Okres Stropkov zaznamenal stopercentný nárast ochorení, variant omikron potvrdený nebol

Po týždňoch dobrých správ súvisiacich s poklesom pozitívne testovaných osôb na Covid-19 Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Svidníku za 52. kalendárny týždeň zaevidoval opäť nárast ochorení v porovnaní s 51. kalendárnym týždňom (KT) a to v obidvoch okresoch Stropkov aj Svidník. Nárast ochorení RÚVZ Svidník eviduje aj v 1. KT tohto roka a to v obidvoch okresoch.

„Zatiaľ čo v 52. KT bolo v okrese Svidník potvrdených 113 ochorení , v okrese Stropkov 74, v 1. KT je   potvrdených vo Svidníku 119 a v Stropkove 127 ochorení COVID-19. 7-dňová incidenicia v Stropkove sa zvýšila skoro o 100 % a okres Stropkov patrí v rámci Slovenska medzi okresy s najvyššou 7-dňovou incidenciou.  Nárast ochorení súvisí so zvýšenou migráciou a návštevami ľudí počas sviatkov ale aj s koncoročnými oslavami. V okrese Svidník je nárast ochorení mierny,“ ozrejmila H. Hrebeňáková z RÚVZ vo Svidníku.

„Zatiaľ v našom regióne nemáme laboratórne potvrdený omikron. Jeho dominanciu odborníci predpokladajú v priebehu 2-3 týždňov. Vo Francúzku, Taliansku, Veľkej Británii, ale aj USA, kde sa omikron stal dominantným, zaznamenávajú denné rekordy v počte ochorení. Ak by platil Covid automat (v podobe pred jeho vypnutím), opäť by sme sa v obidvoch okresoch dostali od 10. januára do čiernej farby (1. kal. týždeň by sme boli bordový),“ dodala regionálna hygienička s tým, že sedemdňová incidencia je v okrese Svidník vyššia ako 350, v okrese Stropkov vyššia ako 600 a aby sme sa dostali do bordovej farby, vážená incidencia musí klesnúť pod 250.

„Je smutné, ale ani v jednom okrese nemôžme na zmenu farby využiť žolíka. Na využitie žolíka potrebuje v okrese Svidník zaočkovať ešte 740  ľudí starších ako 50 rokov, v okrese Stropkov 494 ľudí. V Prešovskom kraji patríme medzi najhoršie zaočkované okresy. Žolíka môžu využiť okresy Prešov, Sabinov, Poprad, Humenné, veľmi blízko k tomu má Bardejov, ale aj Snina. Ostatné okresy majú zaočkovanosť ľudí starších ako 50 rokov vyššiu ako 63 percent. Okresy Svidník a Stropkov a Medzilaborce iba niečo cez 58 percent,“ zdôraznila.

Ako ďalej uviedla, ak začne platiť Covid automat, opatrenia budú zohľadňovať stupeň rizika daného okresu  t.j. v akej farbe sa daný okres nachádza. S narastajúcim stupňom rizika sú prísnejšie opatrenia, najprísnejšie sú v čiernej farbe. „Aj keď si to mnoho ľudí neuvedomuje, ale každý jeden občan okresu svojim správaním a zodpovednosťou ovplyvňuje farbu okresu a opatrenia, ktoré v danom okrese platia. Významnú úlohu zohráva zaočkovanosť,  hospitalizovanosť, sedemdňová chorobnosť,  podiel pozitívnych testov z celkového počtu testovaných,“ uviedla a v závere dodala:

„Obyvateľom dôrazne odporúčame dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa významne znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.  Čakajú nás veľmi náročné dni. Žiadame ľudí, aby dôsledne dodržiavali nastavené preventívne opatrenia.“

-fec-

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Zdieľať

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on print
Print
Share on email
Email

Najčítanejšie

Najčítanejšie správy

Koronavírus

Oznamy

Newsletter