidvoch okresoch dostali od 10. januára do čiernej farby (1. kal. týždeň by sme boli bordový),“ dodala regionálna hygienička s tým, že sedemdňová incidencia je v okrese Svidník vyššia ako 350, v okrese Stropkov vyššia ako 600 a aby sme sa dostali do bordovej farby, vážená incidencia musí klesnúť pod 250.

„Je smutné, ale ani v jednom okrese nemôžme na zmenu farby využiť žolíka. Na využitie žolíka potrebuje v okrese Svidník zaočkovať ešte 740  ľudí starších ako 50 rokov, v okrese Stropkov 494 ľudí. V Prešovskom kraji patríme medzi najhoršie zaočkované okresy. Žolíka môžu využiť okresy Prešov, Sabinov, Poprad, Humenné, veľmi blízko k tomu má Bardejov, ale aj Snina. Ostatné okresy majú zaočkovanosť ľudí starších ako 50 rokov vyššiu ako 63 percent. Okresy Svidník a Stropkov a Medzilaborce iba niečo cez 58 percent,“ zdôraznila.

Ako ďalej uviedla, ak začne platiť Covid automat, opatrenia budú zohľadňovať stupeň rizika daného okresu  t.j. v akej farbe sa daný okres nachádza. S narastajúcim stupňom rizika sú prísnejšie opatrenia, najprísnejšie sú v čiernej farbe. „Aj keď si to mnoho ľudí neuvedomuje, ale každý jeden občan okresu svojim správaním a zodpovednosťou ovplyvňuje farbu okresu a opatrenia, ktoré v danom okrese platia. Významnú úlohu zohráva zaočkovanosť,  hospitalizovanosť, sedemdňová chorobnosť,  podiel pozitívnych testov z celkového počtu testovaných,“ uviedla a v závere dodala:

„Obyvateľom dôrazne odporúčame dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa významne znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.  Čakajú nás veľmi náročné dni. Žiadame ľudí, aby dôsledne dodržiavali nastavené preventívne opatrenia.“

-fec-

Facebook
Twitter
Email

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Print
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter